Badanie: Słuchacze metalu, rocka i grunge'u wśród najszczęśliwszych miłośników muzyki
Fani metalu często są określani jako gniewni ludzie ze względu na agresywne brzmienie muzyki, ale według nowego badania tak nie jest. Według OnBuy.com, słuchacze metalu, rocka i grunge'u są jednymi z najszczęśliwszych miłośników muzyki na Reddicie.
Zdjęcie: Christie Goodwin, Redferns via Getty Images
Eksperyment został przeprowadzony poprzez analizę wypowiedzi ludzi na owej platformie internetowej w komentarzach, w szczególności szukając pozytywnych słów i przekleństw. Rankingi oparto na liczbie pozytywnych haseł na 100 komentarzy, a wyniki podzielono na 27 gatunków.
Jazz zajął pierwsze miejsce na liście, ale metal znalazł się na miejscu drugim. Rock i grunge również znalazły się w pierwszej dziesiątce, wraz z operą, folkiem, indie, trance, bluesem i klasyką.
Więc nadal możesz śmiało słuchać Slipknota i Alice in Chains.
Firma podzieliła wyniki jeszcze dokładniej i najwyraźniej fani punka przeklinają w internecie najwięcej spośród fanów wszystkich gatunków. Metalowcy również znaleźli się w tym zestawieniu, ale słuchacze rocka i grunge’u już nie.
Aby poprzeć wyniki psychologiczną analizą, przedstawiciele OnBuy.com rozmawiali z psycholożką WeCure Şirin Atçeken.
,,Jazz i metal budzą emocje i pozwalają nam wyrazić nasze uczucia podczas słuchania muzyki, ale są to dwie skrajności. Jazz jest głównym pogromcą stresu i przynosi pozytywne efekty. Fizycznie zmienia ciało, obniża tętno i puls, dzięki czemu czujemy się spokojniejsi i zrelaksowani. Jazz może również poprawić pamięć, koncentrację i poprawić nasz nastrój" – powiedziała.
,,Metal również na nas wpływa i jest naturalnym narzędziem do radzenia sobie ze złością. Pozwala nam dotrzeć do struktur w mózgu odpowiedzialnych za odczuwanie gniewu i aktywnie zająć się nimi, tym samym pomagając w radzeniu sobie z negatywnymi emocjami. Ludzie czują, że ich gniew jest dopasowany do muzyki podczas słuchania metalu, a zatem łatwiej jest go przetworzyć. Muzyka metalowa tworzy bezpieczną i zdrową przestrzeń, w której może się to odbyć. W niektórych przypadkach owy gatunek muzyki zwalcza również samotność i sprawia, że czujemy się mniej osamotnieni w emocjach, pozwalając słuchaczowi je zaakceptować".
Dział: Muzyka
Autor:
Lauryn Schaffner | Tłumaczenie: Kinga Walczak