Afrykańscy urzędnicy ds. zdrowia mają nadzieję, że szczepienia MPox rozpoczną się w ciągu kilku dni, ponieważ WHO twierdzi, że epidemia „nie jest nowym Covidem”
Kraje afrykańskie mogą rozpocząć szczepienia przeciwko mpox w ciągu kilku dni, jak poinformowała najwyższa agencja zdrowia publicznego na kontynencie, podczas gdy przedstawiciel Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) stwierdził, że rozprzestrzenianie się bardziej śmiercionośnego szczepu wirusa można kontrolować i „nie jest to nowy Covid".
Pacjenci stoją w ośrodku leczenia mpox w szpitalu Nyiragongo General Referral Hospital, na północ od Gomy; Demokratyczna Republika Konga, 17 sierpnia 2024 r. Zdjęcie: Guerchom Ndebo/AFP/Getty Images
Demokratyczna Republika Konga (DRK) znajduje się w epicentrum wybuchu mpox, którą WHO uznała w zeszłym tygodniu za globalne zagrożenie dla zdrowia. Bardziej śmiercionośny szczep kladu Ib, który szybko rozprzestrzenia się w tym kraju, wykryto w co najmniej czterech innych krajach afrykańskich.
„Jeszcze nie zaczęliśmy szczepień. Rozpoczniemy je za kilka dni, jeśli będziemy pewni, że wszystko jest gotowe. Pod koniec przyszłego tygodnia szczepionki zaczną docierać do DRK i innych krajów”, powiedział we wtorek Dyrektor Generalny CDC Africa, Jean Kaseya, podczas konferencji prasowej.
Według WHO choroba wirusowa, wcześniej znana jako małpia ospa, może łatwo rozprzestrzeniać się między ludźmi oraz z zakażonych zwierząt poprzez bliski kontakt, taki jak dotykanie, całowanie lub seks, a także poprzez skażone materiały, takie jak pościel, odzież i igły. Objawy obejmują gorączkę, bolesną wysypkę, ból głowy, mięśni i pleców, osłabienie oraz powiększenie węzłów chłonnych.
W ciągu ostatniego tygodnia w Afryce zgłoszono około 1400 zakażeń mpox, co zwiększyło całkowitą liczbę przypadków na kontynencie do niemal 19 000 od początku roku – to wzrost o ponad 100% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, jak wynika z danych CDC Africa. Według najnowszych dostępnych danych agencji najnowszy wybuch epidemii zabił ponad 500 osób.
Spowodowało to gorączkowe poszukiwania szczepionek, podczas gdy afrykańscy urzędnicy ds. zdrowia współpracują z zagranicznymi partnerami, aby sprostać ogromnemu niedoborowi dawek.
„Musimy mieć szczepionki”, powiedział Kaseya w zeszłym tygodniu dla NPR. „Dziś mówimy o dostępności prawie 200 000 dawek. Potrzebujemy co najmniej 10 milionów dawek. Szczepionka jest bardzo droga – jej koszt wynosi około 100 dolarów za dawkę. Niewiele krajów w Afryce stać na taki wydatek”.
Unia Europejska i duński producent szczepionek Bavarian Nordic dotychczas zadeklarowali wsparcie, jak poinformowała w zeszłym tygodniu Komisja Europejska. Japonia i Stany Zjednoczone również zaoferowały dawki, podała agencja Reuters, powołując się na ministra zdrowia Demokratycznej Republiki Konga.
Pracownik służby zdrowia zajmuje się pacjentem mpox w Munigi, wschodnie Kongo, 19 sierpnia 2024 r. Zdjęcie: Moses Sawasawa/AP
„To nie nowy Covid”
Ogłoszenie przez WHO globalnego zagrożenia zdrowia to już drugi raz w ciągu dwóch lat, kiedy agencja zdrowia ONZ podniosła alarm w związku z rozprzestrzenianiem się mpox, który przez dziesięciolecia występował głównie w centralnej i zachodniej Afryce.
Mpox charakteryzuje się dwoma kladami genetycznymi, I i II. Klad to szeroka grupa wirusów, które ewoluowały przez dziesięciolecia, posiadająca wyraźne różnice genetyczne i kliniczne.
Klad II był odpowiedzialny za globalny wybuch epidemii, który również został ogłoszony globalnym zagrożeniem zdrowia od lipca 2022 do maja 2023 roku. Jednak nowy wybuch epidemii jest spowodowany kladem I, który wywołuje cięższe objawy choroby. Podtyp, który odpowiada za większość trwającego rozprzestrzeniania się choroby, klad Ib, jest stosunkowo nowy.
W zeszłym tygodniu pierwszy przypadek kladu Ib poza Afryką został potwierdzony w Szwecji u pacjenta, który niedawno podróżował na ten kontynent.
Jednak w obliczu wzmożonej czujności na całym świecie, urzędnik WHO we wtorek stonował obawy przed nową pandemią, wzywając jednocześnie do skoordynowanej reakcji na wybuch epidemii.
„Mpox nie jest nowym Covidem — powiedział Hans Kluge, dyrektor WHO Europe, na konferencji prasowej. Chociaż potrzebne są dalsze badania nad szczepem kladu Ib, jego rozprzestrzenianie się można kontrolować”, dodał.
„Wiemy, jak kontrolować mpox, a w regionie europejskim, jakie kroki są potrzebne, aby całkowicie wyeliminować jego transmisję” – powiedział Kluge.
„Potrzeba skoordynowanej reakcji jest obecnie największa w regionie afrykańskim”, dodał. „Możemy i musimy razem stawić czoła mpox – w różnych regionach i na różnych kontynentach”.
Komentarze Kluge’a pojawiły się, gdy Argentyna wprowadziła kwarantannę na statek towarowy po tym, jak jeden z członków załogi wykazał objawy mpox. Tymczasem Filipiny i Tajlandia zgłosiły przypadki mpox u podróżnych, którzy wcześniej przebywali w Afryce.
Dział: Świat
Autor:
Alex Stambaugh, Larry Madowo, Kathleen Magramo | Tłumaczenie: Sandra Krysztofiak – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/
Źródło:
https://edition.cnn.com/2024/08/20/americas/argentina-quarantines-mpox-ship-intl-latam/index.html