2023-05-14 20:21:16 JPM redakcja1 K

Szympansy używają specjalnych okrzyków, gdy potrzebują pilnej pomocy

Naukowcy uważają, że łączą ze sobą kilka dźwięków, aby wykonywać okrzyk, który może mieć różne znaczenia.

Szympansy są najbliższym żyjącym krewnym człowieka. Należą one do grupy małp człekokształtnych i są bardzo socjalnymi stworzeniami. Kiedy portal forskning.no zapytał w 2020 roku zoologa Pettera Bøckmana, które zwierzęta są najmądrzejsze na świecie, jednym z nich był szympans.

Ponieważ są one bardzo towarzyskie, potrzebują dość złożonych sposobów komunikowania się.

Szympansy robią coraz większe wrażenie na naukowcach

Ponieważ jednak my jesteśmy ludźmi, a szympansy zwierzętami, spodziewamy się dość dużych i fundamentalnych różnic. Jednocześnie prowadzi się wiele badań na szympansach, a naukowcy znajdują coraz więcej podobieństw. Czasami odkrywają, że szympansy mają cechy, które moglibyśmy uważać za unikalne dla ludzi.

Zespół badawczy z Uniwersytetu w Zurychu w Szwajcarii opublikował nowe badanie w renomowanym czasopiśmie naukowym Nature. Przedstawiają tam odkrycia, które pokazują, że sposób komunikowania się szympansów jest nieco podobny do sposobu komunikacji ludzi, kiedy łączymy kilka dźwięków, aby utworzyć słowa i zdania.

Chociaż nie jest to zupełnie nowa obserwacja, że ​​szympansy mówią w ten sposób, nie przeprowadzono wcześniej zbyt wielu badań w tym zakresie, twierdzą naukowcy stojący za badaniem.

Szympansy komunikują się ze sobą za pomocą dźwięków i mowy ciała. (Zdjęcie: Adrian Soldati)

Krzyk oznacza różne rzeczy

Szympansy mogą na przykład wydać określony dźwięk, gdy są zaskoczone. Ma to na celu ostrzeżenie innych szympansów o możliwym niebezpieczeństwie. Może to być wąż, zdechła małpa lub płaszcz przeciwdeszczowy badacza, jak zostało napisane w artykule naukowym.

Innym rodzajem dźwięków, którymi szympansy się komunikują, jest forma nawoływania. Są używane w wielu różnych kontekstach: polowanie, spotkanie z drapieżnikiem czy kłótnia w stadzie. Krzyk służy do przywołania większej liczby osobników w stadzie.

„Z naszych ustaleń wynika, że ​​szympansy używają tych odgłosów, gdy są narażone na niebezpieczeństwo. Może to dawać przewagę, gdy więcej osobników w stadzie przychodzi i pomaga” - wyjaśnia naukowiec Maël Leroux w komunikacie prasowym z uniwersytetu.

W badaniu naukowcy sprawdzili to w praktyce, zabierając gumowe węże w teren. Następnie byli w stanie wydobyć kombinacje dźwięków, o których chcieli dowiedzieć się więcej.

Najsilniej reagowały na kombinację dźwięków

Naukowcy odtwarzali nagrania dźwiękowe, które zawierały różne odgłosy wydawane przez szympansy. Zwierzęta najwyraźniej reagowały, gdy inne osobniki krzyczały, ale ich reakcja zależała również od rodzaju krzyku, który usłyszeli.

Kiedy wraz z okrzykiem nadeszło ostrzeżenie, reakcja innych małp była bardziej widoczna. „Ma to sens, ponieważ zagrożenie, które wymaga wsparcia, to sytuacja awaryjna. Świadczy to o tym, że szympansy w rzeczywistości łączą te dźwięki tak, że mają podwójne znaczenie”- wyjaśnia badacz Simon Townsend w komunikacie prasowym.

W przyszłości naukowcy mają nadzieję dowiedzieć się, czy inne gatunki małp mają podobny sposób komunikacji.

Moda na szympansa

Kolejną rzeczą, która sprawia, że ​​szympansy są wyjątkowe, jest to, że mają wielką zdolność uczenia się od siebie nawzajem. Tak jak wtedy, gdy szympans Onyofi nauczył swoją sforę kopać w poszukiwaniu czystej wody.

Prawdopodobnie nawet uczą się od siebie nawzajem mody. Ung.forskning.no napisał również o szympansicy Julie. Inne szympansy nauczyły się od niej wkładania słomki do ucha. Naukowcy uważają, że powodem tego zachowania było to, że zwierzęta myślały, że to było fajne.

Dział: Przyroda

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE