2024-07-10 01:07:23 JPM redakcja1 K

Handel narkotykami: fentanyl, „zabójca” pod stałą obserwacją

Handel, napędzany fałszywymi receptami, został ostatnio zlikwidowany w Loarze Atlantyckiej.

Zdjęcie: Shutterstock 

Mężczyzna w czarnym Mercedesie 4x4 obrał za cel apteki w Loarze Atlantyckiej. Jego modus operandi był prosty: wyciągał na ladę skradzioną lub sfałszowaną receptę na fentanyl, opioid sto razy silniejszy od morfiny, po czym wychodził, ze swoją dawką w kieszeni. Ta zagrywka dobiegła końca 15 maja 2023, kiedy sprawca został przyłapany na gorącym uczynku przez policję z La Baule. Rok później, śledztwo prowadzone pod egidą sądu szczególnego w Rennes, ujawniło konsekwencje tego handlu, który odbywał się w całym Grand Ouest we Francji, za sprawą grupy przestępczej pochodzenia gruzińskiego, z której trzech członków zostało przesłuchanych 13 czerwca. Niektórzy, sami uzależnieni, zaspokajali swoje własne zapotrzebowanie, jaki i interesy gangu. Według Prokuratury w Rennes, śledztwo pozwoliło ująć 723 podrobione recepty na, łącznie, 2 300 pudełek fentanylu - substancji niezwykle uzależniającej, której najmniejsze przedawkowanie może spowodować śmierć. 

„Bardzo trudne do wykrycia” 

Ta pierwsza likwidacja w branży rozprowadzania fentanylu we Francji była zarówno czymś, czego oczekiwano jak i się bano. „Fentanyl jest jednym z dziesięciu najczęstszych leków, znajdowanych na sfałszowanych receptach od 3 lat”, podkreśla Joëlle Micallef, przewodnicząca francuskiej sieci uzależnień, która monitoruje substancje psychoaktywne i ich wpływ na zdrowie. „Wykryliśmy ich nadmiar na zachodzie Francji, szczególnie w Bretanii, ale nie zdobyliśmy większego wytłumaczenia”. Nieobecny w nomenklaturze stworzonej przez badania opublikowane w środę 26 czerwca przez Francuskie Obserwatorium Narkotyków i Narkomanii, fentanyl, głównie sprzedawany w plastrach, może przyjąć różne formy poza legalnym obiegiem. „Trzeba rozróżnić fentanyl medyczny i jego „chemicznych kuzynów”, fentanyloidy robione w laboratoriach, które są mocniejsze i bardziej niebezpieczne”, mówi profesorka Micallef. „Fentanyloidy są bardzo trudne do wykrycia”, podkreśla. „Są niewykrywalne w próbkach krwi podczas rutynowych testów”. Według szefa wydziału uzależnień, powoduje to „obniżenie cyfr w stosunku do rzeczywistości”. Jednak nie może się ona równać ze Stanami Zjednoczonymi, gdzie ponad 100 000 zgonów w 2023, jest przypisana fentanylowi. 

Dział: Świat

Autor:
Thomas Saintourens | Tłumaczenie: Zuzanna Radio - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.lemonde.fr/societe/article/2024/06/26/trafic-de-drogue-le-fentanyl-un-tueur-sous-haute-surveillance_6243924_3224.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE