Kwazar: Astronomowie odkryli najjaśniejszy obiekt we wszechświecie
Według ESO kwazar świeci 500 000 miliardów razy jaśniej niż Słońce.
Kwazar J0529-4351 uważany jest za najjaśniejszy obiekt, jaki kiedykolwiek zarejestrowano w znanym wszechświecie. Zdjęcie: ESO
To Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) informuje o odkryciu dokonanym za pomocą największego i najbardziej zaawansowanego teleskopu na świecie, Bardzo Dużego Teleskopu (VLT) w Chile.
Nazywają znalezisko „nie tylko najjaśniejszym obiektem tego typu, ale także najjaśniejszym obiektem, jaki kiedykolwiek zaobserwowano”.
Kwazar to bardzo odległy i niezwykle jasny obiekt we wszechświecie. Według ‘’Store Norske Leksikon’’ istnieje wiele dowodów na to, że kwazary powstają w wyniku supermasywnych czarnych dziur w centrum aktywnej galaktyki wychwytujących otaczającą materię. Niezwykle silne promieniowanie pochodzi z materii znajdującej się tuż na zewnątrz czarnej dziury, która w drodze do czarnej dziury gwałtownie się nagrzewa.
17 miliardów razy większy od Słońca
Kwazar ten zawiera w swoim centrum gigantyczną czarną dziurę i świeci 500 000 miliardów razy jaśniej niż Słońce. Masa jest również 17 miliardów razy większa niż masa Słońca.
Według ESO ten kwazar, nazwany J0529-4351, rośnie tak szybko, że czarna dziura pożera równowartość jednego słońca dziennie.
- ‘’To czyni go najjaśniejszym obiektem w znanym wszechświecie’’ - stwierdza w komunikacie prasowym astronom Christian Wolf z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego (ANU).
W pierwszej chwili pomyślałem, że to gwiazda
Duńskiej agencji prasowej Ritzau astrofizyk Jens Fynbo mówi, że wszystkie kwazary to czarne dziury, ale nie wszystkie czarne dziury są kwazarami.
- ‘’Im większa jest czarna dziura, tym większą prędkość osiągają rzeczy, które do niej wpadają, dzięki czemu świeci mocniej’’ - mówi Ritzau.
Obiekt po raz pierwszy odkryto w 1980 roku, ale wówczas uznano go za gwiazdę i dopiero w zeszłym roku stwierdzono, że jest to kwazar. Obiekt znajduje się tak daleko od Ziemi, że jego światło potrzebowało 12 miliardów lat świetlnych, aby do nas dotrzeć.
Dział: Kosmos
Autor:
Magnusa Fossena│Tłumaczenie: Antonina Nowicka