2024-09-11 22:43:12 JPM redakcja1 K

5 topowych tropów romantycznych w tworzeniu opowieści

Poczynając od trójkątów miłosnych po bratnie dusze, możliwości tworzenia angażujących wątków fabularnych są nieograniczone.

Źródło: studybreaks.com

Podczas tworzenia opowieści, znajduje się dwanaście jak nie tysiące wątków fabularnych, tematów oraz tropów do wyboru. Gatunki sięgają zasięgiem od młodzieżówek po science fiction, lecz tylko jeden wznosi się ponad swą kategorię poprzez stawanie się na tyle uniwersalnym, że można go łączyć z innymi: jest nim romans. Podczas, gdy  ma swój spory katalog w literaturze filmie i serialach TV, jest wiele różnych typów opowieści do opowiedzenia, które sprawiają, że ten gatunek jest tak uniwersalny. A oto pięć topowych tropów romantycznych:

5. Bratnie dusze 

Pierwszym na liście tropów romantycznych jest koncept bratnich dusz - pary do końca opowieści sobie przeznaczonej. Często przeznaczeniem jest odnalezienie siebie nawzajem bez względu na koszty lub przeciwności, jakie im się przytrafiają. Powieść z 2017 r. pt. ,,Siedmiu mężów Evelyn Hugo” ukazuje oto ten wątek a podczas gdy tytuł bezbłędnie zakłada, że główna bohaterka ma siedmiu mężów, romans głównie się skupia na Evelyn Hugo oraz Celii St. James. Obie aktorki spotkały się na planie filmowej adaptacji powieści „Małych Kobietek”, w której Evelyn początkowo zazdrości talentowi Celii. Podążając za przebiegiem zdarzeń, obie mierzą się ze swoimi uczuciami i tworzą więź w dusznym świecie Hollywood lat 50 i 60. Na pytanie, kto jest miłością jej życia, Hugo przyznaje się do uczuć żywionych do St. James: „Mam wrażenie, że kochałam ją przez całe życie ” (tłum. Agnieszka Kalus). Związek między postaciami imieniem Chihiro i Haku z filmu produkcji Studia Ghibli z 2001r. pt. „Spirited Away: W krainie bogów” jest kolejnym przykładem tropu zwanego bratnie dusze. Po przeżyciu porwania rodziców w świecie duchów, Chihiro spotyka Haku. Para ta ma w sobie znaczną dozę mistycyzmu aniżeli  Evelyn i Celia, wliczając w to, jak Chichiro przyznaje się do swoich uczuć jakby znała swojego wybranka przez całe życie. Chichiro walczy o przetrwanie w świecie bogów i demonów, ciężko ranny Haku musi rozpocząć swoją podróż, aby ją ratować. Po uratowaniu poznaje prawdziwą tożsamość Haku: jest on duchem rzeki, który ocalił młodziutką Chihiro po tym, jak wpadła do rzeki podczas próby odzyskania obuwia. Mimo, że para nie jest aż tak konserwatywna jak niektórzy z tej listy, obydwoje obiecują sobie zjednoczyć się po wydarzeniach opisanych w filmie.   

4. Miłość nie od pierwszego wrażenia

Ten z całą pewnością wymaga więcej cierpliwości w porównaniu do innych tropów romantycznych w liście. Oto „miłość nie od pierwszego wejrzenia” (ang. slow burn), trop, w którym dwoje bohaterów się spotyka i powoli czują do siebie miętę wraz rozwojem wydarzeń. W telewizji, jednym z najznamienitszych przykładów miłości nie od pierwszego wrażenia jest ten ze serialu telewizyjny pt. „Parks and Recreation”, który ma miejsce między głównymi bohaterami: Leslie Knope (Amy Poehler) oraz Benem Wyattem (Adam Scott). Para po raz pierwszy się spotyka w końcówce drugiego sezonu i początkowo się sprzeczali podczas próby powstrzymania Wyatta przed wydrążeniem budżetu w departamencie parków. Wraz z rozwojem fabuły, dwójka uczy się współpracy. Śledząc rozwój ich związku, wliczając w to sąd etyczny, bohaterowie się pobierają i ma po trzech sezonach rozwoju trojaczki. Telewizja jest idealnym medium do tworzenia relacji typu miłość nie od pierwszego wejrzenia, również widoczną u Jedenastki (ang. Eleven) (Millie Bobby Brown) oraz u Mike’a (Finn Wolfhard)  serialu pt. „Stranger Things”. Para po raz pierwszy się spotyka w lesie podczas poszukiwań Willa (Noah Schnapp). Jedenastka dołącza się do grupy a romans rozkwita między nią a Mikem. Podczas zakończenia pierwszego sezonu, w którym Jedenastka znika, obydwoje wciąż kurczowo trzymają nadzieję na powtórne spotkanie. Podczas rozłąki pary w trzecim sezonie „Stranger Things”, końcówka obiecuje, że para znów się połączy w czwartym sezonie.

3. Trójkąt miłosny

Prawdopodobnie jednym z najbardziej polaryzujących tropów romantycznych w dziale rozrywki jest „trójkąt miłosny”, w którym para mierzy się problemem po wparowaniu się osoby trzeciej jak do siebie. Czytelnicy i widzowie nie są w stanie stanąć po żadnej stronie trójkąta, zwłaszcza w podanych przykładach.  Jako pierwszy przychodzi seria młodzieżówek pt. „Igrzyska śmierci”, której bohaterami są Katniss, Peeta i Gale. Mimo, że Katniss i Peeta tworzą relację jako sposób na przetrwanie w tym okrutnym tytułowym wydarzeniu, Gale czuje nieodparty pociąg do Katniss i go okazuje poprzez opiekę nad jej matką oraz siostrą podczas gdy ona sama jest na igrzyskach. Mimo, że seria się kończy tym, jak Katniss wychodzi za mąż oraz zakłada rodzinę wraz towarzyszem z igrzysk Peetą, obecność Gale’a wprowadza opowieść z kolejnym adoratorem, z którym widownia dyskutuje. Jednak, ten trójkąt miłosny blednie w porównaniu z następnym przykładem. Niektórzy mogą ich nazwać papierkiem lakmusowym trójkątów miłosnych, lecz Bella, Edward oraz Jakob ze Sagi Zmierzch zasługują na większy udział na wpływ czytelników i widzów. Nie tylko jest to trójkąt miłosny pomiędzy człowiekiem, wampirem i wilkołakiem, lecz filmowe adaptacje romansów Stephenie Meyer stworzyła jedną z pierwszych wojen popkulturowych. Nawet sieć fast-foodów pokroju Burger Kinga postawiła za cel dorobić się na wojnie fandomowej, oferując nagrody ze zdrapek z wizerunkami Edwarda oraz Jacoba. Po debiucie filmu w Netflixie oraz opublikowaniu prequela autorstwa Meyer, social media na nowo doceniły wykorzystanie trójkąta miłosnego.

2. Od przyjaciół do kochanków

Mimo, że to najłatwiejszy trop romantyczny do wykonania w filmie lub w książce, trop miłosny od przyjaciół do kochanków, niezależnie od wieku, jest raczej subtelniejszy niż się zdaje. Kiedy para się poznaje jako przyjaciele, w znacznie niewinnie podchodzą do siebie i otaczającego ich świata. Trop ten, wraz z może z „miłością nie od pierwszego wejrzenia (ang. slow burn)”, również jest tym, który najbardziej odzwierciedla dynamikę par w świecie rzeczywistym.  Trop od przyjaciela z dzieciństwa do dorosłego kochanka jest jednym z sub-tropów w obrębie tego „od przyjaciół do kochanków” a jednym z najlepszych przykładów są  Elizabeth Swan (Keira Knightly) oraz Will Turner (Orlando Bloom) z filmu „Piraci z Karaibów”. Para się spotyka w wieku nastoletnim a statek wożący Swan natrafia na wrak. Tym, który uciekał z katastrofy przy pomocy tratwy, jest Turner sprawiającego wrażenie rówieśnika Swan. Po ocaleniu życia, Elizabeth zaprzyjaźnia się z Willem a para nawiązuje ze sobą przyjaźń, która wygasa w wieku młodzieńczym po odkryciu uczuć żywionych do siebie. Dopiero w trzeciej części filmu pt. „Piraci z Karaibów: Na krańcu świata” para się pobiera trakcie zawieruchy na statku. Kolejny przykład tropu romantycznego typu „od przyjaciół do kochanków” pochodzi z serialu telewizyjnego pt. „Glee”. Po spotkaniu w męskiej szkole w sezonie drugim, główni bohaterowie serialu:  Kurt (Chris Colfer) i Blaine (Darren Criss) natychmiast się zaprzyjaźniają z romansem wiszącym na włosku zapowiedzianym przez dwójkę biegnącą przez korytarze Dalton Academy. Ponieważ Kurt przyszedł do tej szkoły wskutek przemocy rówieśniczej oraz napaści w swojej starej szkole, znajduje on ukojenie i pociechę w ramionach Blaine. Widocznie znajduje drogę powrotną do Lima High School a z nowo odkrytą pewnością siebie, zmierzą się ze swoim prześladowcą. Blaine również się przenosi od innej szkoły i w końcu zostają razem.  

1. Miłość od pierwszej wzgardy

Trop romantyczny typu „miłość od pierwszej wzgardy”(ang. enemies to lovers) jest tak ekscytujący jak nazwa na to wskazuje. To trop znoszący wszelkie oczekiwania czytelnika wobec bohatera i antagonisty poprzez stworzenie świata, w którym dwójka bohaterów będzie ze sobą razem. Przewijając się przez powieści, filmy i seriale telewizyjne, tropy romantyczne jak te z całą pewnością  przyciąga oko fanów nie mogących z tego powodu odpędzić. Śladem za wyświetlaniem drugiego sezonu „Bridgertonów” produkcji Netflixa, internet Following the Season 2 release of Netflix’s „Bridgerton”, internet pękł z dumy nad tropem „miłości od pierwszej wzgardy”. Sezon się bazuje na powieści Julli Quinn pt. „Ktoś mnie pokochał”, The season is based on Julia Quinn’s „The Viscount Who Loved Me” i przedstawia Anthony’ego Bridgertona (Jonathan Bailey) podczas kłótni ze siostrą narzeczonej, Kate Sharma (Simone Ashley). Przez cały sezon, zarówno Kate i Anthony tłumią swoje uczucia przez wzgląd na reputacje rodzin, które tworzą napięcie podczas wspólnego pobytu w pokoju. Podczas, gdy niektórych bohaterów nie tak łatwo oszukać, siostrze Kate, Edwinie (Charithra Chandran) serce pęka po odkryciu skrywanych uczuć siostry do wicehrabiego i zrywa zaręczyny. Mimo męczącego pogodzenia ze sobą uczuć w tym  klimacie społecznym, Kate i Anthony kończą razem jako wicehrabia i wicehrabina. Jedną z najwcześniejszych powieści wykorzystujących trop „miłości od pierwszej wzgardy” jest powieść autorstwa Jane Austen z 1813r. pt. „Duma i uprzedzenie”.  Po przejściu opowieści na domenę publiczną, wciąż się tworzy wiele wariacji relacji między Elżbietą (org. Elizabeth) Bennet a Fitzwilliamem Darcym, wliczając w to współczesny retelling przepełniony zombiakami. Kiedy bohaterowie po raz pierwszy się spotykają, Darcy nie czuje mięty do Elżbiety i wyzywa ją w publicznym tańcu. Inteligencja Lizzie łączy się z bezduszną naturą Darcy’ego a wraz z rozwojem fabuły, obydwoje niechętnie się mierzą ze swoimi wzajemnymi uczuciami. Romans się kończy tym, że Darcy przyznaje się do istniejących przez cały czas uczuć do Lizzie.

Dział: Kino

Autor:
Jordan Oulela | Tłumaczenie: Marta Romanek - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/

Źródło:
https://studybreaks.com/tvfilm/5-romantic-tropes-storytelling/#google_vignette

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE