Węgry i Chiny podpisują umowę o strategicznej współpracy podczas wizyty Xi
Prezydent Chin Xi Jinping i premier Węgier Viktor Orbán odbyli rozmowy w ramach ostatniego przystanku chińskiego przywódcy podczas pięciodniowej podróży po Europie.
W środę chiński prezydent Xi Jinping został powitany w Budapeszcie przez premiera Węgier Viktora Orbána. Zdjęcie: Szilard Koszticsak / AFP - Getty Images.
Węgry i Chiny podpisały w czwartek szereg nowych porozumień, aby pogłębić swoją współpracę gospodarczą i kulturalną podczas wizyty prezydenta Chin Xi Jinpinga w tym środkowoeuropejskim kraju, którego celem było umocnienie chińskiego wpływu gospodarczego w regionie. Xi i węgierski premier Viktor Orbán odbyli rozmowy w Budapeszcie w ramach ostatniego przystanku chińskiego przywódcy podczas pięciodniowej trasy po Europie, która obejmowała także Serbię i Francję. Podczas konferencji prasowej po rozmowach Orbán chwalił „ciągłą, nieprzerwaną przyjaźń" między dwoma krajami od początku swojej kadencji w 2010 roku i obiecał, że Węgry będą w dalszym ciągu gościć kolejne chińskie inwestycje.
„Chciałbym zapewnić prezydenta, że Węgry nadal będą zapewniać uczciwe warunki dla chińskich firm inwestujących w nasz kraj, i że stworzymy możliwość spotkania się i budowania współpracy węgierskich firm z najnowocześniejszymi technologiami Zachodu i Wschodu," powiedział Orbán. Pekin zainwestował miliardy na Węgrzech i postrzega członka Unii Europejskiej jako ważny przyczółek w 27-członkowskim bloku handlowym. W grudniu Węgry ogłosiły, że jeden z największych na świecie firm producentów pojazdów elektrycznych, chińska firma BYD, otworzy swoją pierwszą europejską fabrykę produkującą samochody elektryczne na południu kraju, co może wywrócić do góry nogami konkurencyjność przemysłu samochodowego na kontynencie.
Węgry są również gospodarzem kilku chińskich fabryk akumulatorów do samochodów elektrycznych i mają nadzieję stać się globalnym centrum produkcji akumulatorów litowo-jonowych. Podjęły również projekt kolejowy - część Inicjatywy Pasa i Szlaku Xi - mający na celu połączenie kraju z kontrolowanym przez Chiny portem w Pireusie w Grecji jako punkt wejścia dla chińskich towarów do Europy Środkowo-Wschodniej. W czwartek Xi powiedział, że on i Orbán zgodzili się, że Inicjatywa Pasa i Szlaku „jest w dużym stopniu zgodna z węgierską strategią otwarcia na wschód", i że Chiny wspierają Węgry w odegraniu większej roli w ramach UE w promowaniu stosunków chińsko-unijnych. Urzędnicy węgierscy i chińscy zawarli umowę o strategicznym partnerstwie i 18 innych umów i protokołów, ale podczas konferencji prasowej nie ogłoszono żadnych większych inwestycji.
Jednakże węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó później powiedział w filmie na Facebooku, że rozpoczęły się wstępne rozmowy na temat budowy przez Chiny obwodnicy towarowej wokół Budapesztu oraz połączenia kolejowego między stolicą a lotniskiem Ferihegy w Budapeszcie. Orbán, lider nacjonalistyczno-populistyczny, który dąży do pogłębienia więzi z Pekinem, dystansując się jednocześnie od swoich partnerów w UE, zauważył podczas konferencji prasowej, że trzy czwarte inwestycji na Węgrzech w ubiegłym roku pochodziło z Chin, i mówił o roli Pekinu w zmieniającej się równowadze sił na świecie.
„Patrząc wstecz na światową gospodarkę i handel sprzed 20 lat, zupełnie nie przypomina to tego, w czym dziś żyjemy" - powiedział Orbán. „Wtedy żyliśmy w jednym polarnym świecie, a teraz mamy do czynienia z wielobiegunowym porządku świata, a jedną z głównych kolumn tego nowego porządku świata są Chiny." Dodał, że Węgry będą dążyć do rozszerzenia współpracy gospodarczej z Chinami na obszar energii jądrowej. Obecnie Węgry współpracują z Rosją w celu dodania nowego reaktora do swojej elektrowni jądrowej w Paks, którego uruchomienie planowane jest na koniec tego dziesięciolecia.
Dział: Świat
Autor:
The Associated Press | Tłumaczenie: Łukasz Topolski