2024-04-03 18:36:54 JPM redakcja1 K

Czy szczęśliwe kury znoszą lepsze jajka?

Niektórzy rolnicy zakładają, że konsumenci zapłaciliby więcej za jajka, gdyby wiedzieli, że kurczaki, które je zniosły, są zdrowe i dobrze traktowane. Najtrudniejszą częścią jest ustalenie, skąd pochodzą jajka.

Ponieważ ich przodkowie byli częstymi ofiarami zamieszkujących niebo drapieżników, współczesne kury często obawiają się otwartych przestrzeni. Rolnicy mogą sprawić, że pastwiska będą bardziej odpowiednie dla kur dzięki drzewom i krzewom. Zdjęcie: Michael George.

W gospodarstwach z otwartymi pastwiskami w całym kraju kury znoszące jaja wydają się być w doskonałej sytuacji: dzięki otwartym drzwiom mają dostęp do świeżego powietrza.

Ale ostatecznie ,,dostęp do pastwiska" oznacza po prostu, że drzwi stodoły są otwarte, mówi Kestrel Burcham, dyrektor ds. polityki w Cornucopia Institute, organizacji non-profit zajmującej się ochroną konsumentów. ,,Niekoniecznie oznacza to, że faktycznie z niego korzystają".

Wiele kurcząt obawia się otwartych przestrzeni, które narażają je na atak drapieżników z góry. O ile te otwarte przestrzenie nie są dobrze zaprojektowane z drzewami, krzewami, a nawet panelami słonecznymi, kury ,,hodowane na pastwiskach" mogą nigdy nie doświadczyć pastwiska. Mimo to, jeśli chodzi o dobrostan kur, hodowla pastwiskowa wyznacza najwyższe standardy, a etykieta wskazuje, że kury mogą spędzać większość dnia na zewnątrz - jeśli tylko chcą.

Aby uzyskać oznaczenie ,,wolny wybieg", kury muszą mieć dostęp do świeżego powietrza przez co najmniej połowę swojego życia, ale podobnie jak w przypadku ,,chowu pastwiskowego", istnieje niewiele wymagań dotyczących tego, jak powinna wyglądać przestrzeń zewnętrzna - może to być na przykład beton, a nie trawa. Z kolei ,,bezklatkowy" oznacza jedynie, że kury nie są trzymane w klatkach, ale mogą być trzymane w zamknięciu przez 24 godziny na dobę. Jeśli na kartonie z jajami nie ma żadnego z tych oznaczeń, kury prawdopodobnie żyły w klatkach akumulatorowych, zwykle całkowicie drucianych, wspólnych pomieszczeniach, w których każdy ptak ma od 67 do 86 cali kwadratowych. (Dla porównania, standardowa kartka papieru do drukarki ma 93,5 cala kwadratowego).

,,Kartony z jajami są najbardziej mylące ze wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego" - mówi Burcham. (Zdezorientowany w sklepie spożywczym? Oto jak rozszyfrować etykietę jajka).

Weźmy na przykład ,,całkowicie naturalne". Etykieta ta może być stosowana do kurczaków hodowanych w gospodarstwach, które używają klatek akumulatorowych, o ile produkt został ,,minimalnie przetworzony" w sposób, który ,,zasadniczo nie zmienia produktu", zgodnie z amerykańskim Ministerstwem Rolnictwa (USDA). Zazwyczaj oznacza to, że nie dodano żadnych barwników ani sztucznych składników. Słowa ,,świeże z farmy" na opakowaniu jaj nie mają żadnego konkretnego znaczenia.

Fotograf Michael George spędził ponad dwa lata robiąc zdjęcia amerykańskim rolnikom, którzy starają się hodować szczęśliwsze kury na pastwiskach. To było otwierające oczy doświadczenie ,,uczenia się, jak regulacje z dobrymi intencjami mogą często wyprzedzać naukę" - mówi. Zachęcające było jednak obserwowanie, jak rolnicy ,,poświęcają dużo czasu i pieniędzy na ciągłe ulepszanie systemu, aby znaleźć to, co jest naprawdę najzdrowsze dla ptaków" - mówi. ,,Istnieje również szczere poczucie troski, jaką rolnicy mają dla swoich stad".

Co oznacza termin ,,hodowane na pastwiskach"? 

USDA, która wraz z amerykańską Agencją Żywności i Leków wspólnie reguluje produkcję jaj, określa wymóg, aby zwierzęta ,,hodowane na pastwiskach” ,,miały ciągły, swobodny dostęp do świeżego powietrza przez znaczną część swojego życia". USDA nie przeprowadza inspekcji obiektów w celu zapewnienia zgodności, ale gospodarstwa są zobowiązane do przedłożenia dokumentów potwierdzających, że zapewniają dostęp do pastwisk.

,,Za podawanie fałszywych informacji na etykietach grożą kary" - mówi Burcham. Konsumenci mogą składać skargi na hodowle, które fałszywie informują o dostępie do pastwisk, a gospodarstwa te mogą być narażone na procesy sądowe. W 2021 roku PETA złożyła pozew zbiorowy w imieniu konsumentów z całego kraju przeciwko firmie Vital Farms, twierdząc, że marketing firmy doprowadził ich do przeświadczenia, że praktyki firmy są bardziej humanitarne niż w rzeczywistości. Vital Farms twierdzi, że zawsze była przejrzysta w kwestii swoich praktyk i że została poddana niezależnemu audytowi. Sprawa sądowa jest w toku.

Dział: Nauka

Autor:
Rachel Fobar | Tłumaczenie: Aleksandra Mirowska

Żródło:
https://www.nationalgeographic.com/animals/article/happier-hens-better-eggs-pasture-raised

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.