2024-08-05 13:42:58 JPM redakcja1 K

Przeprowadzili się do USA z Indii. Przestawienie się było trudne ale pokochali równowagę między życiem zawodowym a prywatnym

Priya Bajaj i Darshan Shah opuścili Indie, aby przeprowadzić się do USA kilka lat temu. Mimo początkowych trudności z dostosowaniem się, twierdzą, że korporacyjna Ameryka zapewniła im równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, której wcześniej nie mieli. Korporacyjny styl życia w USA dał im czas na zbudowanie własnej platformy i tworzenie treści.

Priya Bajaj i Darshan Shah

Kiedy Priya Bajaj otrzymała ofertę przeniesienia z Google w Indiach do USA, myślała, że spróbuje przez sześć miesięcy – nie spodziewała się, że będzie tu siedem lat później.

„Nie miałam powodu, żeby się tu przeprowadzać, bo cała moja rodzina, wszyscy byli w Indiach”, powiedziała Bajaj. „I spotykałam się też z nim” dodała o swoim obecnym mężu.

Mąż Bajaj, Darshan Shah, pracował jako producent Sony Pictures w Mumbaju, gdy ona otrzymała ofertę. Powiedział, że był zadowolony ze swojego życia w Indiach, więc oboje zgodzili się na związek na odległość, podczas gdy ona próbowała nowej pracy. 

Bajaj po raz pierwszy wylądowała w USA w styczniu 2017 roku i stwierdziła, że nie dostosowała się dopóki nie minął około rok. W tym momencie ona i Shah pobrali się, a ona przekonała go, by dołączył do niej w USA. 
 

Korporacyjna Ameryka była szokiem kulturowym 

Od razu po przeprowadzce do USA, Bajaj i Shah zmagali się z przystosowaniem do wspólnego życia, przechodzeniem przez proces imigracyjny i znalezieniem stabilnej pracy. 

Po przeprowadzce Shah szukał roli w produkcji wideo w branży medialnej i rozrywkowej, jednak stwierdził, że rynek tych prac jest trudny bez lokalnych kontaktów. Ostatecznie skupił się na produkcji treści wideo i marketingu w branży technologicznej, a także pracował w kilku startupach. Następnie podjął pracę kontraktową w Google, zanim dostał pracę w Indeed.

Bajaj powiedziała, że Shah musiał dostosować się do procesu rekrutacyjnego. Powiedziała, że rozmowy kwalifikacyjne w Indiach skupiają się na przeszłym doświadczeniu, podczas gdy w USA oczekuje się, że dobrze sprzedasz swoją osobę i będziesz mówić o tym, co możesz wnieść do firmy.

Mimo, że Bajaj miała zapewnioną pracę, ona również zmagała się z trudnościami po przeprowadzce.

„Pierwsze sześć, siedem miesięcy nie było łatwe”, powiedziała Bajaj, dodając, że z perspektywy kulturowej „praca tutaj była bardzo, bardzo trudna”.

Zarówno Bajaj, jak i Shah czuli, że potrzebowali czasu, aby zrozumieć kulturowe niuanse korporacyjnej Ameryki. W Indiach, jak powiedziała, miejsce pracy było bardzo „społecznościowe”, gdzie jej współpracownicy byli jej najlepszymi przyjaciółmi. Bajaj i Shah powiedzieli, że oboje musieli nauczyć się granic profesjonalizmu w USA.
 

Styl życia w pracy 9-5 otworzył przed nimi nowe możliwości

Mimo początkowych trudności, Bajaj powiedziała, że gdy się już przystosowała, chciała zostać w USA i zobaczyć, dokąd może zaprowadzić ją jej kariera.

Bajaj powiedziała, że w Indiach ludzie mają tendencję do przekraczania oczekiwań, a ogólnym instynktem w miejscu pracy jest zawsze mówienie „tak”, szczególnie dla osób na początku swojej kariery. Wielu Hindusów pracujących w korporacjach ma również personel do gotowania i sprzątania, który pomaga w podstawowych pracach domowych, co również pozwala im pracować dłużej, jak powiedziała.

„Możesz pracować 18 godzin w Indiach, bo jedyne co robisz, to praca”, powiedziała Bajaj. „Twoje obowiązki domowe są załatwione, jedzenie jest gotowe. Nie musisz zajmować się żadnym sprzątaniem, gotowaniem, zakupami”.

Bajaj i Shah powiedzieli, że teraz mają większą kontrolę nad swoim czasem. Shah mógł skupić się bardziej na swoim zdrowiu, ponieważ miał więcej czasu poza pracą, a Bajaj ma możliwość robienia takich rzeczy jak zasiadanie w zarządzie, przemawianie na wydarzeniach i tworzenie treści.
 

Przeprowadzka oznacza rozpoczęcie wszystkiego od nowa — i nie jest to dla każdego

Przeprowadzka Bajaj i Shaha do USA otworzyła przed nimi możliwości poza ich pracą na pełny etat. Bajaj i Shah wykorzystali swój wolny czas, aby założyć platformę dla południowoazjatyckich imigrantów o nazwie It's Ok Yaar, co oznacza „W porządku, przyjacielu”.

„Jesteśmy pracusiami”, powiedziała Bajaj. „Lubimy robić wiele rzeczy poza naszą pracą na pełny etat”.

Bajaj powiedziała, że gdyby nie miała okazji w USA, mogłaby spróbować w innym kraju. Ona i Shah lubią działać poza swoją strefą komfortu.

Jednakże, przeprowadzka do USA nie jest dla każdego.

Bajaj ostrzega, że poruszanie się po rynku pracy wymaga nawiązywania kontaktów i umiejętności radzenia sobie z odrzuceniem. Bajaj powiedziała, że jeśli już masz wygodne życie i „osiągnąłeś sukces” w swoim kraju ojczystym, powinieneś zapytać siebie, czy jesteś gotowy zacząć wszystko od nowa.

Dział: Świat

Autor:
Ana Altchek | Tłumaczenie: Emilia Rogowicz - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.businessinsider.com/couple-moved-united-states-from-india-adjustment-corporate-culture-lifestyle-2024-7

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE