2023-08-10 17:59:05 JPM redakcja1 K

Wilki uznane za wymarłe w Andaluzji

Przyrodnicy potępiają wyniszczanie siedlisk zwierząt, kłusownictwo i nielegalne polowania, przyczyniające się do coraz częstszego wymierania zwierząt.

 

Przez wieki wilki przemierzały górskie pasma Andaluzji w południowej Hiszpanii, jednak przez postępujący przez lata spadek liczebności stworzenie to zostało oficjalnie uznane w tym regionie za wymarłe. Od 2003 r. rząd regionalny przeprowadzał spis populacji wilka (Canis lupus signatus) w celu monitorowania gatunku i ograniczenia konfliktów z lokalną ludnością, w szczególności z rolnikami. W raporcie Departament Środowiska rządu Andaluzji twierdzi jednak, że "od 2020 r. nie zarejestrowano żadnego śladu obecności wilka w Andaluzji" mimo, że jest to gatunek chroniony. Szacuje się, że co najmniej do 2010 r. w regionie istniało od sześciu do ośmiu stad wilków liczących do 56 osobników, głównie na terenie Sierra Morena. 

Pomimo tego, że wilk został uznany za wymarły dopiero teraz, eksperci twierdzą, że tak naprawdę już od 2013 r. nie odnajdywano żadnych dowodów na obecność wilków w Andaluzji, a od 2003 r. prawdopodobnie nie było tam już żadnej grupy reprodukcyjnej. 

"To bardzo zła wiadomość, która potwierdza negatywną tendencję obserwowaną u kilku istniejących stad wilków w południowej Hiszpanii. Są one zagrożone przez fizyczną i genetyczną izolację od wilków w pozostałej części Hiszpanii, utratę siedlisk, kłusownictwo i nielegalne polowania" - powiedział Luis Suárez, koordynator ds. ochrony przyrody World Wildlife Fund w Hiszpanii. Jak dodał: "Haniebna utrata wilków w Andaluzji jest bezpośrednio związana z brakiem woli politycznej ze strony rządu regionalnego do przyjęcia środków ochronnych". 

"To niezrozumiałe, że pomimo trwającej całe dekady sytuacji, wilk nie został ogłoszony gatunkiem zagrożonym wyginięciem i nie stworzono dla niego planu odbudowy" - powiedział. 

Gdyby wilk został uznany za gatunek zagrożony wyginięciem, rząd Andaluzji byłby prawnie zobowiązany do podjęcia działań mających na celu ochronę lokalnej populacji wilków. Suárez powiedział, że przez lata rząd był sparaliżowany strachem przed konfrontacją z lobby myśliwskim i hodowcami bydła, przez co ograniczył się tylko do biernego monitorowania populacji wilków. "Teraz ma obowiązek zabrać się do pracy, aby zagwarantować jak najszybszy powrót tego gatunku w południowe góry", powiedział Suárez. "Nie ma czasu na wymówki". 

Hiszpania ma największą populację wilków w Europie. W połowie XIX wieku w całym kraju żyło około 9000 wilków. Polityka eliminacji sprawiła jednak, że do lata 70., kiedy zakazano ich trucia, wilków pozostało zaledwie kilkaset nim gatunek zaczął się odradzać. W ostatnim spisie, w 2021 r., w 297 stadach na terenie kraju żyło od 2000 do 2500 wilków, z których 90% znajdowało się na północnym zachodzie, głównie w Kastylii León, Galicji i Asturii, gdzie cieszyły się statusem gatunku chronionego. 

Hiszpański rządowy plan odbudowy populacji wilków ogłoszony w 2021 r. miał na celu zwiększenie populacji o 18%, z 297 do 350 stad. Badanie opublikowane w ubiegłym roku przez Muzeum Historii Naturalnej w Madrycie sugeruje jednak, że oficjalne szacunki dotyczące populacji wilków w Hiszpanii są zbyt optymistyczne, a ich liczba jest znacznie niższa niż zakładano. "Populacja jest zwykle wyliczana na podstawie dwuletniej obserwacji, co jest niewystarczające, aby określić z niewielkim marginesem błędu, czy populacja rośnie, spada czy jest stabilna" - powiedziała Victoria González, badaczka projektu. 

Dział: Europa

Autor:
Stephen Burgen | Tłumaczenie: Aleksy Balerstet

Żródło:
https://www.theguardian.com/environment/2023/aug/01/wolves-declared-extinct-in-andalucia-spain-aoe

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE