Według badania, leki na cukrzycę, takie jak Ozempic, mogą zmniejszać ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów
To badanie jest tylko częścią lawiny innych opublikowanych obecnie na temat tych terapii, które nie tylko dają nadzieję milionom ludzi, ale także przynoszą astronomiczne zyski firmom farmaceutycznym.
Ozempic, lek duńskiego laboratorium Novo Nordisk na cukrzycę typu 2 Lee Smith / REUTERS
Grupa leków przeciwcukrzycowych, w tym najlepiej sprzedający się Ozempic, wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem zachorowania na niektóre nowotwory, co wynika z badania opublikowanego w piątek. Te leki naśladują hormon jelitowy (GLP-1) i chociaż istnieje od około 20 lat, ich nowa generacja stała się prawdziwym fenomenem w ostatnich latach, ze względu na znaczną utratę wagi, jaką może przynieść.
Niższe ryzyko
Wśród tej nowej generacji znajduje się Ozempic, lek duńskiego laboratorium Novo Nordisk przeciwko cukrzycy typu 2 - chorobie, przy której otyłość jest bardzo ważnym czynnikiem. W badaniu, opublikowanym w piątek w czasopiśmie „JAMA”, porównano pacjentów z cukrzycą typu 2, którzy otrzymywali insulinę, z innymi, którzy otrzymywali tę metodę leczenia w latach 2005-2018 w Stanach Zjednoczonych.
Badane terapie analogami GLP-1 obejmowały te wykorzystujące cząsteczkę liraglutydu, liksysenatydu lub semaglutydu - czyli Ozempic. Został on jednak zatwierdzony w Stanach Zjednoczonych dopiero w 2017 roku. Naukowcy odkryli, że pacjenci otrzymujący analogi GLP-1 mieli znacznie niższe ryzyko zachorowania na 10 z 13 badanych nowotworów, w tym raka przełyku, jelita grubego, nerki, trzustki, jajnika i wątroby.
Z drugiej strony, nie stwierdzono istotnego wpływu insuliny na raka tarczycy i raka piersi u kobiet po menopauzie. “Wiadomo, że otyłość jest związana z co najmniej 13 rodzajami raka”, podkreślił współautor badania Rong Xu. Tak więc, w przypadku pacjentów z cukrzycą typu 2, “szczególnie tych, którzy cierpią również na otyłość, analogi GLP-1 mogą oferować działanie ochronne przed niektórymi nowotworami, powiedziała w oświadczeniu dla AFP. Może to zachęcić lekarzy do preferowania analogów GLP-1 zamiast innych metod leczenia cukrzycy, takich jak insulina, u pacjentów z wysokim ryzykiem wystąpienia nowotworów związanych z otyłością”, dodała.
To badanie jest jednym z wielu opublikowanych obecnie na temat tych terapii, które są nadzieją dla milionów ludzi oraz przynoszą ogromne zyski firmom farmaceutycznym. Inne badania wskazały też na inne korzyści płynące z tych metod terapii. Oprócz utraty wagi jest to też zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.
Dział: Świat
Autor:
Le Figaro | Tłumaczenie: Monika Zalewska - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/