2022-10-02 09:55:44 JPM redakcja1 K

Co się dzieje z papierami wartościowymi klientów, gdy broker zawiesi działalność?

Co się dzieje z papierami wartościowymi i gotówką klientów, gdy broker zawiesi działalność?Firma inwestycyjna może zakończyć swoją działalność zgodnie z Prawem o rynku kapitału na dwa spo...

Co się dzieje z papierami wartościowymi i gotówką klientów, gdy broker zawiesi działalność?

Firma inwestycyjna może zakończyć swoją działalność zgodnie z Prawem o rynku kapitału na dwa sposoby:

  • Poprzez dobrowolne zakończenie działalności firmy inwestycyjnej – kiedy na posiedzeniu zgromadzenia akcjonariuszy zostanie wniesiona decyzja o zakończeniu prowadzenia działalności;
  • Poprzez odebranie firmie inwestycyjnej koncesji na prowadzenie działalności – kiedy Komisja Papierów Wartościowych wniesie decyzję o odebraniu koncesji. Odebranie koncesji może być tymczasowe lub stałe. Jeśli koncesja zostanie odebrana na stałe, prowadzi się postępowanie likwidacyjne lub upadłościowe zgodnie z prodedurami zawartymi w Prawie.

Co się dzieje z klientami firmy inwestycyjnej, która kończy działalność?

Środki klientów zawsze są oddzielone od środków firmy inwestycyjnej. Jest ona zwolniona z obowiązkowych opłat i nie ma możliwości wykorzystywania tych środków na działalność firmy inwestycyjnej. Gdy dojdzie do zakończenia działalności firmy inwestycyjnej, środki te zostają wyłączone z likwidacji lub postępowania upadłościowego. Właściwie cokolwiek by się zdarzyło, podczas działalności firmy inwestycyjnej środki klientów są chronione. 

Kiedy zostanie wniesiona decyzja lub odebrana koncesja firmie inwestycyjnej, ma ona następujące obowiązki:

  • Powiadomienie klientów o zakończeniu działalności firmy inwestycyjnej;
  • Zawarcie umowy o pozyskanie klientów z inną firmą inwestycyjną;
  • Wystąpienie z członkostwa w giełdzie, jeśli jest członkiem jakiejś giełdy;
  • Wystąpienie z członkostwa Rejestru Głównego;
  • Przeniesienie wszystkich papierów wartościowych i środków klientów do innych firm inwestycyjnych.

(Źródło: art. 207 i 209 ZTK i Regulamin o udzielaniu koncesji na prowadzenie działalności firmy inwestycyjnej)

Powiadamianie klientów to wyjątkowo istotna część tego procesu. Zawiadomienie wysyła się wówczas mailem, jak i pocztą tradycyjną na adres domowy. Dlatego bardzo ważne jest, aby klienci regularnie aktualizowali swoje dane, jeśli dojdzie do jakichś zmian (np. adresu, nazwiska). Oprócz tego firma inwestycyjna ma obowiązek umieścić to powiadomienie na swojej stronie internetowej, jak również poinformować widzów wiadomości, których dzienna oglądalność wynosi ponad 100 000 osób.

Do podanego terminu klienci decydują, czy chcą przenieść swoje papiery do firmy inwestycyjnej, którą sami wybiorą, czy wolą zaczekać na koniec tego procesu i przeniesienie papierów do firmy inwestycyjnej, z którą firma kończąca działalność podpisała umowę o pozyskaniu klientów. Firma inwestycyjna ma obowiązek przenieść papiery wartościowe do innej firmy inwestycyjnej, zgodnie z życzeniami i instrukcjami klientów.

Cały ten proces nadzoruje Komisja Papierów Wartościowych i na końcu sprawdza, czy został on wykonany zgodnie z procedurami. Kiedy wszystkie środki klientów i papiery wartościowe zostaną przeniesione do innych firm inwestycyjnych, Komisja Papierów Wartościowych wydaje firmie inwestycyjnej koncesję na wykonanie likwidacji lub postępowania upadłościowego zgodnie z przepisami zawartymi w prawie regulującym tę materię. Dopóki jest co najmniej jeden klient, którego majątek prowadzi firma inwestycyjna, firma ta nie może ogłosić likwidacji lub upadłości.

Co się dzieje, jeśli klient nie widział żadnego z tych powiadomień?
Może się zdarzyć, że klient przegapił informację o zakończeniu działalności firmy inwestycyjnej, z którą ma podpisaną umowę, np. nie czyta gazet, nie odwiedzał strony firmy inwestycyjnej, list został zwrócony do nadawcy, mail z powiadomieniem wszedł do spamu. W tym przypadku należy znaleźć brokera, do którego firma inwestycyjna kończąca działalność przeniosła papiery i środki klientów. 

Zobaczmy, jak to wygląda w praktyce. Weźmy pewną firmę inwestycyjną, która zakończyła działalność, a przeprowadziła procedurę przeniesienia papierów oraz środków pod nadzorem Komisji Papierów Wartościowych, po czym zakończyła likwidację i została usunięta z rejestru działających firm inwestycyjnych.

Na poprzednim obrazku widać wszystkie informacje o firmie inwestycyjnej, która otrzymała koncesję na prowadzenie działalności według nowego prawa z 2012 r., a zakończyła działalność w 2015 r. Podstawą odebrania koncesji była decyzja o zakończeniu działalności, którą wniesiono na zgromadzeniu akcjonariuszy. Jeśli są osoby fizyczne lub prawne, które były klientami tej firmy inwestycyjnej, a nie wiedzą, co się stało z ich papierami, niech spojrzą na ostatnią kolumnę. Tu widać, do którego brokera zostały przeniesione papiery wartościowe i środki klientów. Na początku powiedziano, że majątek klienta został oddzielony od działalności i majątku firmy inwestycyjnej i jest to dobry punkt wyjścia, jeśli chodzi o ochronę klientów. Na końcu widać, że gdy firma inwestycyjna przestanie istnieć, papiery klienta nadal są jej własnością, lecz prowadzi je inny broker. To wszystko dowodzi, że klienci jakiejkolwiek firmy inwestycyjnej nie mają powodu do zmartwień, ponieważ nie ma możliwości, aby broker sprzeniewierzył  środki klientów lub by środki te weszły w masę upadłościową/likwidacyjną, jeśli działalność brokera zostaje wyłączona.

Wykorzystaj szansę, którą oferuje Ci giełda i otwórz rachunek handlowy u licencjonowanego brokera numer jeden – TradeWin24. Wybór pewnego partnera inwestycyjnego to jeden z kluczowych warunków do osiągnięcia sukcesu na giełdzie.

Oświadczenie o zrzeczeniu się odpowiedzialności: Informacje znajdujące się na stronie internetowej Firmy, w pojedynczych ofertach email i indywidualnych rozmowach publikowane są wyłącznie w celach informacyjnych oraz marketingowych i nie stanowią zaproszenia do zakupu lub dokonania jakiejkolwiek inwestycji. Handel produktami finansowymi może przynieść zarówno zyski, jak i straty. Handel produktami lewarowanymi, jak instrumenty pochodne, lecz nie tylko, może być szczególnie spekulacyjny. Jakakolwiek wzmianka w publikacjach o ryzyku związana jest z konkretnym produktem lub usługą. Niekoniecznie musi być rozumiana jako pełna lista wszystkich ryzyk związanych z tym produktem lub usługą, dlatego Firma proponuje wszystkim klientom dodatkowe zapoznanie się ze wszystkimi ryzykami przed podsumowaniem jakiejkolwiek transakcji lub inwestycji.

Dział: Biznes

Autor:
Jasmina Ostojić, Tradewin24 / Tłumaczenie: Joanna Karbownik

Żródło:
https://www.tradewin24.net/prestanak-poslovanja-brokera.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE