Światowy Dzień Bez Tytoniu: w których krajach pali się najwięcej?
Światowy Dzień bez Tytoniu, organizowany corocznie przez Światową Organizację Zdrowia od 1987 roku, odbywa się 31 maja. Na świecie jest 1,3 miliarda palaczy, a najwyższe wskaźniki odnotowuje się w Azji Południowo-Wschodniej i Europie.
Ustanowiony w 1987 roku przez Światową Organizację Zdrowia Dzień Walki z Paleniem przypada 31 maja. Jego celem jest podniesienie świadomości społecznej na temat tej plagi, która jest odpowiedzialna za śmierć 8 milionów ludzi każdego roku. Według WHO na całym świecie jest obecnie 1,25 miliarda palaczy. W 80% przypadków żyją oni w krajach o niskim lub średnim dochodzie.
Na podstawie danych z 2020 r. mapa opracowana przez WHO i Bank Światowy przedstawia globalny ranking populacji w wieku 15 lat i starszych, niezależnie od tego, czy palą codziennie, czy okazjonalnie. Regionem o najwyższym wskaźniku palaczy jest Azja Południowo-Wschodnia (26,5%), a następnie Europa (25,3%), która jest również rekordzistką pod względem liczby palących kobiet. Według WHO, ponad dwukrotnie przewyższając średnią światową.
Francja na 19. miejscu w światowym rankingu
Z prawie połową palącej populacji (48,5%), wyspa Nauru w Oceanii znajduje się na szczycie rankingu WHO. Kolejne miejsca zajmują Birma (44,1%), Kiribati (40,6%), Serbia - co czyni ją najbardziej dotkniętym przez nałóg palenia krajem europejskim (39,8%) - oraz Papua Nowa Gwinea (39,3%).
Francja, plasująca się za Grecją (33,5%) i przed Litwą (32%), zajmuje 19. miejsce w tym światowym rankingu, z jedną trzecią palaczy ogółem (33,4%). Według badania przeprowadzonego w 2022 roku przez Santé publique France, skupiającego się na codziennych palaczach w wieku od 18 do 75 lat, mężczyźni są bardziej dotknięci niż kobiety (27,4% w porównaniu z 21,7%).
Około 150 krajów zmniejszyło ilość wypalanego tytoniu
Według WHO liczba palaczy na całym świecie spadła w latach 2000-2022. Co piąta osoba dorosła na świecie używa tytoniu, w porównaniu z jedną trzecią na przełomie tysiącleci. W sumie nie mniej niż 150 krajów odnotowało spadek liczby palaczy, w tym Brazylia, gdzie ponad co trzeci palacz (35%) odszedł od nałogu od 2010 roku. Z drugiej strony, sześć innych krajów, w tym Kongo, Egipt, Indonezja, Jordania, Oman i Mołdawia, odnotowało wzrost liczby palaczy w ciągu ostatnich piętnastu lat.
W swoim najnowszym rocznym raporcie na temat postępów w paleniu tytoniu na świecie WHO wyraża zaniepokojenie faktem, że palenie wśród dzieci w wieku od 13 do 15 lat pozostaje na stałym poziomie w wielu krajach, pomimo wysiłków na rzecz zapobiegania. Jest to szczególnie niepokojące zjawisko, które skłoniło międzynarodową organizację do poświęcenia 27. Światowego Dnia Walki z Paleniem Tytoniu ochronie dzieci przed ingerencją przemysłu tytoniowego.
Dział: Świat
Autor:
Capucine Licoys | Tłumaczenie: Monika Zalewska – praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/