2024-02-10 15:49:16 JPM redakcja1 K

Gospodarstwo Pszczelarskie

PO PIERWSZE BADANIA - Samanci opracowuje swoje produkty w oparciu o naukę, zaczynając od badań.

Zdjęcie: COURTESY ASLI SAMANCI,   

Jeśli lubisz poznawać interesujące oferty pracy, ten artykuł i inne podobne artykuły znajdziesz na Your Hot Job, stronie TFK dla dzieci poświęconej karierze.  Co przyniesie przyszłość? 

Asli Samanci zawsze interesowała się nauką. Kariera naukowca zajmującego się żywnością miała wiec dla niej uzasadnienie. „To kombinacja wszystkiego” - powiedziała do „TIME for Kids”. „Biologia, mikrobiologia i chemia, wszystko razem”.

Obecnie Samanci prowadzi firmę o nazwie „Bee & You”, sprzedając produkty zdrowotne wykonane z propolisu, substancji produkowanej przez pszczoły.

Samanci myśli o każdym etapie rozwoju swoich produktów. Mówi „Kiedy zostajesz przedsiębiorcą po karierze naukowca, nadal jesteś naukowcem”. Najpierw są badania i rozwój, a następnie firma przeprowadza badania kliniczne. Pokazują one, działanie produktów.

Historia sukcesu

Samanci została zainspirowana do rozpoczęcia działalności przez syna, który jako małe dziecko często chorował. Lekarz zalecał więć stosowanie propolisu, który zwalczał bakterie. Ale Samanci nie była zadowolona z produktów, które mogła znaleźć na rynku farmaceutycznym. Postanowiła więc współpracować bezpośrednio z pszczelarzem, aby stworzyć produkt, którego potrzebował jej syn.

Zdjęcie: SILAS STEIN—PICTURE ALLIANCE/GETTY IMAGES PRACYJĄCE PSZCZOŁY - Asli Samanci współpracuje z pszczelarzami, aby jej działalność była zrównoważona.

Samanci nadal współpracuje z pszczelarzami. Stawiają na zrównoważony rozwój. W ciągu 10 lat jej pszczelarscy partnerzy zaczeli od hodowli 50 uli, aż do utrzymania około 300 lub 400. „W miarę rozwoju hodują większą ilością pszczoł” - mówi Samanci. „Zwiększamy liczbę pszczół na świecie. A to jest dobre dla przyrody."

Prowadzenie odnoszącej sukcesy firmy przy jednoczesnym poszanowaniu dobra przyrody jest „modelem biznesowym korzystnym dla wszystkich” - mówi Samanci. Doradza wszystkim przedsiębiorcom i naukowcom, aby znaleźli tę równowagę. „Połącz zrównoważony rozwój z innowacjnością” - mówi. Bądź dobry dla siebie. Bądź dobry dla natury. Tak właśnie powinno wyglądać życie.

Brzęcząca Przyszłość

Samanci radzi aspirującym naukowcom, aby przy wyborze przyszłej ścieżki kariery szukali obszarów rozwoju. Na przykład: „Potrzebujemy więcej naukowców zajmujących się żywnością i rolnictwem” - mówi. „W przyszłości będziemy mieć mniej wody i mniej dobrej jakości gleby. Tak więc w przypadku innowacji w rolnictwie, znalezienie sposobów na wykorzystanie mniejszej ilości wody i gleby, ale nadal [wytwarzanie] produktów dobrej jakości, zrównoważone produkty będą obszarem rozwoju”.

I, jak podkreśla Samanci, nie ma nic ważniejszego niż zrównoważony rozwój. „Musimy [wyprowadzić] coś z natury” - mówi - „w sposób zrównoważony. W przeciwnym razie natura nie da nam nic więcej ”.

Dział: Przyroda

Autor:
Cristina Fernandez | Tłumaczenie: Karolina Klebba

Żródło:
https://www.timeforkids.com/g34/your-hot-job-business-of-bees-g3/?rl=en-640

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE