2024-07-02 00:15:33 JPM redakcja1 K

Paryż 2024: dowiedz się, jak wyglądają medale olimpijskie

Komitet Organizacyjny Igrzysk wręczył dziś rano medale wykonane przez Chaumeta. Niespodzianka: będą nie tylko złote, srebrne i brązowe, ale także ozdobione prawdziwym fragmentem Wieży Eiffla!

Zdjęcie: Thomas Deschamps

Przód medalu jest (prawie) klasyczny. Niké, skrzydlata bogini zwycięstwa, pośrodku, wznosi się ze Stadionu Panatenajskiego reprezentowanego przez trybuny, w lewym górnym rogu wygrawerowano Akropol, pierścienie olimpijskie i napis „Igrzyska XXXIII Olimpiady – Paryż 2024” wieńczą grecką boskość. Do tego momentu bez niespodzianek. Zadanie medalowe powierzone kilka miesięcy temu paryskiemu jubilerowi Chaumetowi (należący do grupy LVMH - Louis Vuitton Moët Hennessy) jest ściśle nadzorowane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Od edycji w Atenach w 2004 r. MKOI (Międzynarodowy Komitet Olimpijski) zdecydował, że podczas każdych Letnich Igrzysk Olimpijskich na awersie medalu będą znajdować się wszystkie elementy stylistyczne podkreślające helleńskie pochodzenie zawodów. Ale wielkie zwycięstwo, po tej bardzo skodyfikowanej stronie, Paris 2024 udało się dodać swój osobisty akcent: w prawym rogu umieścić wieżę Eiffla, jako pendant do antycznej świątyni. Prawdziwa niespodzianka dzieje się jednak po drugiej stronie, po odwrotnej stronie. Kawałek żelaza z Wieży Eiffla, wycięty w kształt sześciokąta symbolizującego Francję, został oprawiony sześcioma pazurami, jak kamień szlachetny w biżuterii. Na medalu wygrawerowano nieregularne promienie, które odbijają światło i uwydatniają matową szarość metalu pomnika, niezależnie od tego, czy jest on wykonany ze złota, srebra czy brązu. Tę stronę stosuje się identycznie w przypadku medali paraolimpijskich, natomiast na ich awersie, podlegającym znacznie mniejszym ograniczeniom niż w przypadku medali olimpijskich, widnieje wieża Eiffla widziana od dołu. 

Jak zdjęcie zrobione na ziemi, pośrodku czterech filarów, patrząc w stronę nieba. Paryż 2024 i jego Komisja Sportowa, której przewodniczy Martin Fourcade, chciała, aby „medaliści zatrzymali kawałek Francji jak najbliżej swoich serc”. Przez rok ściśle współpracowali z małym zespołem kreatywnym w Chaumet, historycznym paryskim jubilerze. Rzemieślnicy z Place Vendôme podeszli do projektu „jak do specjalnego zamówienia”, podobnie jak te, które regularnie realizują dla swoich klientów zajmujących się biżuterią. Zagłębili się w swoje archiwa w poszukiwaniu inspiracji, a nawet przy tej okazji odkryli w rejestrach zamówienia Gustave'a Eiffela. „Decyzja o zaangażowaniu Chaumet, głównego paryskiego domu, w proces rozgrywania igrzysk w Paryżu była logiczna i oczywista” – wyjaśnia Antoine Arnault, administrator LVMH i dyrygent partnerstwa grupy z Paryżem 2024. Pomimo ograniczeń i ramach wyznaczonych przez MKOI dano im dużą swobodę twórczą. To piękny przedmiot, piękny klejnot, który łączy w sobie wiele symboli Francji, Paryża i Place Vendôme. Osoby, które uczestniczyły w projektowaniu, jak i te, które miały okazję zobaczyć to w przedpremierze w ostatnich dniach, przyznają się do wyraźnego upodobania do rewersu, na którym znajduje się kawałek oryginalnej wieży Eiffla, żelaza pudlarskiego, czyli udoskonalonego, aby było bardziej wytrzymałe, pochodzącego z 1889 roku i ze składu elementów złożonych podczas wcześniejszych napraw. Niektórzy mają nadzieję, że zostanie ona wręczona mistrzom latem przyszłego roku w ten sposób.

Jednak „sens MKOl” powinien przeważyć i medale na podium będą wyświetlać swoją klasyczną stronę, na której jednak pojawi się przypomnienie promieni z awersu. Warsztat Monnaie de Paris, znajdujący się na nabrzeżu Conti, już rozpoczął bicie 5084 medali potrzebnych na przyszłe lato. ,,To był bardzo długi proces, trwający prawie trzy lata – opowiada Martin Fourcade w rozmowie z „Le Figaro”. Przechodzimy przez różne fazy, refleksje, wymiany, testy. Powstało mnóstwo prototypów o różnych kształtach, rozmiarach, kolorach... Po całej tej pracy wzruszające jest trzymać w rękach ostateczną wersję. Uważam, że jest bardzo udana, elegancka, promienna. Doskonale symbolizuje Paryż i jest oryginalna. Wyróżnia się spośród innych medali olimpijskich, choć to ćwiczenie jest bardzo skodyfikowane.’’ „To więcej niż medal, to spotkanie najbardziej pożądanego przedmiotu Igrzysk z najbardziej ikonicznym symbolem Paryża i Francji, wieżą Eiffla – podkreślił Tony Estanguet, prezes Paris 2024. Z Chaumet staje się dziełem sztuki, klejnotem, który łączy blask Paryża z ukoronowaniem wszystkich tych, którzy staną na podium olimpijskim i paraolimpijskim”. Warto również zauważyć, ponieważ pytanie to często powraca, że złoty medal nie jest wykonany z litego złota, lecz z vermeilu, czyli srebra pokrytego warstwą co najmniej 6 gramów złota. Natomiast medal srebrny jest wykonany z litego srebra, a brązowy z czerwonego mosiądzu, czyli stopu miedzi i cynku. 

Dział: Styl życia

Autor:
Elodie Baërd | Tłumaczenie: Joanna Kaczmarek - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://www.lefigaro.fr/industrie-mode/paris-2024-les-medailles-seront-serties-d-un-bout-de-la-tour-eiffel-20240208

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE