2024-06-06 10:50:07 JPM redakcja1 K

Naukowiec bezkarnie ponad 40 tysięcy razy nadepnął na jednego z najbardziej niebezpiecznych węży Brazylii, ale inny zemścił się na nim za wszystkie gady

Każdego roku węże gryzą ponad pięć milionów ludzi, tysiące ataków kończy się śmiercią lub kalectwem. Naukowcy starają się zrozumieć, dlaczego węże atakują i jak temu zapobiegać. Takie zadanie miał przed sobą biolog João Miguel Alves-Nunes z Instytutu Butantan w Brazylii. O przebiegu badań i ich wynikach opowiedział magazynowi Science.

Fot. Joao Miguel Alves-Nunes

Brazylijscy naukowcy podjęli niezwykły eksperyment, aby zrozumieć, jak i dlaczego węże atakują ludzi. Jako „królik doświadczalny” wybrali zwykłego jararaca (Bothrops jararaca). Jest to najliczniejszy wąż w centralnej i południowej Brazylii, stanowiący realne zagrożenie dla życia człowieka: w kraju od 80 do 90% wszystkich ukąszeń węży przypada na niego, a bez pomocy medycznej śmiertelność wynosi 10-12%.

Badacze umieszczali węże w okręgu na podłodze w laboratorium, po czym João Miguel Alves-Nunes, ubrawszy specjalne wysokie buty, wchodził do nich i lekko na nie nadeptywał. W eksperymencie wzięło udział 116 osobników Bothrops jararaca, a kontakt nastąpił 40 480 razy.

„Nie przenosiłem całego ciężaru na nogę, aby nie zranić węży,” zapewnił naukowiec.

Niemniej jararacom się to nie podobało i desperacko próbowały przegryźć jego buty: ale żadnej z nich się to nie udało.

Jednak gdy naukowiec przeprowadzał eksperyment z grzechotnikiem (nie powiedział, jakiego dokładnie gatunku), jeden z nich zdołał przegryźć but.

Instytut Butantana zajmuje się opracowywaniem przeciwjadów i Alves-Nunez od razu otrzymał pomoc.

Joao Miguel Alves-Nunez i zwykła jararaka. Fot. Instagram / joaao_miiguel

„Niestety odkryłem, że mam alergię zarówno na przeciwjad, jak i na toksyny węży. Musiałem wziąć 15-dniowy urlop chorobowy” — opowiedział badacz.

Buty zostały udoskonalone, ale młody naukowiec nie wrócił do niebezpiecznych eksperymentów, koncentrując swoją uwagę na analizie i przetwarzaniu uzyskanych danych.

Badanie Alvesa-Nuneza i jego kolegów wykazało, że im mniejszy wąż, tym większe prawdopodobieństwo ukąszenia. Ważne jest również, na którą część ciała węża się nadepnie. Jeśli to głowa, prawdopodobieństwo obronnego ukąszenia jest znacznie wyższe niż przy dotknięciu środka ciała lub ogona. Okazało się również, że samice są bardziej drażliwe i skłonne do ataku, szczególnie w młodym wieku i w ciągu dnia. Naukowcy również odkryli, że zwierzęta stają się agresywne w wysokich temperaturach.

Zespół naukowców ma nadzieję, że ich praca pomoże przewidzieć prawdopodobieństwo ataku węży w zależności od regionu i pogody, co pozwoli zaopatrzyć lokalne szpitale w niezbędne zapasy antidotum.

Dział: Nauka

Autor:
The Mirror | Demian Chrupkowski

Źródło:
https://news.zerkalo.io/cellar/69436.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE