2023-08-28 13:36:35 JPM redakcja1 K

Zgromadzenie Ogólne ONZ wzywa USA do zniesienia embarga na Kubę 29 rok z rzędu

Zgromadzenie Ogólne ONZ głosuje nad koniecznością zniesienia embarga gospodarczego, handlowego i finansowego nałożonego przez Stany Zjednoczone na Kubę.

Zdjęcie ONZ/Eskinder Debebe 

W sumie 184 kraje głosowały w środę za przyjęciem rezolucji żądającej zakończenia amerykańskiej blokady gospodarczej na Kubie, 29 rok z rzędu, przy czym Stany Zjednoczone i Izrael głosowały przeciw. 

Na spotkaniu, które odbyło się osobiście w środę w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, trzy kraje – Kolumbia, Ukraina i Brazylia – wstrzymały się od głosu. 

Przy ogromnym poparciu społeczności międzynarodowej rezolucja jest zatwierdzana od 1992 r., kiedy Zgromadzenie Ogólne rozpoczęło coroczne głosowanie w tej sprawie, z jedynym wyjątkiem 2020 r., ze względu na ograniczenia nałożone przez pandemię COVID- 19 . 

Podczas gdy głos Zgromadzenia ma znaczenie polityczne z punktu widzenia dyplomacji międzynarodowej, tylko Kongres USA może znieść embargo gospodarcze, handlowe i finansowe obowiązujące przez pięć dekad. 

„Wojna gospodarcza”: kubański minister spraw zagranicznych 

Kubański minister spraw zagranicznych Bruno Rodríguez Parrilla, obecny podczas głosowania w Sali Zgromadzenia Ogólnego, powiedział, że blokada była „masowym, rażącym i niedopuszczalnym naruszeniem praw człowieka narodu kubańskiego”. 

Dodał, że embargo dotyczy ,,wojny gospodarczej o zasięgu eksterytorialnym z małym krajem dotkniętym już w ostatnim okresie kryzysem gospodarczym wywołanym pandemią’’. Pan Rodriguez oszacował straty w 2020 roku na 9,1 miliona dolarów. 

Dyplomata powiedział, że sankcje utrudniły jego krajowi pozyskanie sprzętu medycznego potrzebnego do opracowania szczepionek na COVID-19, a także sprzętu do produkcji żywności. 

„Podobnie jak wirus, blokada dusi i zabija, musi się skończyć” – nalegał. 

 

Wiadomości ONZ | Codzienne obrazy Hawany. (plik 2016) 

„Sankcje są narzędziami demokracji” wg Stanów Zjednoczonych 

Tymczasem koordynator polityczny misji USA, Rodney Hunter, powiedział podczas głosowania, że ​​sankcje są „jednym z narzędzi w szerszych wysiłkach Waszyngtonu wobec Kuby na rzecz rozwoju demokracji, promowania poszanowania praw człowieka i pomocy Kubańczykom w korzystaniu z podstawowych wolności”. 

Podkreślił, że mimo blokady Stany Zjednoczone dostrzegają „wyzwania stojące przed narodem kubańskim”, w związku z czym są „znaczącym dostawcą towarów humanitarnych dla ludności kubańskiej i jednym z głównych partnerów handlowych Kuby”. 

„Każdego roku zezwalamy na eksport na Kubę wartości miliardów dolarów, w tym żywności i innych towarów rolnych, leków, urządzeń medycznych, sprzętu telekomunikacyjnego, innych towarów i innych artykułów wspierających Kubańczyków. Rozwój demokracji i praw człowieka pozostaje w centrum naszych wysiłków politycznych” – powiedział. 

 

Dział: Świat

Autor:
UN News | Tłumaczenie: Redakcja JPM

Żródło:
https://news.un.org/en/story/2021/06/1094612

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE