2024-02-08 14:00:14 JPM redakcja1 K

Ani lis, ani wilk: tajemnicza bestia, o której prawdopodobnie nie słyszałeś

To niezwykłe zwierzę swoim wyglądem przypomina zarówno lisa, jak i wilka i dezorientuje zarówno naukowców, jak i laików; i jakby dziwności było mało, zapach moczu tego gatunku jest podobny do zapachu marihuany.

Zdjęcie: YouTube/ Yo Eremita

Wilk grzywiasty z rodziny psowatych to wyjątkowe zwierzę przemierzające równiny Brazylii i Argentyny. O tym jak to zwierzę jest niezwykłe mówi fakt, że pomimo nazwy jaką nosi, naukowcy mylą się twierdząc, zwierzę to nie jest ani lisem, ani wilkiem, a jest do nich tylko podobne.

Naukowa nazwa tego zwierzęcia – Chrisocion brachiurus – sugeruje, że jest to zupełnie odrębne zwierzę, nie należące do żadnej znanej rodziny świata zwierzęcego. Jednak nie to jest największym zmartwieniem naukowców. Istnienie tego gatunku jest zagrożone przez działalność człowieka.

Wszystko o niesamowitym wilku z grzywą

Ciało wilka grzywiastego pokryte jest grubym, czerwonym futrem, a jego długie nogi i grzywa są czarne. Na czubku głowy znajdują się duże, podobne do lisich uszy. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznej grzywie. Naukowcy ze Smithsonian podają, że waga wilka grzywiastego może osiągnąć niesamowite 130 kilogramów, przy wysokości około 90 cm.

Ten wszystkożerca prowadzi głównie nocny tryb życia w środowiskach przypominających sawannę i co ciekawe, naukowcy odkryli, że mocz wilka grzywiastego ma zapach podobny do marihuany. Kiedyś powszechnie występował w krajach takich jak Argentyna i Urugwaj, ale szybki rozwój i urbanizacja doprowadziły go niemal do wyginięcia. Wilk grzywiasty został zmuszony migrować na północne połacie kontynentu południowoamerykańskiego.

Według naukowców Chrisocion brachiurus to samotny myśliwy, który woli polować samotnie niż w stadzie. I chociaż jest wszystkożercą, preferuje sezonowe owoce i warzywa, a także mniejsze ptaki i owady. Posiada niewiele wrogów naturalnych; należą do nich psy domowe i pumy.

Niewiele wiadomo na temat sposobu ich rozmnażania się, ale z całą pewnością można stwierdzić, że są to gatunki monogamiczne, które pozostają na całe życie z wybranym partnerem. 

Człowiek jako największy wróg

Oprócz tego, że człowiek niszczy ich siedliska poprzez urbanizację i wpływa na spadek liczebności tego niezwykłego gatunku – wilk grzywiasty boryka się także z chorobami zakaźnymi, które z reguły kończą się śmiercią.

Na tym nie kończy się lista negatywnego wpływu człowieka na jego przetrwanie. Wśród zagrożeń są samochody, które często je potrącają i zabijają. Również miejscowa ludność często organizuje polowania na całe watahy, ponieważ wierzą, że zabijają ich kury.

W Brazylii odnotowano również praktykę wykorzystywania części ciała wilków grzywiastych do celów leczniczych – chociaż nigdy nie potwierdzono ich skuteczności w leczeniu. Ponadto poluje się na niego również ze względu na jego oczy, które według niektórych Brazylijczyków są talizmanami i przynoszą szczęście.

Choć zwierzę nie zostało uznane za wymarłe, naukowcy i ekolodzy mają świadomość, że jego istnienie jest zagrożone, dlatego podejmują kroki, aby zapewnić mu przetrwanie.

Wysiłki mające uratować wilka grzywiastego

Chrisocion brachiurus jest oficjalnie wymieniony przez ESA jako gatunek zagrożony, a IUCN jako gatunek wrażliwy. Jednak ich populacja od lat nieprzerwanie się zmniejsza, a eksperci uważają, że wkrótce zostanie przeniesiony do kategorii „zagrożone”.

W celu ochrony ludzie z branży skupili się na naturalnych siedliskach gatunku, wprowadzając przepisy zabraniające polowań na wilka grzywiastego w Brazylii, Urugwaju i Argentynie, a niektóre ogrody zoologiczne pomagają kluczowym populacjom przetrwać i rozwijać się w chronionym środowisku.

Dział: Przyroda

Autor:
Nacionalna geografija | Tłumaczenie: Lidia Pańczak

Źródło:
https://www.vesti-online.com/ni-lisica-ni-vuk-prica-o-misterioznoj-zveri/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE