2024-03-12 18:04:36 JPM redakcja1 K

Jak szkodliwe jest zanieczyszczenie światłem?

Jak podaje China Biodiversity Conservation and Green Development Foundation: „Wraz z szybkim rozwojem gospodarki, problem zanieczyszczenia światłem staje się coraz bardziej widoczny. Obok zanieczyszczenia plastikiem i spalinami zanieczyszcenie światłem stało się jednym z największych globalnych zanieczyszczeń, których nie można dłużej ignorować. Sztuczne oświetlenie nie tylko powoduje poważne szkody dla zdrowia ludzkiego, ale także ma głęboki wpływ na różnorodność biologiczną i ekosystemy.”

Zanieczyszczenie światłem nie wpływa tylko na środowisko, ale także na człowieka. 

Wpływ zanieczyszczenia światłem na organizm człowieka.
Zanieczyszczenie światłem bezpośrednio zakłóca naturalny cykl nocy i dnia, zaburza rytm dobowy organizmów, powoduje zakłócenia zegara biologicznego, które prowadzi do poważnych chorób, które coraz bardziej zagrażają zdrowiu ludzkiemu. Ponad 80% światowej populacji jest dotkniętych różnymi formami zanieczyszczenia światłem. Potencjalny wpływ zanieczyszczenia światłem na zdrowie człowieka powoduje nie tylko zaburzenia snu, ale także więcej chorób, takich jak otyłość, zaburzenia metaboliczne, zaburzenia psychiczne, a nawet rak. Warto zauważyć, że kilka kluczowych procesów związanych z powstawaniem nowotworów jest kontrolowanych przez rytm dobowy. Oczywiste jest, że rytm dobowy jest ściśle związane ze stanem zdrowotnym człowieka. Ponadto wykazano, że ekspozycja na niebieskie spektrum światła z zewnętrznych sztucznych źródeł światła jest silnie związana z występowaniem rakiem jelita grubego, prostaty i piersi, podczas gdy naturalne widmo światła widzialnego nie zwiększa ryzyka raka piersi, a nawet zmniejsza występowanie raka prostaty.

Wpływ zanieczyszczenia światłem na przyrodę.
Sztuczne oświetlenie nie tylko zagraża zdrowiu ludzi, ale także niszczy siedliska dzikich zwierząt, a ponadto niekorzystnie wpływa na zachowania i kluczowe działania behawioralne. Wykazano, że sztuczne światło wpływa na gniazdowanie żółwi morskich, zmienia zachowanie samic podczas składania jaj i może powodować, że nowo wyklute pisklęta, myląc sztuczne światło z odbiciem księżyca i gwiazd na morzu, stają się zdezorientowane, a tym samym niezdolne do pomyślnego powrotu do morza. Entomolodzy uważają, że sztuczne źródła światła są czynnikiem powodującym spadek liczebności owadów. Umiarkowane poziomy światła od 8 do 40 luksów wytwarzane przez żarówki znacznie zmniejszają liczbę jaj składanych przez termity. Sztuczne światło zakłóca również reprodukcję ćmy, opóźnia rozwój larwalny i przeobrażanie poczwarek. Podobnie, zanieczyszczenie światłem zakłóca rytm dobowy roślin, wpływając na ich procesy wzrostu, takie jak kiełkowanie, kwitnienie, spoczynek i defoliacja, co z kolei wpływa na równowagę całego ekosystemu. Gatunki roślin są bardziej wrażliwe na zanieczyszczenie sztucznym światłem, a gdy im jaśniejsze jest sztuczne oświetlenie, tym bardziej zaburzają się fazy cyklu rozwojowego przyrody. Opóźniają się zjawiska, takie jak pączkowanie i kwitnienie. Ponadto niepotrzebne oświetlenie w nocy powoduje marnotrawstwo energii. Trzeba wygenerować prąd, aby zasilić te wszystkie lampy. Emituje się więc więcej dwutlenku węgla i wywiera większą presję na ekosystem. Dark Sky International szacuje, że w każdego roku w Stanach Zjednoczonych co najmniej 30% oświetlenia zewnętrznego pali się bez żadnej potrzeby, głównie w postaci lamp ulicznych i ogrodowych, przyczyniając się do emisji 21 milionów ton dwutlenku węgla rocznie. Aby zrównoważyć tę emisję dwutlenku węgla, należałoby sadzić 875 milionów drzew rocznie. Ciepło uwalniane przez nocne oświetlenie pogłębia również efekt miejskiej wyspy ciepła.
Co możemy zrobić?

Wraz z przyspieszeniem urbanizacji i ciągłym rozwojem inteligentnych miast rośnie zanieczyszczenie światłem. Dlatego musimy wzmocnić nad nią kontrolę i chronić ciemne nocne niebo. Jak więc możemy zmniejszyć zanieczyszczenie światłem w naszym życiu?
Po pierwsze, wyłącz niepotrzebne oświetlenie i skróć godziny pracy oświetlenia zewnętrznego. Według najnowszych badań nie tylko intensywność promieniowania, ale także jego spektrum i czas trwania są potencjalnymi czynnikami wpływającymi na zdrowie. Oświetlenie zewnętrzne może wpływać na zachowanie zwierząt nocnych, takie jak żerowanie i migracja. Po drugie, staraj się używać świateł o ciepłej barwie i dla zdrowia oczu trzymać się z dala od niebieskiego światła. Ze względu na ich energooszczędność światła LED są szeroko stosowane jako alternatywa dla tradycyjnego oświetlenia o wąskim spektrum barw, takiego jak lampy sodowe, które emitują światło o ciepłej barwie. Jednak światła LED zwykle emitują światło o chłodnej barwie, a wykazano, że takie światło zmniejsza poziom melatoniny u ludzi. Niebieskie światło jest również obecne w ekranach urządzeń takich jak komputery, tablety i telefony komórkowe. Wykazano, że uszkodzenie nabłonka rogówki może wystąpić w ciągu zaledwie 2 godzin ekspozycji na niebieskie światło z regularnej jasności ekranu komputera. Zaleca się stosowanie oświetlenia zewnętrznego z osłonami. Rozproszone światło spowodowane niepotrzebnym sztucznym oświetleniem stanowi coraz większy problem. Osłony pomagają ukierunkować światło, gdzie faktycznie jest potrzebne, minimalizując tym samym zanieczyszczenie i jego szkodliwy wpływ na ludzi i środowisko. Wreszcie, nie należy nadużywać świateł drogowych podczas jazdy nocą. Zbyt jasne oświetlenie będzie negatywnie wpływać na wzrok kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego. Powodowane tym zmęczenie wzroku łatwo może powodować wypadki drogowe.

Dział: Kosmos

Autor:
China Green Development Council | Marcel Korczak

Żródło:
https://www.thepaper.cn/newsDetail_forward_26507334

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE