2023-07-07 10:25:08 JPM redakcja1 K

Meloni w Polsce po „nie” ws. migrantów: „Nie ma podziałów by zatrzymać nielegalną migrację”

W Warszawie odbyło się spotkanie premier z polskim premierem Mateuszem Morawieckim. Rozmawiano o współpracy dwustronnej i wyzwaniach europejskich, w tym o pakcie migracyjnym i azylowym, co do którego nie osiągnięto porozumienia. Ale także o sojuszach w UE.

 

Spotkanie mające na celu wyjaśnienie i w pewnym sensie pojednanie po rozłamie na ostatniej Radzie Europejskiej w Brukseli, gdzie Polska i Węgry zawetowały porozumienie w sprawie nowego paktu o migracji i azylu. Taka była misja premier Giorgii Meloni, którą powitał dziś w Warszawie przewodniczący Rady Europejskiej Mateusz Morawiecki.

Morawiecki: „Jesteśmy gotowi na referendum”

„Zorganizujemy referendum, aby Polacy mogli wypowiedzieć się na temat nielegalnej imigracji, na temat tego, kto jest panem: UE czy suwerenny kraj”. Powiedział premier Polski we wspólnym oświadczeniu z Meloni po spotkaniu dwustronnym w Warszawie. Premier wyraziła „szacunek” dla propozycji. „Priorytetem UE powinno być bezpieczeństwo krajów, jeśli nie będziemy kontrolować nielegalnej migracji, ryzykujemy, że zobaczymy na naszych ulicach to, co widzimy teraz w innych państwach członkowskich” – dodał Morawiecki. Odniesienie, niezbyt zawoalowane, dotyczy Francji i zamieszek w dzielnicach wokół Paryża i innych miast.

Migranci

„Nigdy nie mogłabym narzekać na tych, którzy bronią interesów narodowych, podziwiam, jak Morawiecki pokazuje siłę w obronie interesów Polski, ale nie ma podziału, ponieważ pracujemy nad tym, jak powstrzymać nielegalną migrację, a nie jak nią zarządzać”, gdy migranci przybywają „do Europy”, odparła premier po wystąpieniu jej polskiego kolegi.

„Tak długo, jak Europa będzie myślała, że rozwiąże ten problem, dyskutując o tym, jak zarządzać migrantami po ich przybyciu na europejską ziemię, nigdy nie znajdzie prawdziwych rozwiązań, ponieważ interesy naszych narodów, nawet z oczywistych przyczyn geograficznych, są różne. To, co łączy interesy wszystkich państw członkowskich, to powstrzymanie nielegalnej imigracji, zanim tu dotrze, z zupełnie inną pracą, którą należy wykonać z Afryką, pokojową współpracą, wsparciem dla tych narodów, które z kolei bardzo często padają ofiarą handlu ludźmi, handlarzy mafii trzeciego tysiąclecia” – wyjaśnił premier.

„W tej sprawie współpracowaliśmy ja, Morawiecki i wiele innych osób. W pełni rozumiem, jak już mówiłam i powtarzam, polskie stanowisko w sprawie paktu migracyjnego i azylowego, rozumiem trudności” w sprawie relokacji, wyjaśniła Meloni, „tym bardziej dla narodów, które ponoszą ciężar ukraińskich uchodźców, nie widząc, że ich poświęcenie jest odpowiednio doceniane przez Europę”.

„We wszystkich lub prawie wszystkich kwestiach, z którymi mierzymy się w Radzie Europejskiej z Morawieckim, wystarczy jedno spojrzenie, aby wiedzieć, że mamy wspólne stanowisko w wielu sprawach, które nas dotyczą, w czasie kryzysu, w którym musimy sprostać historii, która nas wzywa” – podsumowała stanowczo przewodnicząca Rady.

Rozszerzenie

„W kwestii rozszerzenia UE o Bałkany Zachodnie, Ukrainę, Mołdawię, zawsze się zgadzaliśmy” z Polską; „Nie lubię nazywać tego rozszerzeniem, ale zjednoczeniem, ponieważ nie uważam UE za klub, w którym decydujemy, kto jest jego częścią, a kto nie. Europa jest cywilizacją i to historia decyduje, kto jest jej częścią” – dodała.

Ukraina

W nawiązaniu do harmonii poglądów, Giorgia Meloni podkreśliła, że „począwszy od kwestii Ukrainy”, stanowiska Włoch i Polski „są zasadniczo identyczne: jesteśmy po stronie Ukrainy, po stronie obrony wolności narodu, który zdumiewa świat”.

Sojusze

Inną kwestią, która przewija się przez dzisiejsze spotkanie, są sojusze w obliczu zbliżających się wyborów europejskich, w centrum politycznej walki we Włoszech, a także wznowione wczoraj przez wicepremiera i sekretarza Ligi, Matteo Salviniego, który nalega na sojusz z prawicą – założenie, które nie podoba się drugiemu wicepremierowi, Antonio Tajaniemu z Forza Italia. Faktem jest, że Fratelli d'Italia, Forza Italia i Lega w Europie są umieszczone w trzech różnych „rodzinach”, odpowiednio Ecr (z Meloni właśnie potwierdzoną jako prezydent), Ppe i Id. Ta ostatnia grupa obejmuje również niemiecką Alternative fur Deutschland (Afd) i francuski Rassemblement National, dwie bardzo skrajnie prawicowe formacje.

Jeśli chodzi o stosunki dwustronne, współpraca przebiega pewnie. Wymiana handlowa między Włochami a Polską silnie rośnie: 33,6 mld EUR w 2022 r. (+16%), z dodatnim saldem w wysokości 5,2 mld EUR. Włochy są czwartym dostawcą i szóstym klientem Polski na świecie. Również z tego powodu dialog polityczny między Rzymem a Warszawą zintensyfikował się w ostatnich miesiącach.

Dział: Europa

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE