2023-05-22 17:53:01 JPM redakcja1 K

Alegorie pór roku Arcimbolda

Obrazy czterech pór roku Giuseppe Arcimbolda zachwycają widownie od XVI wieku. Choć alegoryczne symbole są dość powszechne w historii sztuki, portretom Arcimbolda udaje się uchwycić duszę każdej pory roku w dziwaczny i niezwykły sposób.

W XVI wieku świat nie ujawnił jeszcze swoich wszystkich tajemnic. Odkrywcy przemierzali morza, aby odkryć nowe lądy, a naukowcy skrupulatnie badali przyrodę. Cesarz Maksymilian II, patron Arcimbolda, był zapalonym entuzjastą botaniki i zoologii. Podczas swojego panowania, przeistoczył Wiedeń w centrum badań naukowych. 

Arcimboldo ujawnił swoje umiejętności w ilustrowaniu nowych i rzadkich okazów, pochodzących z całego świata. Idąc o krok dalej, połączył je, tworząc fantastyczne twarze.

 

Zima

Giuseppe Arcimboldo, Zima, 1563 r., Kunsthistorisches Museum, Wiedeń, Austria.

Arcimboldo namalował pierwszą serię Cztery Pory Roku w 1563 roku. Niestety tylko Zima, Lato oraz Wiosna przetrwały z oryginalnej serii. Każda twarz przedstawia i składa się z roślin i warzyw charakterystycznych dla każdej pory roku.

Zima jest chłodna i ponura. Duży pień drzewa to głowa, a nos i uszy przypominają skręcone gałęzie. Włosy uformowane są z mniejszych gałązek i bluszczu, a broda zrobiona jest z mchu. Dwa grzyby tworzą usta, nadając Zimieposępnego wyrazu twarzy. Z klatki piersiowej wychodzi gałąź z dwiema cytrynami. Zima ma na sobie płaszcz utkany ze słomy udekorowany dużą literą M. Litera odnosi się do patrona cesarza Maksymiliana II i do Orderu Złotego Runa.

 

Wiosna

Giuseppe Arcimboldo, Wiosna, 1563 r., Museo de la Real Academia de San Fernando, Madryd, Hiszpania.

W Wiośnie kwiaty wyrastają z każdego zakamarka. Jako najbardziej ambitny portret w tej serii, Wiosna przedstawia 80 różnych gatunków kwiatów. Kwiaty wypełniają głowę, a popiersie zrobione jest z liści. Możemy wyróżnić lilię, która spełnia funkcję pióra w kapeluszu oraz irys, który służy jako medalion.W odróżnieniu od ponurego wyrazu twarzy Zimy, Wiosna uśmiecha się oddając blask słońca i łagodną pogodę tej pory roku. Mimo, że obraz jest częścią oryginalnej serii, król Hiszpanii Filip II otrzymał go jako prezent.

 

Lato

Giuseppe Arcimboldo, Lato, 1563 r., Kunsthistorisches Museum, Wiedeń, Austria.

Lato nadchodzi przynosząc owoce. Najbardziej relaksujący okres w roku uśmiecha się do nas promiennie. Brzoskwinie, wiśnie, ogórki i gruszki oraz inne owoce i warzywa tworzą tę psotną twarz. Arcimboldo dodał nowe i egzotyczne odmiany. Na przykład kukurydza, która jest uchem, była w tym czasie importowana z Ameryki, a biały bakłażan, jako szyja, pochodził z Afryki i Arabii. Postać ma na sobie kapelusz z połączonej zieleni, owsa i letnich owoców. W płaszczu Latautkany jest podpis artysty na szyi, oraz data skończenia obrazu na ramieniu.

 

Jesień

Giuseppe Arcimboldo, Jesień, 1573 r., Luwr, Paryż, Francja.

Oryginalna wersja Jesieni została stracona. Na szczęście w Luwrze znajduje się kopia stworzona przez artystę. Cesarz Maksymilian był pod tak dużym wrażeniem alegorii Arcimbolda, że poprosił go o stworzenie kopi obrazów i rozesłanie ich jako prezenty do władców w Europie.

Jesień uchwyca płodną porę zbiorów. Ciało postaci to zepsuta, drewniana beczka. Dojrzałe rośliny sezonowe, jak gruszki, jabłka i granaty tworzą twarz. Włosy Jesieni to winogrona i ich liście, kapelusz to dynia. Na grzybowym uchu nosi kolczyk w kształcie figi.

 

Cztery pory roku w jednej głowie

Giuseppe Arcimboldo, Cztery pory roku w jednej głowie, 1590 r., National Gallery of Art, Waszyngton, USA.

Prawie 30 lat po stworzeniu oryginalnej serii pór roku, Cztery pory rokuw jednej głowie podsumowały fascynację Arcimbolda na punkcie złożonych głów. Postać stoi w półprofilu, zamiast typowego profilu, i zawiera w sobie elementy z wszystkich poprzednich obrazów. Wykręcony pień drzewa pełen małych pieńków reprezentujący głowę przypomina nam Zimę. Kwiaty i zboże, które ozdabiają klakę piersiową przypominają Wiosnę oraz Lato. Jesień ozdabia głowę jabłkami, winogronami i bluszczem.

Dział: Obraz

Autor:
Anastasia Manioudaki | Tłumacz: Agnieszka Szafran

Żródło:
https://www.dailyartmagazine.com/arcimboldo-allegories-seasons/

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE