2023-08-19 09:52:31 JPM redakcja1 K

Chiny ustanawiają nowy rekord energetyczny dzięki największej na świecie turbinie wiatrowej, która dosłownie może wytrzymać tajfuny

Chińskie firmy zbudowały imponujący zestaw turbin wiatrowych, w tym największą na świecie.

MingYang Smart Energy

Kilka tygodni po debiucie 252-metrowej turbiny kraj pod koniec lipca uruchomił konstrukcję o średnicy wirnika 260 metrów – według Popular Mechanics – największej na świecie.

Ten wyczyn był kontynuacją niezwykłej passy Chin, które w styczniu ogłosiły plany stworzenia jeszcze większej morskiej turbiny, MySE 18.X-28X. Projekt ten będzie obejmował powierzchnię 66 000 metrów kwadratowych i będzie produkował 80 gigawatogodzin czystej energii rocznie, co wystarczy do dostarczenia prądu dla 96 000 mieszkańców.

Na razie jednak MySE 16-260 posiada tytuł największej turbiny.

Z łatwością przewyższa największą turbinę drzewną na świecie, która znajduje się w Szwecji i ma 105 metrów wysokości – chociaż Modvion, firma odpowiedzialna za to przedsięwzięcie, stwierdziła, że turbiny drzewne mogą osiągnąć 1500 metrów wysokości.

Mingyang Smart Energy zaprojektował turbinę MySE 16-260 tak, aby wytrzymała tajfuny, i przeszła pierwszy taki test w lipcu z tajfunem Talim, który osiągnął wiatry o prędkości 85 mil na godzinę. MySE 16-260 może wytrzymać wiatr o prędkości 287 kilometrów na godzinę.

„Większość obszarów przybrzeżnych Chin znajduje się w strefach tajfunów, a jeśli nie ma turbiny wiatrowej, która byłaby w stanie wytrzymać tajfuny, można powiedzieć, że energia wiatrowa ma małą przyszłość w Chinach” – powiedział Zhang Qiying, dyrektor do spraw technologii w Mingyang Smart Energy.

MySE 16-260 ma 500-metrową centralną wieżę i 385-tonowy generator. Mingyang SE stwierdził, że turbina będzie produkować 67 GWh rocznie, co zasili 80 000 mieszkańców i zmniejszy emisję dwutlenku węgla o 56 000 ton metrycznych.

Według Recharge Chiny są światowym liderem w wyrównanych kosztach energii z morskiej energii wiatrowej. LCOE porównuje koszty cyklu życia wytwarzania energii elektrycznej w różnych technologiach.

Kraj przechodzi na odnawialne źródła energii, ale pozostaje uzależniony od źródeł takich jak gaz i węgiel.

„Rząd nadal opowiada się za rolą paliw kopalnych w transformacji swojego sektora energetycznego, przy czym maksymalizacja produkcji węgla oraz poszukiwanie ropy i gazu jest postrzegana jako klucz do zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa”, mówi Climate Action Tracker. „Okresy szczytowe emisji dwutlenku węgla w wysokoemisyjnych sektorach przemysłu zostały przesunięte, aby dostosować się do ogólnogospodarczego celu szczytowego na 2030 rok”.

Oprócz tego celu Chiny mają cel osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2060 roku.

Dział: Technologia

Autor:
Mike Taylor | Tłumaczenie: Anna Drożdżyńska

Żródło:
https://news.yahoo.com/china-sets-energy-record-world-083000943.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE