2025-04-25 18:48:38 JPM redakcja1 K

Badanie wykazały, że te małpy potrafią dostrzegać, kiedy ludzie czegoś nie wiedzą

Nowe badania wykazują, że niektóre z wielkich małp zdają sobie sprawę, kiedy ludzki współtowarzysz czegoś nie wie oraz, to że są w stanie przekazywać mu informację, aby zmienić jego zachowanie.

Źródło grafiki: Animalia

Według oświadczenia opublikowanego przez uniwersytetu w poniedziałek, badacze z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa badający szympansy karłowate odkryli, że małpy wskazywały gdzie zostały schowane smakołyki, jeśli spostrzegły, że ich ludzki współtowarzysz nie wiedział, gdzie zostały one schowane.

Pracując z trzema samcami szympansów karłowatych, współautor badania, doktorant Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa Luke Townrow, siedział po drugiej stronie stołu naprzeciwko jednego zwierzęcia, podczas gdy inna osoba umieszczała smakołyk pod jedną z trzech filiżanek.

Kanzi, another bonobo involved in the research
Kanzi,  szympans karłowaty biorący udział w badaniu
Źródło: Ape Initiative/Johns Hopkins University

W niektórych przypadkach Townrowi było zezwolone sprawdzenie, pod którą filiżanką znajdował się smakołyk, a szympans czekał, aż ten poda mu jedzenie.

Innym razem, nie było mu umożliwione zobaczenie, gdzie jest smakołyk, a szympans wskazał na prawą filiżankę pomagając człowiekowi znaleźć jedzenie.

„Prosty na pierwszy rzut oka eksperyment po raz pierwszy przedstawił to, że małpy przekazują nieznaną informację w imię współpracy” — czytamy w oświadczeniu.

Współautor badania, Chris Krupenye, adiunkt nauk psychologicznych i mózgu na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa powiedział CNN, że to badanie „jest jednym z najbardziej przejrzystych dowodów na to, że nieludzkie naczelne rozumieją, kiedy ktoś inny jest czegoś nieświadomy”.

Ta zdolność do wyczuwania deficytu w wiedzy innych znana jest jako teoria umysłu.

„Jako ludzie posiadamy teorię umysłu — zdolność do myślenia o perspektywach innych” — powiedział Krupenye CNN we wtorek.

„To kluczowa cecha ludzkiej psychologii” — dodał, wyjaśniając, że pozwala nam ona na współpracowanie z innymi i uczeniu ludzi rzeczy, które my rozumiemy, a oni nie.

Teoria umysłu była niegdyś uznawana za unikalną cechą ludzi, jednak badanie pokazuję, że szympansy karłowate również dzielą taką zdolność.

„Dowód, którym dysponujemy jest dobrym znakiem na to, że małpy mają teorię umysłu” — powiedział Krupenye, wyjaśniając, że badanie opiera się na poprzednim badaniu dotyczącym teorii umysłu u szympansów.

Zespół następnie planuję zbadać motywacje szympansów karłowatych do dzielenia się informacjami oraz sposobu, w jaki myślą one o umyśle innego osobnika.

„Pokazujemy tutaj, że małpy porozumiewają się z współtowarzyszem w celu zmiany ich zachowania” — powiedział Townrow w oświadczeniu — „jednak kluczowym otwartym pytaniem dla przyszłych badań jest to, czy małpy również mierzą do zmiany stanu psychicznego, czy też przekonań swoich współtowarzyszy”.

Krupenye przekazał CNN, że ma nadzieję, iż badanie pomoże podwyższyć świadomość na temat szympansów karłowatych — zagrożonego gatunku występującego wyłącznie w Demokratycznej Republice Konga.

„Ten rodzaj pracy pokazuję nam, jak bogate są ich życia społeczne” — powiedział.

Alexander Piel, biologiczny antropolog University College London, który nie brał udziału w badaniu, powiedział CNN, że badanie jest pouczające i „dostarcza przekonujący dowód na to, że te trzy osobniki dostosowały swoje zachowanie bazując na stanie wiedzy człowieka”.

Piel podkreślił jednak fakt, że badanie obejmowało wyłącznie trójkę szympansów karłowatych żyjących w niewoli i porozumiewających się z człowiekiem, co mogłoby nie być powszechne w dziczy.

Niemniej jednak Piel stwierdził, że „te problemy w żaden sposób nie rzucają wątpliwości na ważność badania”.

„Wyniki oferują kolejny wgląd w umysł naszych najbliższych krewnych, coraz częściej postrzeganych jako lustrzane odbicie naszych własnych zdolności poznawczych” — powiedział Piel CNN w środę.

Badanie jest opublikowane w czasopiśmie pod tytułem „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Nyota, one of three bonobos involved in the experimentNyota, jeden z trzech szympansów karłowatych biorący udział w eksperymencie
Źródło: Ape Initiative/Johns Hopkins University 

Dział: Edukacja

Autor:
Jack Guy, CNN | Tłumaczenie Michał Kubiak — praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://edition.cnn.com/2025/02/05/science/bonobos-theory-of-mind-study-scli-intl/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE