2024-06-13 13:58:00 JPM redakcja1 K

Kanadyjski miliarder z branży samochodowej oskarżony o napaść na tle seksualnym

Policja z okolic Toronto stwierdziła, że zarzuty postawione 91-letniemu Frankowi Stronachowi dotyczą epizodów z lat 80. XX wieku, a także niedawnych – choćby z ubiegłego roku.

Frank Stronach, założyciel Magna International, 2013 rok. Źródło: Alexander Klein/Agence France-Presse — Getty Images

Frank Stronach, 91-letni miliarder, założyciel jednej z największych na świecie firm zajmujących się częściami samochodowymi, został w piątek aresztowany i oskarżony w związku z dochodzeniem w sprawie napaści na tle seksualnym.

W krótkim komunikacie prasowym policja regionu Peel pod Toronto podała, że ramy czasowe przestępstw, które popełnienie były przez pana Stronacha, obejmowały okres od lat 80. XX wieku do ubiegłego roku.

Pan Stronach, urodzony w Austrii założyciel Magna International, został oskarżony o przestępstwa obejmujące napaść na tle seksualnym i przymusowe pozbawienie wolności. Po postawieniu zarzutów został zwolniony i stanie później przed sądem w Brampton w Ontario.

Brian Greenspan, prawnik pana Stronacha, powiedział, że jego klient „kategorycznie zaprzecza postawionym mu zarzutom dotyczącym niewłaściwego postępowania”.

Dodał: „Nie może się doczekać okazji, aby w pełni odpowiedzieć na zarzuty i zachować swoje dziedzictwo, zarówno, jako filantrop, jak i ikona kanadyjskiej społeczności biznesowej”.

Pan Stronach przekształcił założony w 1957 roku jednoosobowy warsztat mechaniczny w przedsiębiorstwo o zasięgu globalnym. Pod jego kierownictwem Magna, która montuje również pojazdy dla kilku producentów samochodów, w tym dla marki Mercedes-Benz, próbowała przejąć zarówno Chryslera, jak i Opla, europejskie ramię General Motors.

Inwestorów w Magna często irytowało to, jak pan Stronach wykorzystywał swoją kontrolę nad spółką poprzez specjalny rodzaj udziałów, aby wciągnąć ją w różne, czasem nierentowne, przedsięwzięcia niezwiązane z produkcją części samochodowych, w tym nieudaną sieć restauracji, błyszczący magazyn biznesowy, pola golfowe i wyścigi konne. W 2010 roku Magna przekazała Strochowi około miliarda dolarów w zamian za zrzeczenie się kontroli.

Założona przez niego Grupa Stronach, którą obecnie prowadzi jego córka Belinda Stronach, jest właścicielem lub zarządcą torów wyścigów konnych na terenie całych Stanów Zjednoczonych.

W 2013 roku probiznesowa partia antysystemowa Team Stronach, założona przez pana Stronacha, zdobyła dwa mandaty w parlamentach austriackich krajów związkowych.

W oświadczeniu rzeczniczka Magna, Tracy Fuerst, stwierdziła, że „nie posiada ona wiedzy na temat śledztwa ani postawionych zarzutów poza tym, co donosiły media”.

Grupa Stronach nie odpowiedziała na prośbę o komentarz.

Nie jest jasne, dlaczego zarzuty postawiono w Peel, będącym częścią większego obszaru metropolitalnego Toronto. Pan Stronach mieszka w Yorku, który również znajduje się w okolicach Toronto i gdzie Magna ma swoją siedzibę. Rzecznik policji, Tyler Bell, odmówił komentarza na temat śledztwa.

Kiedy zarządzał firmą Magna, co uczyniło go w pewnym momencie najlepiej opłacanym dyrektorem w Kanadzie, Stronach często przedstawiał obrazoburcze teorie ekonomiczne i polityczne oraz komentarze, które niektórzy uważali za niewłaściwe. Rozpoczął doroczne zgromadzenie firmy w 2007 r. nie od omówienia swojej oferty kupna Chryslera, ale od zapytania akcjonariuszy, kto jest bardziej atrakcyjny dla kobiet, on sam czy jego wieloletni doradca, Manfred Gingl.

Stronach jest drugim kanadyjskim miliarderem oskarżonym o przestępstwa na tle seksualnym w ciągu nieco ponad tygodnia. Policja w Montrealu postawiła Robertowi G. Millerowi, założycielowi Future Electronics, 21 zarzutów o charakterze seksualnym, w tym kilka zarzutów wykorzystywania seksualnego nieletnich. Policja podała, że zapłacił kilku młodym dziewczynom za wykonywanie czynności seksualnych.

Dział: Świat

Autor:
Ian Austen | Tłumaczył: Jakub Potyrała

Źródło:
https://www.nytimes.com/2024/06/07/world/americas/frank-stronach-arrest-sex-charges.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE