2023-12-31 14:45:01 JPM redakcja1 K

Klimatolog ostrzega przed wakacjami na południu, w związku z pogodą w 2024 roku

Na roku 2023 swoje piętno odcisnęła pogoda. W Norwegii mieliśmy okazję doświadczyć anomalii, podczas gdy w popularnych wakacyjnych miejscach, królowały fale upałów, czy pożary lasów.

Zdjęcie: Tegoroczny pożar lasu spustoszył Rodos Petros Giannakouris/AP/NTB

Co utkwiło w twojej pamięci, jeśli spojrzysz wstecz na pogodę, która charakteryzowała rok 2023? Czy są to fale upałów, które odcisnęły się na naszych ukochanych krajach turystycznych na południu, czy może pożary lasów, które dla wielu zniszczyły wakacje? Czy będzie to deszczowe lato i ekstremalna pogoda, której doświadczyliśmy w rodzimych stronach? A może już zapomniałeś o tym wszystkim i jedyne co masz w pamięci to świeży, mroźny początek zimy? 

Bez względu na to co przewidzi klimatolog, wiele z tych zdarzeń w przyszłym roku również będzie miało miejsce.

Prąd strumieniowy kontroluje temperaturę w Norwegii

„W pierwszej połowie 2024 roku, na pogodę na całym świecie wpłynie zjawisko pogodowe El Niño”, wyjaśnia klimatolog z Instytutu Meteorologicznego Rasmus E. Benestad dla ABC News. El Niño to zjawisko niezwykle wysokich temperatur powierzchniowych na środkowym i wschodnim Pacyfiku, w pobliżu równika. Epizod El Niño, wpłynie na pogodę na znacznej części Ziemi oraz na średnią globalną temperaturę. Może to doprowadzić do suszy lub powodzi na dotkniętych przez niego obszarach, ale Norwegia uchodzi cało z tej sytuacji i możemy podziękować za to czemuś, co nazywa się prądem strumieniowym.

Prąd strumieniowy to silny prąd powietrza w górnej części troposfery, występujący tam, gdzie różnica temperatur jest największa. Prąd strumieniowy, który najlepiej znamy w Norwegii, to prąd strumieniowy polarny. „To, w którą stronę się on zwróci, będzie decydowało jaką temperaturę osiągniemy tutaj, w Norwegii”, mówi Benestad.

Dlatego nie doszło to tegorocznej suszy

Benestad wyjaśnia, że ​​istnieje wyraźna różnica pomiędzy tymi dwoma kierunkami, w których podąża prąd strumieniowy, i że zmieniaja się to nagle i gwałtownie. Jednak może też pozostać przez długi czas niezmienne i prąd może napierać na powietrze nad nami. Dlatego, na naszych szerokościach geograficznych, trudniej jest prognozować z dużym wyprzedzeniem zjawiska pogodowe. Klimatolog wyjaśnia, że ​​stosowane przez nich modele do prognoz sezonowych są zbyt wrażliwe na drobne rzeczy, na które nie mają oni wpływu, w związku z czym trudno jest opracować wiarygodne prognozy na okres dłuższy niż kilka tygodni.

Dział: Przyroda

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE