2022-10-15 15:18:11 JPM redakcja1 K

Procesu rekrutacyjnego na stanowisko urzędnicze nie można tak po prostu zakończyć

Decyzja niemieckiego przedsiębiorstwa Telekom o zakończeniu procedury rekrutacyjnej z powodu nieaktualnych ocen pracy jest niezgodna z prawem, orzekł sąd w Koblenz. Jeśli oficjalne oceny w procesie rekrutacyjnym dla urzędników nie są już aktualne, to sam ten fakt nie jest wystarczający, aby zakończyć proces rekrutacyjny, tak twierdzi Sąd Administracyjny w Koblenz w sprawie dotyczącej Telekom.

Zdjęcie: silverkblack/stock.adobe.com

Jeżeli pracodawca przerywa proces rekrutacji na stanowisko urzędnicze, to decyzja ta może być arbitralna, a więc niezgodna z prawem. Taką decyzję wydał Sąd Administracyjny w Koblenz, który uwzględnił pilny wniosek skarżącego (decyzja z 05.05.2022, sygn. 2 L 772/22.KO).

Deutsche Telekom przerwał proces rekrutacyjny na stanowisko urzędnicze ze względu na to, że oceny pracy kandydatów przedłożone w ramach rekrutacji nie były już aktualne. Z tego powodu procedura obsadzenia stanowiska miała zostać ostatecznie zakończona. Osoba ubiegająca się o stanowisko widziała sprawę inaczej i wniosła sprawę do sądu.

Jej pilny wniosek złożony przed sądem administracyjnym został rozpatrzony pozytywnie. Według sądu w Koblenz decyzja Telekomu o zakończeniu procesu rekrutacyjnego była arbitralna. O ile taka procedura ma być definitywnie zakończona, pracodawca nie może w uzasadnieniu swojej decyzji powoływać się wyłącznie na braku aktualnej oceny pracy. Zdaniem Sądu Administracyjnego same nieaktualne oceny służb nie mogą uzasadniać ostatecznego zakończenia procesu rekrutacyjnego.

Pracodawca musiałby raczej w pierwszej kolejności wyjaśnić przyczyny nieobsadzenia stanowiska, z przyczyn niezwiązanych z zarządzaniem personelem lub prawem organizacyjnym. W tym przypadku jednak Telekom nie uczynił tego w wystarczającym stopniu, tak więc decyzja Telekomu była arbitralna, a zatem niezgodna z prawem. Z tego powodu sąd administracyjny orzekł, że procedura obsadzenia stanowiska powinna być kontynuowana z uwzględnieniem starego wnioskodawcy.

Przeciwko decyzji zostało zgłoszone odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego. 

Dział: Porady

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE