Oto jak najlepiej podziwiać nadchodzące zaćmienie Księżyca
W poniedziałek niebo rozświetli świecący księżyc w kształcie robaka, a dla osób wyruszających we wczesnych godzinach porannych przygotowano niebiański spektakl - półcieniowe zaćmienie Księżyca.
Księżyc wygląda nieco ciemniej podczas półcieniowego zaćmienia Księżyca w 2023 roku w Banda Aceh w Indonezji. W poniedziałek wydarzenie księżycowe rozpocznie się o 12:53 ET. Zdjęcie: Chaideer Mahyuddin/AFP/Getty Images.
Marcowa pełnia księżyca, zwana przez Farmers' Almanac księżycem robaka ze względu na bliskość równonocy wiosennej, osiągnie pełnię o godzinie 3:00 ET.
Kilka godzin wcześniej, począwszy od 12:53 czasu wschodniego, według EarthSky, Księżyc będzie prawie idealnie wyrównany ze Słońcem i Ziemią, powodując, że zewnętrzna krawędź cienia Ziemi, znana jako półcień, zostanie rzucona na świecącą kulę.
Największe zaćmienie będzie miało miejsce o 3:12 ET, kiedy księżyc będzie wydawał się nieco ciemniejszy niż zwykle, powiedział dr Shannon Schmoll, dyrektor Abrams Planetarium na Michigan State University.
"Będzie to prawie gradient ciemnienia zachodzący od jednej strony księżyca do drugiej. Nie będzie to bardzo dramatyczna zmiana w tym, co widzimy na Księżycu" - powiedziała Schmoll. "Ale jeśli siedzisz i obserwujesz to zjawisko, możesz zauważyć niewielkie zmiany jasności".
Robaczywy księżyc - nazwany przez rdzenne plemiona amerykańskie w odniesieniu do larw chrząszczy i innych stworzeń, które wyłaniają się ze stanu hibernacji na wiosnę - będzie widoczny dla wszystkich na całym świecie, ponieważ księżyc będzie wydawał się być w pełni przez kilka dni.
Jednak zaćmienie półcieniowe będzie widoczne tylko dla tych, którzy znajdują się po nocnej stronie Ziemi, w tym w Europie, Azji Północnej i Wschodniej, Australii, Afryce, Ameryce Północnej i Ameryce Południowej. Zaćmienie Księżyca zakończy się o 5:33 ET, według EarthSky.
Dział: Kosmos
Autor:
Taylor Nicioli | Tłumaczenie: Joanna Gałka
Źródło:
https://edition.cnn.com/2024/03/24/world/full-march-worm-moon-penumbral-eclipse-scn/index.html