2023-12-18 12:34:16 JPM redakcja1 K

Najstarsza historia świata? Astronomowie twierdzą, że globalne mity o gwiazdach "siedmiu sióstr" mogą sięgać 100 000 lat wstecz

Na północnej półkuli w grudniu widoczna jest piękna gromada gwiazd znana jako Plejady lub "siedem sióstr". Jeśli przyjrzysz się uważnie prawdopodobnie naliczysz sześć gwiazd. Dlaczego więc mówimy, że jest ich siedem?

Źródło: iStockPhoto.com

Wiele kultur na całym świecie odnosi się do Plejad jako "siedmiu sióstr", a także opowiada o nich dość podobne historie. Po dokładnym zbadaniu ruchu gwiazd uważa się, że historie te mogą sięgać 100 000 lat wstecz, do czasów, gdy konstelacja wyglądała zupełnie inaczej.


Siostry i myśliwy W mitologii greckiej Plejady były siedmioma córkami tytana Atlasa. Został on zmuszony do podtrzymywania nieba przez wieczność i dlatego nie był w stanie chronić swoich córek. Aby uchronić siostry przed zgwałceniem przez myśliwego Oriona, Zeus przekształcił je w gwiazdy. Historia mówi jednak, że jedna z sióstr zakochała się w śmiertelniku i ukryła się, dlatego widzimy tylko sześć gwiazd.


Podobną historię można znaleźć wśród grup Aborygenów w całej Australii. W wielu kulturach australijskich Aborygenów Plejady są grupą młodych dziewcząt i często kojarzone są ze świętymi kobiecymi ceremoniami i historiami. Plejady są również ważnym elementem aborygeńskich kalendarzy i astronomii, a dla kilku grup ich pierwsze wschody o świcie oznaczają początek zimy.


Zaginiona siostra Podobne historie o "zaginionej Plejadzie" można znaleźć w kulturach europejskich, afrykańskich, azjatyckich, indonezyjskich, rdzennych Amerykanów i australijskich Aborygenów. Wiele kultur uważa, że gromada ma siedem gwiazd, ale tylko sześć jest normalnie widocznych, a zatem opracowano historię wyjaśniającą, dlaczego siódma jest niewidoczna.


Dlaczego więc historie australijskich Aborygenów są tak podobne do greckich? Antropolodzy przypuszczali, że Europejczycy mogli przywieźć grecką opowieść do Australii, gdzie została ona zaadaptowana przez Aborygenów do ich własnych celów. Jednak historie Aborygenów wydają się być znacznie starsze niż kontakt z Europą. A kontakt między większością kultur australijskich Aborygenów a resztą świata był niewielki przez co najmniej 50 000 lat. Dlaczego więc dzielą te same historie?


Wszyscy współcześni ludzie pochodzą od przedstawicieli populacji, która żyła w Afryce przed rozpoczęciem długich migracji do odległych zakątków świata około 100 000 lat temu. Czy opowieści o siedmiu siostrach mogą być tak stare? Czy wszyscy ludzie zabrali ze sobą te historie, podróżując do Australii, Europy i Azji?


Poruszające się gwiazdy Dokładne pomiary za pomocą teleskopu kosmicznego Gaia i innych pokazują, że gwiazdy Plejad powoli przemieszczają się na niebie. Jedna z gwiazd, Pleione, znajduje się obecnie tak blisko gwiazdy Atlas, że obserwowane gołym okiem wyglądają jak jedna gwiazda.


Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę to, co wiemy o ruchu gwiazd i cofniemy się o 100 000 lat wstecz, Pleione znajdowała się dalej od Atlasa i byłaby łatwo widoczna gołym okiem. 
Tak więc 100 000 lat temu większość ludzi tak naprawdę widziałaby siedem gwiazd w gromadzie. Wierzymy, że ten ruch gwiazd może pomóc wyjaśnić dwie zagadki: podobieństwo greckich i aborygeńskich opowieści o tym gwiazdozbiorze oraz fakt, że tak wiele kultur nazywa gromadę "siedmioma siostrami", mimo że dziś widzimy tylko sześć gwiazd.


Czy to możliwe, że historie o Siedmiu Siostrach i Orionie są tak stare, że nasi przodkowie opowiadali je sobie przy ogniskach w Afryce 100 000 lat temu? Czy może to być najstarsza historia na świecie?


Podziękowanie: Uznajemy i składamy wyrazy szacunku tradycyjnym właścicielom i starszyźnie, zarówno przeszłym, jak i obecnym, wszystkich rdzennych grup wymienionych w tym dokumencie. Wszystkie rodzime materiały zostały znalezione w domenie publicznej.

Dział: Kosmos

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE