Brema jest "Miastem Literatury"
Brema została przyjęta do międzynarodowej Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Otrzymało tytuł "Miasta Literatury". Jest to siódme niemieckie miasto w tej sieci.
Miasto Berman. Zdjęcie: Carina Tank.
Według niemieckiej komisji UNESCO Brema była w stanie zaimponować Stadtmusikanten- und Literaturhaus [Domem Muzykantów z Bremy i Literatury - przyp. tłum.], który zostanie otwarty w centrum miasta w 2025 r., a także mniejszymi projektami, takimi jak LauschOrten, Bremer Sprachmusikanten [Językowi Muzykanci z Bremy - przyp. tłum.] i cyfrowym magazynem literackim Bremy. Miasto imponuje również swoim kalendarzem festiwalowym i teatralnym, Bremeńską Nagrodą Literacką i niezwykłym zagęszczeniem księgarń.
Znane na całym świecie Centrum Publikacji Artystycznych również przyczynia się do reputacji Bremy jako tętniącego życiem miasta literatury, podobnie jak wiele małych, często opartych na wolontariacie inicjatyw i innowacyjna biblioteka miejska, która ma filię między innymi w więzieniu.
"Kultura łączy" - wyjaśnia Maria Böhmer, przewodnicząca Niemieckiej Komisji UNESCO. "Otrzymując tytuł Miasta Kreatywnego UNESCO, Brema może oczekiwać nawiązania współpracy z siecią miast na całym świecie, które wykorzystują kulturę jako siłę napędową zrównoważonego rozwoju. Nagroda ta jeszcze bardziej wzmocni scenę literacką hanzeatyckiego miasta i zainicjuje współpracę międzynarodową".
Przewodniczący Senatu, burmistrz Bremy i senator ds. kultury, Andreas Bovenschulte, również jest zachwycony przyznaniem tytułu: "Chciałbym podziękować wszystkim tym, którzy kreatywnie, produktywnie i z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyli w procesie składania wniosków w ciągu ostatnich kilku lat i po raz kolejny pokazali, jak ważny i wzbogacający jest silny krajobraz literacki i kulturowy dla zrównoważonego rozwoju miast. Jestem pewien, że nie tylko scena literacka, ale cała scena kulturalna w Bremie skorzysta na otrzymaniu tego tytułu.”
Wniosek Bremy został poparty przez Niemiecką Komisję UNESCO, Sieć Niemieckich Miast Kreatywnych, Börsenverein des Deutschen Buchhandels Nord oraz trzy instytuty języków obcych z siedzibami w mieście hanzeatyckim - Goethe-Institut, Instytut Cervantesa i Instytut Francuski.
Program Miast Kreatywnych UNESCO łączy centra doskonałości w dziedzinie filmu, muzyki, designu, gastronomii, sztuki mediów, rzemiosła i literatury na całym świecie. Oprócz miasta hanzeatyckiego, sieć obejmuje Berlin (Miasto Designu), Hanower (Miasto Muzyki), Heidelberg (Miasto Literatury), Karlsruhe (Miasto Sztuki Mediów), Mannheim (Miasto Muzyki) i Poczdam (Miasto Filmu).
Dział: Literatura
Autor:
www.buchjournal.de | Tłumaczenie: Monika Cisek
Źródło:
https://www.buchjournal.de/literaturnews/bremen-ist-stadt-der-literatur-52601