2024-04-16 12:52:24 JPM redakcja1 K

Holocen trwa nadal. Naukowcy odmówili ogłoszenia nowej epoki geologicznej, antropocenu

,,Międzynarodowa Unia Nauk Geologicznych (IUGS) odmówiła sklasyfikowania wpływu człowieka na środowisko jako nowej epoki geologicznej” – antropocenu, informuje rosyjska słuzba BBC.

Odkrycie naturalnych warstw osadów skał osadowych w szwajcarskich Alpach pod górą Fil-de-Casson (kanton Gryzonia). Zdjęcie: Caumasee, commons.wikimedia.org.

Oznacza to, że termin “antropocen” nie będzie dodawany do podręczników szkolnych i uniwersyteckich ani umieszczany na materiałach dydaktycznych przedstawiających główne okresy w historii Ziemi.

IUGS poparła decyzję jednego ze swoich komitetów, zgodnie z którą nie można ogłosić początku antropocenu. Jednak organizacja uznała, że ten termin jest już powszechnie stosowany i ma duże znaczenie.

“Wyraźnie odrzucono go jako opis nowej epoki geologicznej, ale o antropocenie będzie się mówić – nie tylko przez naukowców geologów i ekologów, ale także przez socjologów, polityków, ekonomistów i społeczeństwo jako całość” - stwierdziła Unia w swoim oświadczeniu. - “To słowo jest kluczowe dla opisu wpływu człowieka na system Ziemi.”

Czym jest antropocen?

Termin “antropocen” pochodzi od greckiego słowa “anthropos”, czyli człowiek.

W 2009 roku powołano specjalną Grupę Roboczą do spraw Antropocenu, w ramach której naukowcy próbowali określić, co powinien oznaczać ten termin i jak uzasadnione jest jego stosowanie do opisu współczesnej epoki geologicznej.

Członkowie grupy zaproponowali uznawanie początku antropocenu za rok 1952, kiedy to na całym świecie zaczęto wykrywać radioaktywne cząstki w osadach, rozprzestrzeniające się po Ziemi po próbach broni jądrowej.

W latach 50 XX wieku rozpoczęło się również tzw. Wielkie Przyspieszenie – terminem tym określa się gwałtowny wzrost populacji Ziemi i tempa konsumpcji. Wtedy też zaczęły się powszechnie rozpowszechniać materiały stworzone przez człowieka, takie jak aluminium, beton i plastik.

Grupa Robocza nawet zidentyfikowała miejsce, gdzie przejście Ziemi do nowej epoki geologicznej jest najlepiej widoczne: chodzi o skład chemiczny i cząstki mułu w jeziorze Crawford, położonym w kanadyjskiej prowincji Ontario.

Jednak żaden z komitetów Międzynarodowej Unii Nauk Geologicznych nie zgodził się z pomysłem przejścia do nowej epoki geologicznej, a teraz jego decyzję zatwierdziła cała organizacja.

Dział: Nauka

Autor:
Demian Chrupkowski

Źródło:
https://news.zerkalo.io/cellar/64076.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE