Naukowcy: Obca forma życia jest naprawdę fioletowa
Badając kosmos w poszukiwaniu potencjalnie nadających się do życia światów, naukowcy szukali koloru zielonego - przecież jest to kolor życia na Ziemi.
Droga Mleczna. Zdjęcie: Wikipedia.org
Ale później założyli: na odległych planetach może on mieć inne odcienie. Na przykład fioletowy, uważają naukowcy, którzy zaczęli badać mikroorganizmy tego koloru. Wyniki swoich badań naukowcy opublikowali w „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society”. Fioletowe i purpurowe bakterie występują w niektórych z najbardziej skrajnych środowisk na naszej planecie. Badacze zebrali i hodowali próbki oraz zmierzyli długość fali odbijanego światła. Idea polega na dodaniu do bazy danych potencjalnych cech życia, których przyszli astronomowie mogą szukać w innych światach. „Istnieje taka forma życia. Nie powinniśmy jej lekceważyć tylko dlatego, że nie jest zielona”- mówi współautor badania Lisa Kaltenegger, astronom z Uniwersytetu Cornell i autorka nowej książki o obcych światach.
Dlaczego fioletowy?
Długo przed pojawieniem się roślin barwiących nasz świat na zielono, Ziemia była trudnym miejscem do życia. Przyczyną tego było niedobór tlenu i skrajne temperatury. Ale w tych trudnych warunkach mogą rozwijać się fioletowe bakterie. Zamiast korzystać z chlorofilu, który większość roślin wykorzystuje do fotosyntezy, bakteriom purpurowym potrzebny jest bakteriochlorofil i karotenoidy, co pozwala im przeprowadzać fotosyntezę w warunkach słabego oświetlenia i niskiego stężenia tlenu. W badaniu z 2018 roku naukowcy doszli do wniosku, że fioletowe archeony – kolejny rodzaj mikroorganizmów, które wykorzystują cząsteczkę zwaną siatkówką – mogły dominować na naszej planecie zanim została nasycona tlenem. Autorzy artykułu naukowego z „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society” dodali dane spektralne 20 gatunków fioletowych bakterii, zebranych z jezior i bagien. Badacze zmierzyli długość fali światła odbijanego przez bakterie i zamodelowali, jak te wzorce mogą wyglądać na odległej planecie. Wynikiem jest zbiór sygnatur świetlnych, które zespół dodaje do bazy danych dostępnych publicznie, a naukowcy mogą wykorzystywać te sygnatury do własnych projektów.
Kolor jako sygnał z innych planet
Astronomowie szukają życia na innych planetach za pomocą markerów zwanych biosygnaturami. Kolor powierzchni planety może być jednym z takich biosygnatur. Aby to zobaczyć, astronomowie korzystają z techniki zwanej spektroskopią odbitego światła. „Ale ten rodzaj obserwacji jest niemożliwy do przeprowadzenia za pomocą teleskopów, jakie mamy dzisiaj”– mówi Edward Schwieterman, astronom z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside. Na przykład teleskop kosmiczny Jamesa Webba może wykrywać tylko biosygnatury w atmosferze egzoplanety. Na przykład, zobaczyć, czy zawiera ona tlen, metan i inne gazy. Nie jest w stanie mierzyć światła odbijanego od powierzchni planety. Badacze mają nadzieję, że projekty takie jak Extremely Large Telescope w Chile i Obserwatorium Światów Zamieszkanych NASA będą w stanie osiągnąć te pomiary na poziomie powierzchni. Planuje się, że obserwatoria będą działać do końca 2030 roku.
Kosmiczne różnorodności życia
Zrozumienie fioletowego życia na Ziemi poszerza również wyobrażenie o życiu w innych miejscach. Wiele potencjalnie egzystencjalnych planet skalistych krąży wokół gwiazd znanych jako czerwone słońca – mniej jasnych wersji słońca żółtego w naszym Układzie Słonecznym. Fioletowe organizmy mogą korzystać z promieni niskiej energii emitowanych przez te czerwone słońca – najczęstszy typ gwiazd, według naukowców. „Wszystkie te niesamowite różnorodności biologiczne, które mamy, musimy zbadać, aby dać nam narzędzia do poszukiwania życia na innych planetach. Różnorodność biologiczna jest niezbędna w astronomii”– mówią naukowcy.
Dział: Kosmos
Autor:
Charter97 | Tłumaczenie: Demian Chrupkowski
Źródło:
https://charter97.org/ru/news/2024/5/23/596125/#google_vignette