2023-01-18 14:08:48 JPM redakcja1 K

Czy naprawdę potrzebujesz dezodorantu? Eksperci wypowiadają się na ten temat

Podobnie jak mycie zębów czy mycie twarzy, codzienne nakładanie dezodorantu może wydawać się jednym z tych rytuałów, które są kluczowe dla zachowania podstawowej higieny

Ale Twoja decyzja jest najprawdopodobniej oparta bardziej na osobistych i kulturowych preferencjach niż na potencjalnej konieczności medycznej, mówią eksperci dermatologii.

„Ludzie mają silne preferencje i wrażliwość na zapach. Ludzie, od zarania dziejów, używali perfum (lub) wody kolońskiej, aby zamaskować nieprzyjemny zapach” – powiedziała dr Nina Botto, profesor nadzwyczajny dermatologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco. „Ale to nie jest jak nitkowanie zębów, gdzie istnieją dane, że faktycznie będziesz żył dłużej, jeśli będziesz regularnie nitkował zęby.” 

„Żyjemy w społeczeństwie, w którym zapach ciała nie jest powszechnie akceptowany, co sprawia, że dezodorant jest częścią codziennej rutyny higienicznej” – powiedział dr Joshua Zeichner, profesor nadzwyczajny dermatologii w Mount Sinai Hospital w Nowym Jorku, za pośrednictwem poczty elektronicznej. „Istnieje również piętno związane z mokrym ubraniem z powodu potu, co zepchnęło antyperspiranty do codziennej rutyny pielęgnacyjnej.” 

Dezodoranty neutralizują zapach ciała, podczas gdy antyperspiranty zmniejszają wilgoć na skórze, dodał Zeichner. Oba te produkty są często oferowane w jednym produkcie.

Pomimo powszechnie przyjętych powodów, dla których ludzie używają dezodorantów, naturalny zapach ciała nie musi być przez wszystkich uważany za nieprzyjemny.

Przed powrotem z kampanii wojskowej Napoleon napisał do swojej żony, Józefiny Bonaparte, że wróci do domu za trzy dni i że nie powinna się przedtem myć, powiedział Tristram Wyatt, starszy pracownik naukowy w departamencie biologii na Uniwersytecie w Oxfordzie, w „Smelling Your Way to Love”, odcinku z 6 grudnia podcastu CNN „Chasing Life with Dr. Sanjay Gupta.” 

Jak wielu ludzi dzisiaj, Wyatt dodał, Napoleon był „entuzjastą” zapachów - zarówno wód kolońskich, jak i naturalnych zapachów, a przynajmniej zapachu jego żony.

Jednym z powodów, dla których ktoś może uznać naturalny zapach danej osoby za bardziej atrakcyjny niż zapach innych, jest różnica w układzie odpornościowym, powiedział Wyatt, ponieważ mamy tendencję do bycia bardziej przyciąganymi przez ludzi, którzy są immunologicznie różni.

Nie ma dobrej lub złej odpowiedzi, jeśli chodzi o Twoje osobiste preferencje i to, jakich – jeśli w ogóle – produktów możesz używać, by zamaskować zapach ciała. Mając na uwadze te preferencje i inne czynniki osobiste, CNN poprosił dermatologów o wskazanie wspólnych powodów stojących za wyborami ludzi i sposobów radzenia sobie w każdym z tych scenariuszy. 

Powody za lub przeciw antyperspirantowi lub dezodorantowi

Pot ma swój cel.

„Pocimy się, aby pomóc kontrolować temperaturę naszego ciała” – powiedział Zeichner. „Jednak w niektórych przypadkach pocimy się ponad to, co jest konieczne. Jest to znane jako patologiczne pocenie się lub nadpotliwość. Sam pot jest bezwonny. Jednak bakterie na skórze rozkładają pot, tworząc nieprzyjemny zapach.” 

Jeśli zdecydujesz się na użycie produktów antyperspiracyjnych z tego powodu, zastosuj je wieczorem, powiedział Zeichner. „Ponieważ wytwarzamy mniej potu w nocy, mogą one skuteczniej tworzyć korek w obrębie gruczołu potowego, jeśli zastosujesz je przed snem.” 

Ale jeśli nie pocisz się nadmiernie, blokowanie produkcji potu za pomocą antyperspirantu „prawdopodobnie nie jest dobrym pomysłem”, powiedziała dr Julie Russak, certyfikowany przez zarząd dermatolog i założyciel Russak Dermatology Clinic w Nowym Jorku. „(Przez) całkowite zablokowanie go, ryzykujesz paradoksalne zwiększenie produkcji potu w innych obszarach.”

Niektórzy ludzie wolą nosić dezodorant, aby mieć przyjemniejszy zapach lub jeśli mają do czynienia z pewnymi problemami skórnymi, takimi jak podrażnienia pod piersiami lub między fałdami skóry brzucha, Russak powiedział przez e-mail.

Na zapach twojego potu może mieć wpływ również dieta, powiedział Zeichner. Pot osób, które jedzą duże ilości warzyw krzyżowych – na przykład brokułów, jarmużu i kalafiora – może mieć wyraźny, siarkowy zapach. 

„Zdrowie jelit, zdrowie skóry i zdrowie mikrobiomu skóry mogą wszystkie wpływać na nasz zapach ciała”, powiedział Russak za pośrednictwem poczty elektronicznej. „Niektóre zaburzenia metaboliczne wytwarzają bardzo szczególny zapach w ogóle (na przykład kwasica ketonowa lub mocznica z cukrzycy). Zdrowa skóra i zdrowe ciało nie powinny mieć przykrego zapachu”.

Jeśli rozważasz rezygnację z dezodorantów lub antyperspirantów z powodu obaw o potencjalnie szkodliwe składniki lub plotek, że noszenie takich produktów powoduje raka, wiedz, że te twierdzenia nie zostały naukowo udowodnione, ci eksperci powiedzieli CNN. Badania nad tym, czy istnieje związek przyczynowy między rakiem a stosowaniem produktów z talkiem, które nie zawierają azbestu, również nie są jednoznaczne.

„Wykorzystanie nieorganicznych składników, takich jak sole aluminium w kosmetykach i produktach do pielęgnacji ciała, budziło obawy producentów i konsumentów” – powiedziała dr Amanda Doyle, dermatolog z certyfikatem, która współpracuje z Russakiem w Russak Dermatology Clinic. „Chociaż aluminium jest stosowane w leczeniu nadpotliwości niektóre obawy zostały podniesione o roli aluminium w raku piersi, torbielach piersi i chorobie Alzheimera. Absorpcja aluminium przez skórę nie jest jeszcze w pełni poznana, ale rakotwórczość aluminium nie została udowodniona.” 

Radzenie sobie bez dezodorantu

Nie noszenie dezodorantu lub produktów antyperspiracyjnych może mieć plusy i minusy w zależności od tego, jak ty i inni czują się z twoim naturalnym zapachem ciała.

„Jeśli przestaniesz nosić dezodorant lub antyperspirant, możesz z czasem rozwinąć silniejszy zapach” – powiedział Doyle. „Kiedy przestajesz używać (takich produktów) i pocisz się bardziej, tworzy to pożywkę dla przerostu bakterii i grzybów, co może spowodować, że zapach stanie się silniejszy”. 

Dokładna kąpiel każdego dnia, jest jednak najważniejszym sposobem na uniknięcie przykrego zapachu ciała, powiedzieli eksperci. Powinieneś skupić się w szczególności na kąpieli twarzy, okolic pod pachami i genitaliów – mają one tendencję do wytwarzania większej ilości potu niż inne części ciała, co może ułatwiać przerost mikroorganizmów, takich jak drożdże i bakterie, zauważył Zeichner. 

Wyjątkowo nieprzyjemny zapach ciała może wskazywać na to, że nie oczyszczasz swojej skóry tak, jak powinieneś, dodał.

Inne sposoby na zmniejszenie ryzyka nieprzyjemnego zapachu poprzez zapobieganie poceniu się i przerostowi bakterii to noszenie luźnej, oddychającej, bawełnianej odzieży i stosowanie miejscowych płynów antybakteryjnych, takich jak nadtlenek benzoilu lub antybiotyków na receptę, takich jak klindamycyna, powiedział Doyle.

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.