Łańcuch Pokarmowy
Łańcuch pokarmowy to kolejność, w jakiej zwierzęta i rośliny zjadają się nawzajem, aby przetrwać.
Każda żywa istota musi jeść inne istoty znajdujące się poniżej niej.
Każdy ekosystem ma inny łańcuch pokarmowy, w zależności od tego, jakie zwierzęta i rośliny w nim żyją.
Najniższą częścią łańcucha pokarmowego są rośliny. Są one nazywane producentami, ponieważ wytwarzają własne pożywienie, wykorzystując energię
światła słonecznego. Proces ten nazywany jest fotosyntezą. Zwierzęta są konsumentami w łańcuchu pokarmowym. Jedzą one inne rośliny i zwierzęta.
Niektóre zwierzęta jedzą tylko rośliny. Do tej grupy roślinożerców należą króliki, myszy i krowy. Mięsożercy to zwierzęta, które jedzą inne zwierzęta, jak wilki, lisy czy lwy.
Każdy łańcuch pokarmowy ma drapieżnika, najsilniejsze zwierzę, które nie jest zjadane przez inne zwierzęta. Jastrzębie lub niedźwiedzie polarne są takimi
drapieżnikami, które dominują w swoich siedliskach.
Wiele stworzeń należy do więcej niż jednego łańcucha pokarmowego. Na przykład trawa jest zjadana przez wiele innych zwierząt, a także przez owady.
Łańcuchy pokarmowe, które są ze sobą połączone, nazywamy sieciami pokarmowymi.
Kiedy zwierzę umiera, jest zjadane przez robaki, bakterie i inne organizmy.
Organizmy te dekomponują zwierzęta i rośliny na drobne części i wzbogacają glebę, aby inne rośliny mogły lepiej rosnąć. Składniki odżywcze z martwych zwierząt i roślin trafiają z powrotem do gleby, aby rośliny mogły je ponownie wykorzystać.
Równowaga między roślinami i zwierzętami w łańcuchu pokarmowym jest określona przez naturę. Na przykład, jeśli w tropikalnym siedlisku jest zbyt wiele zebr, duża ich część umrze, ponieważ nie będą w stanie zdobyć wystarczającej ilości pożywienia.
Oznacza to również, że drapieżniki, takie jak lwy, mają mniej pożywienia. A kiedy lwów będzie mniej, populacja zebr znów wzrośnie.
Dział: Przyroda
Autor:
Articles in Easy Understandable English for Learners | tłumaczenie: Krzysztof Morys
Źródło:
https://www.english-online.at/biology/food-chain/food-chain.htm