2022-11-28 09:05:35 JPM redakcja1 K

Import, produkcja i sprzedaż wyrobów tytoniowych dla niepalących zakazany w Tadżykistanie

 21 października 2022 roku dekretem głównego państwowego lekarza sanitarnego republiki wprowadzono zakaz importu, produkcji, sprzedaży i dystrybucji tytoniu bezdymnego i wyrobów nietytoniowych, snusu, z wyjąt...

 

21 października 2022 roku dekretem głównego państwowego lekarza sanitarnego republiki wprowadzono zakaz importu, produkcji, sprzedaży i dystrybucji tytoniu bezdymnego i wyrobów nietytoniowych, snusu, z wyjątkiem nasvay. Wiceminister zdrowia i ochrony socjalnej ludności Abdukholik Amirzoda poinformował o tym posłów 21 listopada na posiedzeniu grupy roboczej ds. wykonania ustawy „O ograniczeniu używania wyrobów tytoniowych”,  informuje NIAT „Khovar”. Snus to mieszanki do żucia zawierające od 20 do 250 mg nikotyny. Dla porównania papieros zawiera od 0,1 do 1,5 mg nikotyny. Oznacza to, że jedna paczka snusu zawiera nikotynę równą trzem paczkom papierosów.

„Ze względu na dużą ilość nikotyny ich spożywanie powoduje zaburzenia neurotoksyczne, co prowadzi do zaburzeń świadomości, zatrucia, a później uzależnienia fizycznego i behawioralnego. Biorąc pod uwagę, że średnia śmiertelna dawka nikotyny na kilogram masy ciała wynosi 0,5-1 mg, to jest to dawka śmiertelna dla dzieci i młodzieży. Ten rodzaj produktu jest bardzo popularny wśród dzieci i młodzieży, ponieważ jest okrągły i ozdobny, jak lizaki, a producenci próbują wprowadzać w błąd, oszukiwać klientów, mówiąc o zdrowotnych właściwościach tego produktu. Obecnie nie jest on certyfikowany i jest importowany do republiki nielegalnie” – powiedział Abdukholik Amirzoda. Należy zauważyć, że wcześniej przewodniczący Zgromadzenia Narodowego i Parlamentu Republiki Tadżykistanu, Rustam Emomali, polecił Prokuratorowi Generalnemu Tadżykistanu sprawdzenie wykonania ustawy »O ograniczeniu używania wyrobów tytoniowych«” przez grupę inicjatywną posłów, biorąc pod uwagę rozwój przemysłu tytoniowego i wypuszczanie na rynek nowych rodzajów wyrobów tytoniowych. Władze proponują wprowadzenie minimalnej ceny detalicznej wyrobów tytoniowych. W ramach spotkania grupy roboczej został przedstawiony projekt ustawy „O zmianach i uzupełnieniach ustawy Republiki Tadżykistanu „O ograniczeniu używania wyrobów tytoniowych”. W szczególności proponuje się odzwierciedlenie w ustawie zakazu importu, produkcji, eksportu, przechowywania, sprzedaży mieszanek dla niepalących, takich jak snus i nikpek. Wraz z tym proponuje się utożsamianie wszystkich rodzajów wyrobów tytoniowych z papierosami ze względu na fakt, że niektórzy producenci próbują przekonywać ludność o nieszkodliwości, a nawet zaletach wyrobów tytoniowych, które nie są prawdą. Proponuje się również wprowadzenie minimalnej ceny detalicznej wyrobów tytoniowych – jest to cena, poniżej której wyroby tytoniowe nie będą sprzedawane w handlu detalicznym, czyli w sklepach, restauracjach i innych miejscach użyteczności publicznej. Środek ten nie ma zastosowania do sprzedaży hurtowej. Podczas spotkania omówiono również inne kwestie związane z przestrzeganiem Ustawy Republiki Tadżykistanu „O ograniczeniu wyrobów tytoniowych”.

„Bezpieczeństwo snusu” to niebezpieczne nieporozumienie! Wcześniej Rustam Szaripow, narkolog, zastępca naczelnego lekarza wydziału medycznego Republikańskiego Centrum Narkomanii im. M. Gulyamova, powiedział Asia-Plus o niebezpieczeństwach związanych ze snusem, o tym, jakie są skutki palenia i z czego się składa. Używanie snusu jest przyczyną chorób onkologicznych (rak jamy ustnej, trzustki, przełyku i płuc), może powodować zmiany psychiczne (spadek koncentracji, zaburzenia pamięci, drażliwość, agresję), bóle głowy, zaburzenia przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, biegunki), problemy układu sercowo-naczyniowego (przyspieszenie lub spowolnienie akcji serca, zmiany ciśnienia krwi). Spożywanie snusu w prawie 100% przypadków prowadzi do uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej: erozji dziąseł i zapalenia jamy ustnej, przyspiesza psucie zębów.

 Jak możesz stwierdzić, czy Twoje dziecko go używa?

- Stosowanie snusu może prowadzić do zatrucia organizmu nikotyną.

Dziecko może mieć nudności, wymioty, biegunkę, problemy z oddychaniem i drgawki. Istnieje również przedawkowanie, które, jeśli nie zostanie podjęte na czas, może doprowadzić do śmierci.

Niestety używanie snusu jest bardzo powszechne wśród nastolatków i młodych ludzi, gdzie uważa się je nie tylko za bezpieczne, ale i modne. Konsekwencje używania snusu w okresie dojrzewania są niezwykle niebezpieczne: zahamowanie wzrostu, zwiększona agresywność i pobudliwość, pogorszenie procesów poznawczych, zaburzenia pamięci i koncentracji, duże ryzyko zachorowania na nowotwory, głównie żołądka, wątroby, jamy ustnej, osłabienie odporności na choroby zakaźne.

Jakie są oznaki spożycia snusu? 

 - Zachowanie: częste ruchy mięśni twarzy, charakterystyczne dla żucia lub ssania, łagodne pobudzenie nerwowe, wahania nastroju, nietypowa drażliwość i niepokój, roztargnienie i obniżona wydajność pracy/nauki.

Zmiany fizyczne: dramatyczna utrata wagi, ziemista i szarawa cera, cienie pod oczami, częste dolegliwości bólowe głowy i serca, częste problemy z zębami. Ważne jest zorganizowanie kampanii wyjaśniającej, zarówno wśród dorosłych, jak i młodzieży, na temat zagrożeń związanych z tym uzależniającym produktem. 

Czy można samemu przezwyciężyć uzależnienie od snusu?

- To zależy od osoby. Jeśli naprawdę chce przestać używać snusu, może przezwyciężyć nałóg. Ci, którym trudniej jest samodzielnie rozwiązać ten problem, mogą zwrócić się do specjalistów, do narkologów. Lekarz wyjaśni schemat leczenia i będzie kontrolował jego proces.

Zaznaczam, że w przypadku uzależnienia od snusu wszystko wygląda dokładnie tak samo, jak przy innych formach uzależnienia – dlatego nie naciskaj na dziecko, tylko spokojnie z nim rozmawiaj, znajdź z nim wspólny język. Przekonani o swoim bezpieczeństwie młodzi ludzie z ciekawości próbują alternatywnych form palenia lub ulegają pokusie „mody”, „stylu” i „szumu”, zapominając, że nikotyna uzależnia fizycznie i psychicznie, że jedno zaciągnięcie zamienia się w dwa, po pierwszym snusie pójdzie się po drugi – a z każdą nową dawką stopień uzależnienia i częstotliwość przyjęć będą wzrastać. A potem może on sam będzie chciał pozbyć się tego nałogu i to całkiem możliwe, że bez pomocy lekarza.

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE