2024-07-12 00:09:39 JPM redakcja1 K

Eksperci ONZ twierdzą, że cała Strefa Gazy opanowana jest przez głód

Jak wynika z oświadczenia Organizacji Narodów Zjednoczonych, powołującego się na niezależnych ekspertów, niedawna śmierć większej liczby palestyńskich dzieci z powodu głodu i niedożywienia w Strefie Gazy wskazuje, że głód rozprzestrzenił się w całej enklawie.

Zdjęcie: Mahmoud Issa/Reuters

Według raportu Zintegrowanej Klasyfikacji Faz Bezpieczeństwa Żywnościowego (IPC) z zeszłego miesiąca szacunkowo 495 000 mieszkańców Gazy, czyli 22% populacji doświadcza skrajnego braku żywności. W systemie IPC – pięciostopniowej skali stosowanej jako wspólny standard klasyfikacji stopnia braku bezpieczeństwa żywnościowego – głód można ogłosić jedynie wtedy, gdy dane wskazują, że osiągnięto określone progi. W opublikowanym we wtorek oświadczeniu ONZ grupa ekspertów stwierdziła: „Umyślna  izraelska kampania głodowa przeciwko narodowi palestyńskiemu jest formą ludobójczej przemocy i spowodowała niedożywienie populacji całej Gazy. Wzywamy społeczność międzynarodową, aby nadała priorytet dostarczaniu pomocy humanitarnej drogą lądową wszelkimi niezbędnymi środkami, a Izrael zakończył oblężenie i ustanowił zawieszenie broni” – oznajmili. Eksperci stwierdzili, że śmierć dzieci z powodu braku żywności i wody wskazuje, że struktury zdrowotne i społeczne zostały krytycznie osłabione. „Kiedy pierwsze dziecko umiera z powodu niedożywienia i odwodnienia, nie można zaprzeczyć, że panował głód” – dodali eksperci. 

Gaza stoi w obliczu kryzysu głodowego 

Według prognozy klasyfikacji faz zintegrowanego bezpieczeństwa żywnościowego prawie cała Strefa Gazy doświadczy kryzysu lub gorszego poziomu braku bezpieczeństwa żywnościowego w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Prawie pół milionowi ludzi grozi śmierć głodowa w wyniku izraelskiego oblężenia Gazy. 

Prognozowany odsetek ludności w Strefie Gazy borykającej się z różnym poziomem głodu, 16 czerwca – 30 września: 

Legenda: 

Zauważalne braki żywnościowe - 4,3%

Kryzys żywnościowy - 41% 

Ekstremalnie niska dostępność do żywności - 33% 

Katastrofa żywnościowa zbierająca żniwa wśród mieszkańców - 22%

W oświadczeniu przytoczono śmierć trojga palestyńskich dzieci – 6-miesięcznego Fayeza Atayi, 13-letniego Abdulqadera Al-Serhiego i 9-letniego Ahmada Abu Reidy. Stwierdzono, że zmarli z powodu niedożywienia i braku dostępu do odpowiedniej opieki zdrowotnej na przełomie maja i czerwca. Eksperci podkreślili, że dzieci te zmarły z głodu pomimo leczenia w środkowej Gazie, co wskazuje, że głód rozprzestrzenił się już z północnej Gazy do regionów centralnych i południowych. CNN zwróciło się do Sił Obronnych Izraela (IDF) i Kancelarii Premiera Izraela (PMO) z prośbą o komentarz. Stała misja Izraela przy ONZ w Genewie odrzuciła to oświadczenie, utrzymując, że eksperci „szerzą dezinformację” i „wspierają propagandę Hamasu”. W czerwcu IPC zgłosił pogorszenie sytuacji humanitarnej w następstwie rozpoczęcia izraelskich operacji wojskowych w Rafah. Przejście graniczne w Rafah – kluczowy szlak pomocy humanitarnej dla Gazy – zostało zamknięte od początku maja. Tymczasem, według amerykańskich urzędników, cieszące się dużym uznaniem, ale ostatecznie budzące problemy amerykańskie molo wojskowe, utworzone u wybrzeży Gazy, zostanie wkrótce trwale usunięte. Kosztująca 230 dolarów tymczasowa działalność na molo – mająca stanowić alternatywną opcję dystrybucji pomocy na szlakach lądowych – w izraelskim porcie Aszdod, od chwili rozpoczęcia działalności w połowie maja stanęła przed wieloma wyzwaniami. W zeszłym miesiącu molo zostało odłączone od Gazy z powodu niesprzyjających warunków pogodowych, ale zostanie podłączone ponownie po raz ostatni, aby dostarczyć pozostałą pomoc z Cypru i z pływającego doku zacumowanego kilka mil od brzegu. Od chwili rozpoczęcia działalności do mola dostarczono ponad 19,4 miliona funtów pomocy dla Gazan. 

 Od początku wojny pomoc do Gazy dostarczana jest drogą lądową, morską i powietrzną, ale niewiele punktów wejścia nadal działa 

Z pięciu przejść lądowych tylko dwa – kontrolowane przez Izrael Kerem Shalom i Western Erez – są obecnie otwarte dla ciężarówek z pomocą humanitarną, mimo że agencje humanitarne ostrzegają, że drogi lądowe to najszybszy i najskuteczniejszy sposób dostarczenia pomocy do Gazy na dużą skalę. Tymczasem od chwili uruchomienia mola kierowanego przez USA w maju, mimo wysiłków mających na celu dostarczenie pomocy za jego pośrednictwem, napotkano wiele problemów logistycznych. ONZ stwierdziła, że ​​pracownicy organizacji humanitarnych w dalszym ciągu narażeni są na ogromne ryzyko, próbując dystrybuować rozpaczliwie potrzebną pomoc do Gazy. Według tego samego raportu większość infrastruktury wspierającej pracę humanitarną w Gazie została zniszczona w wyniku konfliktu Izraela z Hamasem. Międzynarodowa grupa kampanii ActionAid określiła oświadczenie ekspertów ONZ jako „ostrożne ostrzeżenie”. „To plama na sumieniu ludzkości i kryzys wywołany przez człowieka, któremu można było całkowicie zapobiec. Świat nie może siedzieć i patrzeć, jak kolejne dzieci umierają z braku żywności: należy natychmiast wpuścić do Gazy większą ilość pomocy ratującej życie” – stwierdziła grupa w środowym oświadczeniu. „Wzywamy wszystkie państwa, aby natychmiast wykorzystały każdą dostępną im dźwignię dyplomatyczną, aby doprowadzić do trwałego zawieszenia broni”. Wojna Izraela w Gazie wyczerpała system opieki zdrowotnej na tym terytorium, uniemożliwiając personelowi leczenie niedożywionych dzieci. Lekarze powiedzieli wcześniej CNN, że są zmuszeni odrzucać rodziców proszących o mleko dla niemowląt, ponieważ nie są w stanie nawet selekcjonować młodych pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe, którym towarzyszy silny głód. A gdy Izrael kontynuuje oblężenie Gazy, uniemożliwiając grupom pomocowym dostarczanie wystarczającej ilości żywności do enklawy, rodzice twierdzą, że nie mają innego wyboru, jak tylko patrzeć, jak ich dzieci umierają. Co najmniej 34 dzieci w Gazie zmarło już z powodu niedożywienia – podało 22 czerwca rządowe biuro ds. mediów. Prawdziwa liczba może być wyższa, ponieważ ograniczony dostęp do Strefy Gazy utrudnia agencjom pomocowym pełną ocenę tamtejszego kryzysu. 

Dział: Świat

Autor:
Eyad Kourdi, Lauren Said-Moorhouse | Tłumaczenie: Patryk Hembel - praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://edition.cnn.com/2024/07/09/middleeast/gaza-famine-un-report-intl-latam/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE