Badanie pokazuje: co drugi młody, dorosły człowiek martwi się o pieniądze
Młodzi dorośli w wieku od 26 do 34 lat martwią się o swoje finanse bardziej niż ktokolwiek inny w Norwegii. Szczególnie zaniepokojone są kobiety i osoby o stosunkowo niskich dochodach.

Z nowego badania wynika, że obecnie znacznie więcej osób ma problemy finansowe niż rok temu. ZDJĘCIE: GORM KALLESTAD / NTB
Tej jesieni naukowcy z Norweskiej Szkoły Ekonomii i Służby Zdrowia Møre og Romsdal (jeden z 11 okręgów, na które podzielona jest Norwegia) przeprowadzili ankietę wśród prawie 5000 klientów banków.
Trochę informacji o problemach finansowych i przeprowadzonej ankiecie:
Badanie przeprowadzono na losowej grupie klientów Sparebanken Vest (to jedna z norweskich banków, a także jedna z największych instytucji finansowych w regionie Vestlandet w Norwegii) w 39 tygodniu 2023 roku.
Odpowiedzi udzieliło 17% klientów, co łącznie daje wynik 4924 odpowiedzi.
Ankiety przeprowadzone zostały przez badaczy Kristena Hagena z Służby Zdrowia Møre og Romsdal oraz Tronda Døskelanda z NHH (to jedna z najważniejszych instytucji edukacyjnych w kraju, specjalizująca się w dziedzinie ekonomii i zarządzania), we współpracy z magistrantami Magnusem Skibrekiem i Vetle Heianem.
Naukowcy uważają, że wyniki badania są reprezentatywne. Celem było zbadanie obaw finansowych Norwegów. Badanie pokazuje, że obecnie znacznie więcej osób martwi się o swoją sytuację finansową niż rok temu. Szczególnie widoczne jest to wśród kobiet oraz osób o stosunkowo niskich dochodach.
Badanie dotyczące zmartwień finansowych, NHH i Służba Zdrowia Møre og Romsdal
Prawie jedna na dwie osoby w wieku od 26 do 34 lat martwi się o swoją sytuację finansową - wielu w tak dużym stopniu, że wpływa to na ich nastrój i codzienne obowiązki.
"Byliśmy bardzo zaskoczeni, że to tak duże liczby".
Trond Døskeland - profesor w Norweskiej Szkole Ekonomicznej
Profesor Trond Døskeland w Norweskiej Szkole Ekonomicznej
-Wśród osób o rocznym dochodzie mniejszym niż 500 000 NOK dwie trzecie martwi się o własne finanse, mówi badacz Trond Døskeland z NHH. I w NAV(Agencja Pracy i Dobrobytu w Norwegii) dobrze widać, że coraz więcej osób zgłasza się z problemami finansowymi. Mówi to dyrektor Hans Christian Holte. Widzimy, że jest to bardziej zauważalne niż wcześniej. Naszym zadaniem jest teraz udzielać ludziom dobrych rad, dotyczących zarządzania ich finansami – mówi.
Teraz martwię się coraz bardziej
o swoją sytuację ekonomiczną niż rok temu
„Mamy doradców finansowych, którzy mogą pomóc w utworzeniu budżetu finansowego i uporządkować wydatki. Patrzymy także na to, w jaki sposób ludzie mogą negocjować umowy spłaty długów i kontaktować się ze swoimi wierzycielami”, mówi Holte.
-Szczególnie niespokojni są dorośli w fazie zakładania firmy. Jednak wielu martwi się niepotrzebnie, mówi Døskeland.
Gdyby dwie trzecie społeczeństwa znalazło się w pułapce luksusu, społeczeństwo by nie przetrwało. To tak jak z chorobą i ludźmi martwiącymi się, że zachorują. Jednak niewiele osób tak naprawdę choruje – mówi. Za badanie odpowiedzialna jest specjalistka psychologii i liderka grupy badawczej Kristen Hagen z Służby Zdrowia Møre og Romsdal wraz z Døskelandem i dwoma studentami studiów magisterskich.
Mówi, że wielu niepotrzebnie męczy się negatywnymi myślami.
- Uważam, że liczby związane z zmartwieniami finansowymi są bardzo wysokie. Zwykli ludzie teraz martwią się o swoją sytuację ekonomiczną tak bardzo, że wpływa to na ich nastrój i codzienne obowiązki. Niezależnie od rzeczywistej sytuacji ekonomicznej, mówi Hagen.
Kristen Hagen, lider grupy badawczej w Służbie Zdrowia Møre og Romsdal. Zdjęcie: PETTER BJØRKLUND/HELSE MØRE OG ROMSDAL.
Mówi, że ważne jest rozróżnianie między tym, co faktycznie można zmienić, a unikaniem poświęcania czasu i energii na negatywne myśli związane z obawami o rzeczy, które być może nigdy się nie wydarzą. W NAV zachęcamy ludzi do nawiązania z nami kontaktu, zanim ich obawy przerodzą się w coś więcej.
Dział: Społeczeństwo
Autor:
Johan B Sættem | Tłumaczenie: Ludwika Kabat
Źródło:
https://www.nrk.no/norge/undersokelse_-annenhver-unge-voksne-har-pengebekymringer-1.16625842