2024-02-14 12:53:08 JPM redakcja1 K

Trzy rzeczy, których nie wiedziałeś o kocim mózgu

Niesamowite odkrycia dotyczące kocich mózgów dopiero teraz wychodzą na światło dzienne. Koty to tajemnicze stworzenia i nawet jeśli chcesz, czasami nie możesz rozszyfrować, co dzieje się w ich głowach. Ale naukowcom się to udało.

Zdjęcie: Pixbay.com

Naukowcy często w swoich badaniach zajmują się kotami, ponieważ są to stworzenia bardzo interesujące ze względu na swoją tajemniczość i zachowanie. Ale jeśli chodzi o zdolności poznawcze, znacznie więcej badań poświęcono psom, a niektóre naprawdę niesamowite odkrycia dotyczące kocich mózgów dopiero teraz wychodzą na światło dzienne.

Koty nie mają dobrej pamięci krótkotrwałej

Badania wykazały, że koty zapamiętują i wykorzystują określone informacje tylko przez około minutę. Oznacza to, że to cały zakres ich pamięci krótkotrwałej.

Naukowcy udowodnili to, pokazując kotom, gdzie znajduje się dana zabawka i sprawdzając, ile czasu zajmie kotu zapoznanie się z tą informacją. Już po dziesięciu sekundach ich pamięć zaczyna się pogarszać. Koty mają znacznie lepiej rozwiniętą pamięć długoterminową.

Koty rozumieją gesty

Faktem jest, że z kotami trudniej jest się porozumieć niż z psami, ale nawet pozycja ogona kota czy pozycja podczas snu wiele mówi o tym, jak kot się czuje.

Niektórzy jednak poszli dalej i nauczyli się komunikować ze swoim kotem na przykład za pomocą powolnego mrugania. Naukowcy odkryli również, że koty rozumieją ludzkie gesty wskazujące i podążają za nimi.

Udowodnili to, podając im dwie miski, jedną pustą, a drugą pełną (ale nie było widać jedzenia). Kiedy trzecia osoba pokazała kotom obie miski i mrugnęła okiem na miskę z karmą, koty bezbłędnie wybrały miski pełne jedzenia, opierając się wyłącznie na ludzkich gestach.

Koty mają określone pojęcie czasu

Nie przeprowadzono zbyt wielu badań na ten temat, ale niektóre wykazały, że koty są w pewnym stopniu świadome czasu i potrafią rozróżniać dłuższe i krótsze okresy czasu. Wewnętrzny zegar kota (to samo tyczy się psa) nie działa w taki sam sposób jak zegar człowieka, ale jest dla niego bardzo jasne, kiedy należy mu przynieść miskę z jedzeniem. Być może niedawno odczułeś to przemijanie czasu, które czują również zwierzęta.

Dział: Przyroda

Autor:
Metropoliten.si | Tłumaczenie: Lidia Pańczak

Źródło:
https://www.vesti-online.com/tri-stvari-koje-niste-znali-o-macjem-mozgu-2/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE