2024-10-16 16:36:05 JPM redakcja1 K

Potencjał przedsiębiorczy: Które pokolenie ma największe szanse na odniesienie sukcesu w biznesie?

Jeśli chodzi o badanie przedsiębiorczości, wiele wysiłku poświęca się próbom określenia cech osobowości, które odróżniają przedsiębiorcze osoby od innych ludzi. Jednak samo posiadanie tych cech niekoniecznie oznacza, że ktoś założy udany biznes - to, co naprawdę ma znaczenie, to sposób, w jaki te cechy kształtują i wpływają na intencje danej osoby.

Źródło: Studia Romantic
 

Koncepcja potencjału przedsiębiorczego odnosi się do naturalnej zdolności danej osoby do dostrzegania szans i działania w oparciu o nie, tworzenie wartości poprzez zakładanie nowych firm oraz znajdowania innowacyjnych rozwiązań w obliczu niepewności. Mówiąc szerzej, ma to związek z indywidualną swobodą zmiany, wzrostu, rozwoju i adaptacji w odniesieniu do niepewności i możliwości rynkowych. Potencjał przedsiębiorczy dotyczy bardziej prawdopodobieństwa przedsiębiorczości wynikającej z czyjejś osobowości niż przedsiębiorczości samej w sobie. Potencjał ten jest produktem złożonego obrazu, który obejmuje również umiejętności jednostki, jej sytuację ekonomiczną i społeczną oraz zdolność do zarządzania ryzykiem związanym z tworzeniem i rozwijaniem nowego biznesu.

Jednym z najciekawszych aspektów potencjału przedsiębiorczego jest to, że różni się on znacznie w zależności od pokolenia, do którego należy dana osoba, gdyż na każde pokolenie wpływają różne konteksty historyczne, ekonomiczne i kulturowe, które wpływają na postawy wobec przedsiębiorczości.

Zespoły międzypokoleniowe

Pokolenie, do którego należy jednostka, może również wpływać na jej środowisko pracy, zwłaszcza w zespołach międzypokoleniowych. Wiele badań wskazuje na to, że pracownicy wolą pracować z osobami w tym samym wieku, a różnorodność pokoleniowa może być źródłem konfliktów.

Inne badania sugerują jednak, że różnorodność pokoleniowa jest wysoko ceniona, zwłaszcza w zespołach kierowniczych, i uważana za równie ważną jak inne rodzaje różnorodności - religijna, płciowa, kulturowa, rasowa, etniczna itd. - pod względem wpływu na wydajność pracy.

Różnice pokoleniowe w zespołach mogą tworzyć napięcia w obszarach takich jak przekazywanie wiedzy, oczekiwania i komunikacja między pracownikami, dlatego międzypokoleniowe zespoły robocze muszą być odpowiednio zarządzane w celu osiągnięcia jak najlepszych wyników.

Boomersi w miejscu pracy

Pokolenie baby boomers – urodzone w latach 1946-1964 – dorastało w erze dobrobytu gospodarczego i hierarchicznych struktur, więc ceni sobie stabilność i bezpieczeństwo zatrudnienia.

Ponieważ wielu boomersów jest obecnie w wieku emerytalnym, ich potencjał przedsiębiorczy nie został zbadany tak bardzo, jak ich działalność przedsiębiorcza. Badania wykazały, że członkowie tego pokolenia są zwykle nieugięci, cenią ciężką pracę i lojalność oraz mają wysoki poziom pewności siebie i silną potrzebę osiągnięcia sukcesu.

Pokolenie X, Y, Z: przedsiębiorcy i pracownicy

Członkowie pokolenia X – urodzeni w latach 1965-1980 – dorastali w czasach zmian gospodarczych i technologicznych, czyniąc ich zdolnymi do adaptacji i otwartymi na innowacje. Uważa się, że mają pragmatyczne podejście do pracy i są dobrymi menedżerami zasobów. W kontekście przedsiębiorczości mają tendencję do umiarkowanego potencjału przedsiębiorczego i w swojej karierze cenią zarówno bezpieczeństwo, jak i autonomię.

Pokolenie Y, zwane również millenialsami, które urodziło się w latach 1981-1996, znane jest ze znajomości technologii cyfrowej oraz pragnienia elastyczności i celu w swojej pracy. Zwykle ma wysoki potencjał przedsiębiorczy ze względu na chęć zakwestionowania statusu quo, gotowości do podejmowania ryzyka i skłonności do zmian. Millenialsi cenią sobie niezależność i chętniej porzucają tradycyjne miejsca pracy, aby założyć własną firmę w poszukiwaniu lepszej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Członkowie pokolenia Z, urodzeni od 1997 roku, dorastali w pełni w erze cyfrowej, co daje im naturalne umiejętności w zakresie technologii i mediów społecznościowych. Ich potencjał przedsiębiorczy może być jednak niższy niż w poprzednich pokoleniach.

Pokolenie Z – cyfrowi tubylcy ze słabymi umiejętnościami komunikacyjnymi

Ogólnie rzecz biorąc, pokolenie jest definiowane przez współczesne wydarzenia polityczne, społeczno-gospodarcze i kulturalne. W przypadku pokolenia Z, ma ono wiele wspólnego z szerszym kontekstem pokolenia Y, jakim jest globalizacja, cyfryzacja oraz zmiany społeczne i kulturowe. Jednak członkowie Pokolenia Z - najmłodszego pokolenia wchodzącego na rynek pracy - osiągają stosunkowo niższe wyniki w takich obszarach jak umiejętności komunikacyjne, pewność siebie, pragnienie sukcesu i kontrola wewnętrzna. Wszystko to przekłada się na mniejszy potencjał przedsiębiorczy.

Warto zauważyć, że ten brak pewności siebie i zainteresowania podejmowaniem inicjatywy można wytłumaczyć młodością pokolenia Z, a ich słabe umiejętności komunikacyjne mogą być wynikiem tego, że są pierwszym pokoleniem cyfrowych tubylców. W miarę dojrzewania i nabierania doświadczenia, cechy te prawdopodobnie będą ewoluować, co badacze powinni mieć na uwadze.

Najbardziej przedsiębiorcze pokolenie

Na podstawie dostępnych badań milenialsi wydają się pokoleniem o największym potencjale przedsiębiorczym. Członkowie tego pokolenia wykazują znaczną skłonność do przedsiębiorczości, są zaznajomieni z nowymi technologiami i mają tendencję do rozpoczynania działalności w młodszym wieku niż poprzednie pokolenia. Co więcej, posiadają umiejętności przywódcze, koncentrację i ambicję, co w porównaniu z innymi pokoleniami sprawia, że są bardziej predysponowani do porzucenia stabilnej pracy w celu skorzystania z możliwości przedsiębiorczości.

Dział: Świat

Autor:
Javier Bouzas Arufe | Tłumaczenie: Alicja Tyrańska – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://theconversation.com/entrepreneurial-potential-which-generation-is-most-likely-to-succeed-in-business-238535

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE