2024-01-05 16:56:25 JPM redakcja1 K

Łagodne oczy psa skrywają przerażające spojrzenie wilka

Nowe badanie sugeruje, że wszystko zależy od ludzkiej psychologii. Ciemne, okrągłe oczy robią coś z nami, ludźmi. Wystarczy pomyśleć o delfinach lub uroczych małych myszkach. Wilki należą do tego samego gatunku (Canis lupus) co psy. Jednak wilki charakteryzują się znacznie bardziej przerażającymi oczami niż większość psów. Jak to możliwe?

Wilki mają znacznie jaśniejsze oczy niż większość psów domowych (Zdjęcia: Margarita Borodina i Mircea Costina / Shutterstock / NTB) 

Wywoływanie emocji u ludzi 

Japońska grupa badawcza sugeruje, że wiele psów ma ciemne, duże oczy - w których trudno dostrzec źrenice - ponieważ ładne oczy łatwo wywołują emocje u ludzi. 

W artykule opublikowanym w czasopiśmie Royal Society Open Science naukowcy odnoszą się do tego, że pies domowy (Canis familiaris) był pierwszym ssakiem udomowionym przez ludzi. 

Kiedy nowe pokolenia udomowionych psów rozwinęły duże, ciemne oczy, które coraz bardziej różniły się od jasnych, wpatrujących się oczu wilków, przyczyniło się to do postrzegania przez nas psów jako znacznie bardziej przyjaznych zwierząt niż wilki. 

Obraz zawierający husky, Pies zaprzęgowy, pies, Sachalinski Husky

Opis wygenerowany automatycznie

Husky syberyjskie mają oczy, które bardziej przypominają wilcze. Może to wynikać z faktu, że psy te zostały wyhodowane z myślą o innych cechach niż przyjazny stosunek do ludzi (Zdjęcie: areporter/Shutterstock) 

Duże ciemne oczy 

Grupa osób, które wzięły udział w badaniu japońskich naukowców, postrzegała psy o dużych ciemnych oczach jako bardziej podobne do dzieci. I jako znacznie milsze niż psy o jaśniejszych oczach. Fakt, że postrzegamy te psy jako przyjazne, sprawia, że chcemy je dobrze traktować. 

Japońscy naukowcy sugerują, że duże ciemne oczy wielu współczesnych psów są czymś, co wyewoluowało w drodze selekcji. My, ludzie, po prostu faworyzowaliśmy te psy. Dlatego traktowaliśmy je lepiej niż inne psy. Na dodatek miały one miały więcej szczeniąt. 

Naukowcy przeanalizowali również wytyczne klubów kynologicznych dotyczące hodowli kilku różnych ras psów. Znaleźli w nich wymagania dotyczące dużych ciemnych oczu. 

Nie widzimy źrenic psa 

Wilki mają znacznie jaśniejsze oczy niż większość psów domowych. Wyraźne źrenice wilka ułatwiają innym zwierzętom w stadzie rozpoznanie kierunku, w którym patrzy zwierzę. Podobnie jak u nas, ludzi. 

Oczy są ważne w komunikacji między wieloma ssakami. Uważamy jednak, że ciemne oczy psów są bardziej atrakcyjne niż jasne oczy wilków. Naukowcy sugerują, że ciemne oczy pomagają zamaskować to, co my, ludzie, moglibyśmy postrzegać jako zwężone i wskazujące na agresję źrenice u naszych psów. 

Czy wilk sam się udomowił? 

Popularna hipoteza dotycząca tego, w jaki sposób wilki stały się dzisiejszymi udomowionymi psami, nazywana jest samodomestykacją. Hipoteza ta zakłada, że wilki nie zostały udomowione przez ludzi, ale skutecznie udomowiły się same i stały się psami. Stało się to w procesie selekcji naturalnej. To wilki i ostatecznie psy, które były mniej bojaźliwe i bardziej tolerancyjne wobec ludzi, miały ze sobą najwięcej szczeniąt. 

Zgodnie z hipotezą, ta samoreprodukcja zmieniła również wygląd zwierząt. Psy nabrały bardziej dziecięcego i łagodnego wyglądu. Japońscy badacze psów utrzymują jednak, że to my, ludzie, wyhodowaliśmy niektóre psy. W ten sposób stworzyliśmy zwierzęta o wyglądzie, który nam się podobał. 

Psy są bardzo podobne do wilków 

• Pies i wilk należą do tego samego gatunku (Canis lupus). Jednak pies jest również klasyfikowany jako udomowiony podgatunek (Canis lupus familiaris). 

• Różnica genetyczna między tymi zwierzętami jest bardzo niewielka. 

• Proces udomowienia wilków przez ludzi rozpoczął się między 15 000 a 50 000 lat temu. Mogło to mieć miejsce w kilku różnych miejscach. 

• Obecnie istnieje około 400 różnych ras psów. Zdecydowana większość z nich została wyhodowana w ciągu ostatnich 200 lat. 

Źródła: DN, Artfakta i SLU

Dział: Przyroda

Autor:
Bård Amundsen | Tłumaczenie: Stefan Dobrzycki

Źródło:
https://www.forskning.no/hunder-ulv/hundens-snille-oyne-skjuler-ulvens-skumle-blikk/2303409

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE