01.09.2024 JPM Redakcja

Chiny i Filipiny oskarżają się nawzajem o taranowanie statków na Morzu Południowochińskim

Kolizja w pobliżu Sabina Shoal była ich piątą konfrontacją morską w ciągu miesiąca w ramach długotrwałej rywalizacji.

Statek chińskiej straży przybrzeżnej i statek filipińskiej straży przybrzeżnej podczas misji zaopatrzeniowej do Sabina Shoal na spornych wodach Morza Południowochińskiego, 26 sierpnia 2024 r. Zdjecie: Jam Sta Rosa/AFP/Getty Images

PEKIN — W sobotę Filipiny i Chiny wzajemnie oskarżyły się o celowe staranowanie statków straży przybrzeżnej na spornych wodach Morza Południowochińskiego, co stanowi najnowszy incydent w rosnącej serii starć na tym kluczowym szlaku wodnym.

Kolizja w pobliżu Sabina Shoal była ich piątym morskim starciem w ciągu miesiąca w trwającej od dawna rywalizacji.

Pekin rości sobie prawa do prawie całego Morza Południowochińskiego, w tym części, do których roszczenia mają Filipiny, Brunei, Malezja, Tajwan i Wietnam. W niektórych obszarach tego szlaku wodnego, przez który co roku przepływa handel o wartości 3 bilionów dolarów, przypuszcza się, że znajdują się bogate złoża ropy naftowej i gazu ziemnego, a także zasoby rybne.

Stały Trybunał Arbitrażowy w 2016 roku uznał, że szerokie roszczenia Chin nie mają podstaw prawnych, co Pekin odrzuca.

Rzecznik filipińskiej straży przybrzeżnej, Jay Tarriela, podczas konferencji prasowej pokazał nagrania z sobotniego incydentu, twierdząc, że statek chińskiej straży przybrzeżnej numer 5205 „bezpośrednio i celowo staranował filipiński statek” bez prowokacji.

Według Tarrieli, staranowanie uszkodziło 320-stopowy statek Teresa Magbanua, jeden z największych kutrów straży przybrzeżnej Filipin, ale żadni członkowie załogi nie odnieśli obrażeń.

Liu Dejun, rzecznik chińskiej straży przybrzeżnej, powiedział w oświadczeniu, że filipiński statek, „nielegalnie osadzony" na mieliźnie, podniósł kotwicę i „celowo staranował" chiński okręt. Wezwał Filipiny do natychmiastowego wycofania się, grożąc, że w przeciwnym razie poniosą konsekwencje.

„Chińska straż przybrzeżna podejmie wszelkie niezbędne środki, aby stanowczo udaremnić wszelkie akty prowokacji, nękania i naruszenia oraz zdecydowanie bronić suwerenności terytorialnej kraju oraz praw i interesów morskich”, powiedział Liu.

Tarriela oświadczył, że Manila nie wycofa swojego statku „mimo nękania, zastraszania i eskalacyjnych działań chińskiej straży przybrzeżnej”.

Ambasador Stanów Zjednoczonych na Filipinach wyraziła wsparcie Waszyngtonu dla Filipin, sojusznika traktatowego.

„USA potępiają wielokrotne, niebezpieczne naruszenia prawa międzynarodowego przez Chińską Republikę Ludową (ChRL), w tym dzisiejsze celowe taranowanie”, napisała ambasador MaryKay Carlson na platformie społecznościowej X.

Filipiny wysłały statek na mieliznę Sabina w kwietniu, 75 mil morskich od wybrzeża filipińskiej prowincji Palawan. Manila oskarżyła Pekin o budowę sztucznej wyspy, twierdząc, że udokumentowała stosy martwych i zmiażdżonych koralowców na łachach piasku, co Pekin zaprzecza.

W tym tygodniu filipińska rada morska poinformowała, że chińskie samoloty wykonały niebezpieczne manewry przeciwko cywilnemu samolotowi patrolującemu dwa inne sporne obszary — rafę Scarborough i rafę Subi.

Filipiny oskarżyły Chiny o blokowanie rutynowej misji zaopatrzeniowej w niedzielę, twierdząc, że chińskie jednostki staranowały i użyły armatek wodnych wobec statku biura rybołówstwa transportującego żywność, paliwo i artykuły medyczne dla filipińskich rybaków.

Dział: Świat

Autor:
Reuters | Tłumaczenie: Kacper Dzięgielowski – praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki

Źródło:
https://www.nbcnews.com/news/world/china-philippines-accuse-ramming-ships-south-china-sea-rcna169118

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE