2022-10-16 09:46:57 JPM redakcja1 K

Aktywistki aresztowane po oblaniu zupą Słoneczników Vincenta Van Gogh’a.

Protestujące oblały obraz zupą pomidorową, a następnie przykleiły się do ściany National Gallery w Londynie.

 

Londyńska policja poinformowała, że dwie aktywistki, które w piątkowy poranek oblały zupą pomidorową Słoneczniki Vincenta van Gogha, zostały aresztowane pod zarzutem celowego uszkodzenia mienia oraz kwalifikowanego naruszenia prawa własności. Nagranie z incydentu pokazuje dwie aktywistki, zgodnie z ustaleniami policji należące do organizacji Just Stop Oil, oblewające zupą obraz z 1888 roku w National Gallery znajdującej się na londyńskim Placu Trafalgarskim. W tle nagrania można usłyszeć zszokowanych świadków wydarzenia wzywających ochronę w momencie, w którym protestujące przyklejają dłonie do ściany znajdującej się pod obrazem. „Co jest cenniejsze, sztuka czy życie?” pytała w tym czasie jedna z aktywistek. „Bardziej interesuje was ochrona obrazu, czy ochrona ludzi i naszej planety?”, kontynuowała. „Kryzys kosztów życia jest związany z kosztami kryzysu naftowego. Milionów marznących, głodujących rodzin nie stać na paliwo. Nie mogą sobie pozwolić nawet na puszkę zupy”. Wielka Brytania zbliża się do recesji gospodarczej, a w zeszłym miesiącu kurs funta był rekordowo niski w stosunku do dolara amerykańskiego. Rząd konserwatywny planuje przeznaczyć miliardy funtów na zrekompensowanie wysokich rachunków za energię, które napędzają kryzys związany z kosztami utrzymania, jednak ekonomiści są sceptycznie nastawieni do tego pomysłu.
            Grupa Just Stop Oil broniła swoich działań na Twitterze. „W galerii można podziwiać ludzką kreatywność i świetność, ale nasze dziedzictwo jest niszczone przez bezczynność naszego rządu związaną z klimatem i kryzysem kosztów życia”, napisała organizacja. Protest spotkał się z mieszanymi reakcjami. „Dobrze, że zwracacie uwagę na ten problem”, pisali niektórzy. „Możecie troszczyć się o planetę nie niszcząc jednocześnie innych wartościowych rzeczy”, twierdzili inni. Londyńska policja poinformowała, że protestujące zostały aresztowane po tym, jak odklejono je od ściany. 
            Poza „drobnymi uszkodzeniami ramy” obraz pozostał nienaruszony, podaje policja oraz rzecznik muzeum, który zaznaczył, że Słoneczniki znajdują się za szklaną warstwą ochronną. Również obrazy van Gogha wystawiane w holenderskich muzeach znajdują się za szkłem, które stanowi ochronę przed potencjalnymi uszkodzeniami i przebarwieniami spowodowanymi ekspozycją na światło, dotyk, kurz, brud i wandalizm, możemy przeczytać na stronie internetowej Van Gogh Studio. Około pięć godzin po incydencie rzecznik National Gallery poinformował, że obraz wrócił na wystawę. Rzecznik odmówił skomentowania szacunkowej wartości obrazu oraz tego, czy galeria zamierza wprowadzić jakiekolwiek zmiany związane z zasadami stosowania środków bezpieczeństwa.
            W 1987 roku obraz sprzedano anonimowemu kupcowi za blisko 40 milionów dolarów, co w tamtym czasie stanowiło trzykrotność rekordu aukcyjnego na rynku sztuki, relacjonowało wówczas The Associated Press. Według AP van Gogh ukończył obraz w ostatnich miesiącach swojego życia i powiedział bratu, że ma nadzieję sprzedać go za 125 dolarów. Jest to jeden z pięciu ukończonych przez malarza obrazów przedstawiających słoneczniki, które według Muzeum van Gogha należą do jego najsłynniejszych dzieł. Jak podaje AP, w 1934 roku obraz kupiła rodzina brytyjskiego biznesmena amerykańskiego pochodzenia, Sir Alfreda Chester Beatty’ego, jednak ceny transakcji nigdy nie ujawniono.
            Van Gogh popełnił samobójstwo w 1890 roku, w wieku 37 lat, po tym, jak nie był w stanie sprzedać swoich obrazów. To nie pierwszy raz, kiedy obraz van Gogha uległ uszkodzeniu: w 1978 roku jego portret i autoportret zostały zdewastowane w dwóch różnych muzeach w Amsterdamie w odstępie zaledwie kilku tygodni, podaje „The Art Newspaper”.

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE