2023-01-04 12:47:43 JPM redakcja1 K

Rozmieszczenie Ropy Naftowej na Świecie

Kiedy myślimy o ropie naftowej, częścią świata, która przychodzi nam do głowy, jako pierwsza może być Bliski Wschód. Ale rozwój ropy naftowej ma miejsce na całym świecie.

Na przykład Nigeria jest największym producentem ropy w Afryce i jedenastym producentem na świecie. Rosja jest drugim na świecie eksporterem ropy naftowej i największym eksporterem gazu ziemnego. Jednak krajem, który produkuje i eksportuje więcej ropy, niż jakikolwiek inny jest Arabia Saudyjska. Saudyjczycy posiadają jedną czwartą światowych rezerw ropy naftowej.

W zeszłym roku Arabia Saudyjska i inne kraje Zatoki Perskiej produkowały około dwudziestu ośmiu procent światowej podaży ropy i posiadały około pięćdziesięciu pięciu procent znanych rezerw.

Pozostali producenci z Zatoki Perskiej to Bahrajn, Iran, Irak, Kuwejt, Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Iran posiada dziesięć procent światowych rezerw ropy naftowej. Szacuje się, że Irak również posiada duże zasoby ropy naftowej, a niezbadane obszary mogą kryć jej znacznie więcej.

W latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku Iran, Irak, Kuwejt, Arabia Saudyjska i Wenezuela utworzyły Organizację Krajów Eksportujących Ropę Naftową. Dziś OPEC ma dwunastu członków. Najnowszym jest Angola, która dołączyła w 2022 roku. Wysokie ceny ropy sprawiły, że OPEC znowu przyciąga uwagę. Jej członkowie produkują około czterdziestu procent światowej ropy. Ale dwóch z trzech największych eksporterów ropy na świecie, Rosja i Norwegia, nie są członkami OPEC.

Wpływ OPEC osiągnął swój szczyt podczas kryzysu naftowego w latach siedemdziesiątych. Arabscy producenci ropy bojkotowali Stany Zjednoczone, Europę Zachodnią i Japonię, ponieważ wspierały one Izrael. Od tego czasu nowe odkrycia i zwiększona produkcja na obszarach obejmujących kraje byłego Związku Radzieckiego dostarczyły więcej ropy.

Szacuje się, że narodowe koncerny naftowe kontrolują około osiemdziesięciu procent światowych dostaw ropy. W ostatnich latach rosnące ceny ropy naftowej skłoniły kolejne rządy do podejmowania działań, które w sposób pośredni lub bezpośredni, mają na celu przejmowanie kontroli nad swoim przemysłem naftowym.

W Wenezueli prezydent Hugo Chavez doprowadził do nacjonalizacji operacji naftowych. W Rosji seria działań spowodowała, że państwowa firma Rosnieft przejęła kontrolę nad rezerwami należącymi do firmy Jukos. Jukos był największą prywatną firmą w Rosji, dopóki rząd nie stwierdził, że jest winien miliardy dolarów w podatkach i nie wsadził do więzienia jego założyciela, najbogatszego człowieka w Rosji.

Autor:
English Online | Articles in Easy Understandable English for Learners | Tłumaczenie: Krzysztof Morys

Żródło:
https://www.english-online.at/economy/oil/oil-production-and-oil-exporting-counties.htm

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE