2022-11-24 12:05:27 JPM redakcja1 K

Brzeska Biblioteka Obwodowa rozpoczyna projekt edukacyjny dotyczący historii oprawy książek

Brzeska Obwodowa Biblioteka im. M. Gorkiego rozpoczyna projekt „Historia w oprawach”, powiedziała Elena Pinkevich, kierownik działu rzadkich książek biblioteki.

Taką inicjatywą mieszkańcy Brześcia chcą zwrócić uwagę na historię kultury książki i rarytasy. Pracownicy biblioteki poprowadzą zajęcia z elementami interaktywnymi. Zwiedzający zostaną wprowadzeni w ekspozycję, zostaną pokazane rekonstrukcje różnych rodzajów opraw.Będzie można obejrzeć faksymilowe wydania białoruskich zabytków i rarytasów książkowych XVI - początku XX wieku. Na każdej lekcji odbywać się będą lekcje mistrzowskie. Na przykład uczestnikom zostanie pokazane, jak na różne sposoby łączyć arkusze w blok książki. Ponadto będzie można spróbować zrobić zakładkę z wytłoczeniem.

Pierwsza lekcja zaplanowana jest na 24 listopada, początek o godzinie 16:00.
Elena Pinkevich jest pewna, że ​projekt będzie interesujący zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Projekt otworzy przed mieszkańcami Brześcia świat starych i rzadkich książek. Nawiasem mówiąc, każdy czytelnik może zgłosić się do działu rzadkich książek Brzeskiej Biblioteki Obwodowej, ale nie wszystkie publikacje można uzyskać.

Książki wydane po 1830 r. otrzymują wszyscy czytelnicy. Pracują z nimi w kancelarii w trybie czytelniczym, to znaczy książek nie można wynieść z naszego oddziału. Ale stare druki mogą otrzymać tylko ci, którzy prowadzą badania na zlecenie organizacji” – zwróciła uwagę Elena Pinkevich.

Fundusz Oddziału Rzadkich Książek Biblioteki im. M. Gorkiego posiada ponad 3,1 tys. egzemplarzy dokumentów w języku białoruskim, rosyjskim, polskim, angielskim i innych językach europejskich, a także łacinie i esperanto. Oprócz książek drukowanych przechowywane są czasopisma, ulotki, broszury, archiwalia i inne rzadkie dokumenty z XVI - połowy XX wieku.

Rzadkie książki są przechowywane w oddzielnym pomieszczeniu, w którym zachowane są określone warunki. Tak więc temperatura jest tam utrzymywana na poziomie 18 stopni (+/- 2 stopnie), a wilgotność - 55% (+/- 5%). Pomiarów dokonuje się kilka razy w tygodniu. Wskaźniki są regulowane za pomocą klimatyzatorów i nawilżaczy.

 

Zdjęcie z belta.by

Dział: Literatura

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE