2024-02-26 13:10:40 JPM redakcja1 K

Chińskie Narodowe Centrum Meteorologiczne: „Wybuch klasy X na Słońcu pobił rekord z 2017 roku”

Reporter gazety „The Paper” otrzymał informację od reprezentanta Narodowego Centrum Meteorologicznego, że 23 lutego 2024 roku o godzinie 6.34 czasu uniwersalnego słoneczny region AR13590, znajdujący się na 17 stopniu szerokości i 26 stopniu długości geograficznej gwiazdy, wystrzelił rozbłyskiem klasy X6.3.

Źródło: thepaper.cn. 

Jest to najsilniejszy wybuch w bieżącym 25 cyklu słonecznym, tym samym wybuch ten pobił rekord ustanowiony 10 września 2017 roku. Rozbłyski słoneczne są klasyfikowane od słabych do silnych, odpowiednio jako rozbłyski klasy: A, B, C, M i X. Rozbłyski klasy X są najbardziej intensywne. 

Analiza meteorologiczna: co przyniesie rozbłysk klasy X6.3?


Źródło: thepaper.cn. 

Czym jest rozbłysk słoneczny? Jak duża jest energia rozbłysku klasy X6.3 i jaki będzie to miało wpływ na nasze życie? Zapraszamy do zapoznania się z analizą chińskich ekspertów.

Jak wyjaśnia Guo Jianguang, dyrektor China Meteorological Administration CMA: „Rozbłysk słoneczny to zjawisko nagłego rozjaśnienia powierzchni Słońca. Wybuchowi zwykle towarzyszy uwolnienie dużej ilości energii, jest ona równoważna energii setek miliardów bomb wodorowych eksplodujących jednocześnie. Kiedy mamy do czynienia z rozbłyskiem tak silnym, jak rozbłysk klasy X, to zazwyczaj wpływa on na zjonizowaną warstwę atmosfery zwróconą ku gwieździe, co z kolei ma niewielki wpływ na działanie urządzeń, które opierają się na technologi komunikacji krótkofalowej. Rozbłyskom słonecznym często towarzyszą koronalne wyrzuty masy CME. Wyrzucają one dużą liczbę naładowanych cząstek, które mogą dotrzeć do Ziemi w ciągu trzech lub czterech dni i powodować silne zakłócenia ziemskiego pola magnetycznego. Zaburzenia pola, czyli burze słoneczne, mogą na przykład wpływać na działanie urządzeń telekomunikacyjnych i nawigacyjnych. Czwartkowemu rozbłyskowi klasy X6.3 nie towarzyszyły koronalne wyrzuty masy. Było to porównywalne do fajerwerków czy innego błysku, z tego powodu nie niesie ze sobą żadnych niepokojących skutków. W ciągu najbliższych kilku dni rozbłysk nie wywoła burzy słonecznych, nie ujrzymy nawet żadnych zórz”. 

Zgodnie z raportem China Meteorological Administration CMA, po ostatnich trzech dużych wybuchach w aktywnym regionie AR13590, nadal spodziewamy się rozbłysków klasy M, a w przyszłości nawet silniejszych. Przyjmuje się, że aktywność słoneczna powtarza się co około 11 lat. Ten okres nazywany jest cyklem słonecznym. W bieżącym roku doświadczamy najaktywniejszej fazy 25 cyklu. Przewiduje się, że aktywność słoneczna osiągnie apogeum we wrześniu roku 2024 i stopniowo będzie się uspokajać, aż do końca cyklu.

Dział: Kosmos

Autor:
Chai Minyi | Tłumaczenie: Marcel Korczak

Źródło:
https://www.thepaper.cn/newsDetail_forward_26454047

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE