Nie tylko udomowione koty rozpoznają ludzkie głosy
Duże koty usłyszały nagrania audio od ludzi, których znały i których nie znały. Prawdopodobnie spotkałeś nieśmiałego kota. Możesz szybko zobaczyć, czy cię rozpoznaje, czy nie. Szybko zdecyduje, czy się przywitać, czy uciec. Ale co z gigantycznymi krewnymi kotów? W nowym badaniu naukowcy zbadali niektóre z nich. Chcieli dowiedzieć się, jak reagują na znajome i nieznane głosy.
Tygrysy nie były szczególnie zainteresowane głosami obcych ludzi. Zdjęcie: dangdumrong / Shutterstock / NTB
Przebadano 24 koty
Istnieją pewne istotne różnice między kotem a tygrysem. Koty są wychowywane przez ludzi od tysięcy lat. Nic więc dziwnego, że stały się dobre w rozpoznawaniu ludzi.
W jednym z badań naukowcy przebadali 24 dzikie koty. Były wśród nich tygrysy, gepardy i pantery śnieżne. Wszystkie żyły w niewoli i były przyzwyczajone do ludzi. Niektóre żyły na dużym obszarze, inne w małym zoo. Niektóre z nich były wychowywane przez ludzi. Inne były wychowywane przez swoją matkę.
Wszystkie koty słyszały nagrania audio trzech różnych osób. Wypowiedziały one dokładnie to samo zdanie: „Dzień dobry. Jak się dzisiaj masz?”. Następnie pojawiło się nagranie od czwartej osoby.
Jak koty zareagowały na głosy?
Czwarta osoba powiedziała dokładnie to samo zdanie. Ale tym razem był to ktoś, kogo koty znały. Na przykład ktoś, kto je karmił. Na koniec pojawiło się kolejne nagranie audio, ponownie od osoby, której koty nie znały.
Naukowcy sfilmowali reakcję kotów na nagrania. Następnie dokładnie zbadali, jak koty reagowały na różne głosy. Czy zmieniały wyraz twarzy lub odwracały głowę? Czy poruszały się w kierunku dźwięku, czy od niego oddalały? A może zaczęły syczeć?
Zaskoczona
Naukowcy zauważyli, że koty reagowały znacznie bardziej na głos kogoś, kogo znały. Dotyczyło to zarówno kotów wychowywanych przez własną matkę, jak i tych mieszkających z ludźmi. Naukowcy mogli wyraźnie zauważyć, że koty zainteresowały się i rozpoznały głosy.
- „Byłam zaskoczona, że koty były tak wyraźne.” - mówi badaczka Jennifer Vonk brytyjskiej gazecie „The Guardian”. Vonk jest jednym z badaczy, którzy pracowali nad tym badaniem.
Dlaczego właściwie rozpoznają głosy?
Tygrys, gepard i pantera śnieżna wolą trzymać się na uboczu. Nie są zwierzętami stadnymi. Łatwo pomyśleć, że nie muszą rozpoznawać głosów. Dlaczego więc są w tym tak dobre? Naukowcy nie są pewni, ale mają kilka możliwych wyjaśnień. Być może pomaga im to rozpoznać własne młode? Zaletą może być również słyszenie, czy w pobliżu znajdują się inne zwierzęta.
Łatwiejsze rozumienie języka dziecka
Udomowione koty są całkiem dobre w rozpoznawaniu ludzkiego języka. Zostało to wykazane w badaniu opublikowanym w 2022 roku. Pisał o tym portal Ung.forskning.no. Badanie pokazuje, że koty reagują bardziej, gdy mówimy do nich w języku dziecka. Koty nie były również szczególnie zainteresowane obcymi głosami.
Delfiny z imionami i szympansy ze starymi przyjaciółmi
Nie tylko koty mają dobrą pamięć. Naukowcy uważają, że delfiny mają imiona dla siebie nawzajem. Nazwa to gwizd, a wszystkie delfiny mają swój własny dźwięk. Badania pokazują, że inne delfiny również pamiętają ten dźwięk.
Naukowcy uważają, że szympansy potrafią rozpoznać starych przyjaciół na podstawie zdjęć. Zostało to zgłoszone przez forskning.no w styczniu 2024 roku.
Dział: Przyroda
Autor:
Anders Moen Kaste │Tłumaczenie: Antonina Nowicka