Statek kosmiczny Boeinga wraca na Ziemię bez załogi ze względu na usterki
Kapsuła powrotna astronautów Boeinga „Starliner” powróciła na Ziemię około 3 miesiące po dotarciu na ISS (Międzynarodowa Stacja Kosmiczna), bez załogi na pokładzie ze względu na defekty gazowe.
Na zdjęciu dostarczonym przez NASA, zespoły Boeinga i NASA pracują wokół statku kosmicznego Boeing Crew Flight Test Starliner NASA po wylądowaniu bez załogi, w piątek, 6 września 2024 r., w White Sands w Nowym Meksyku, po odłączeniu od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. (Aubrey Gemignani/NASA via AP)
Według filmu przetransmitowanego przez NASA Starliner odłączył się od ISS o 18:04 6 września (czasu wschodniego) i zaczął swój własny lot orbitalny po przejściu serii procesów spalania i rozruchu. Około 6 godzin później o około 0:01 rano 7 września, Starliner wylądował w porcie kosmicznym White Sands na piaskach pustyni Nowego Meksyku, USA.
Po wejściu w atmosferę Starliner otworzył dwa spadochrony pomocnicze i trzy główne spadochrony, żeby spowolnić opadanie, a następnie wylądował na poduszce powietrznej w udanym miękkim lądowaniu. Zespoły Boeinga i NASA czekające w pobliżu planowanego miejsca lądowania odzyskały Starlinera.
Wcześniej, Starliner przeprowadził swój pierwszy załogowy lot testowy 5 czerwca po bezpiecznym powrocie na Ziemię po dotarciu do ISS w testowym locie bezzałogowym 22 maja. Starliner opuścił Ziemię z astronautami NASA Butchem Wilmorem i Sunnie Williams na pokładzie, jednak powrót zespołu na Ziemię został opóźniony przez potwierdzone usterki statku, w tym wycieki helu i awarie sterów manewrowych, które pojawiły się przy dokowaniu w ISS.
NASA, 24 sierpnia ostatecznie podjęła decyzję o „bezzałogowym powrocie” Starlinera, żeby zapewnić bezpieczeństwo astronautów i postanowiła użyć kapsułę kosmiczną należącą do SpaceX, prowadzonego przez Elona Muska, „Dragons” na potrzeby powrotu astronautów. Dragon SpaceXu opuści ISS 24 września i zakończy własną misję przed powrotem z Wilmorem i Williams, którzy zostaną na ISS do lutego przyszłego roku. To zwiększy czas ich pobytu na ISS z 8 dni do więcej niż 8 miesięcy.
Planowo, Starliner miał być używany jako statek transportowy NASA wraz z Dragonem, pod warunkiem, że odniesie sukces w swoim pierwszym załogowym locie testowym z astronautami. Boeing podpisał kontrakt z NASA na wyprodukowanie kapsuły kosmicznej, warty 4.2 miliardy dolarów w 2014 roku, ale podobno wydał około 1.6 miliarda dolarów na dodatkowe koszty, w związku z dalszymi opóźnieniami w rozwoju.
Dział: Świat
Autor:
Choi Ji-hee | Tłumaczenie: Alicja Kempara – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/
Źródło:
https://www.chosun.com/economy/science/2024/09/07/S6BFZHHD4HL3YI6WUOR7BAVS4Y/