Centre Pompidou: plany stworzenia amerykańskiego oddziału anulowane
Podczas gdy Centre Pompidou przygotowuje się do zamknięcia na 5 lat we Francji, plany budowy muzeum sztuki nowoczesnej w pobliżu Nowego Jorku zostały wstrzymane. Według oficjalnego pisma, amerykańskie władze uznały koszty za zbyt wysokie.
Zdjęcie: lefigaro
Centre Pompidou otrzymało poważny cios: jego plany dotyczące oddziału w Stanach Zjednoczonych zostały anulowane, pozostawiając ambicję ustanowienia przyczółka w Ameryce Północnej w zawieszeniu w momencie, gdy przygotowuje się do zamknięcia na pięć lat we Francji. Projekt, który wielkie paryskie muzeum sztuki nowoczesnej miało otworzyć w 2027 r. w Jersey City, na obrzeżach Nowego Jorku, został „zawieszony do odwołania”, potwierdziła instytucja AFP we wtorek, po doniesieniach w lokalnej prasie amerykańskiej podjętych przez specjalistyczną stronę internetową ARTnews. Władze stanu New Jersey uznały koszty za zbyt wysokie, zgodnie z oficjalnym pismem do prezesa Centre Pompidou Laurenta Le Bon, ujawnionym przez lokalną prasę amerykańską i udostępnionym AFP. „Chociaż jesteśmy zaszczyceni, że Jersey City zostało wybrane jako pierwsza lokalizacja w Ameryce Północnej, w której znajdzie się filia Centre Pompidou, zdecydowaliśmy się wstrzymać ten projekt do odwołania” - czytamy w oficjalnym oświadczeniu agencji New Jersey Redevelopment Agency. Wskazuje on na znaczny wzrost kosztów dla budżetu publicznego, zwłaszcza od czasu kryzysu związanego z pandemią COVID-19.
Finansowanie anulowane
W osobnym piśmie stan New Jersey, rządzony przez demokratę, również ostrzegł o anulowaniu 18 milionów dolarów finansowania i zażądał od Jersey City zwrotu sześciu milionów już przyznanych przed 1 sierpnia. Jest to poważny cios dla paryskiej instytucji, jednego z najważniejszych na świecie muzeów sztuki nowoczesnej i współczesnej, które ma zostać zamknięte na co najmniej pięć lat latem 2025 r. z powodu poważnych prac związanych z usuwaniem azbestu i renowacją, szacowanych na 262 mln euro, finansowanych przez państwo. Poszukuje również dodatkowych 186 mln euro finansowania kapitałowego na swój przyszły projekt kulturalny po ponownym otwarciu. Ten projekt kulturowy, niedawno powierzony francusko-japońskiemu duetowi i meksykańskiemu architektowi, obejmuje przeprojektowanie przestrzeni muzeum, które zostało zbudowane prawie pół wieku temu i jest rozpoznawalne dzięki kolorowej zewnętrznej konstrukcji rurowej zaprojektowanej przez włoskiego Renzo Piano i brytyjskiego Richarda Rogersa. Laurent Le Bon wyjaśnił, że zamierza zebrać te fundusze za pomocą „mecenatu”, „obiegu dzieł" i „potencjalnego stowarzyszenia z innym krajem”. W surowym raporcie opublikowanym w kwietniu Cour des Comptes skrytykował „model ekonomiczny muzeum, który jest trudny do utrzymania”. Zapytane przez AFP, Centre Pompidou nie podało żadnych szczegółów dotyczących finansowych konsekwencji amerykańskiej decyzji, stwierdzając jedynie, że „rozmowy z burmistrzem Jersey City będą kontynuowane w celu wspólnego podjęcia decyzji w sprawie dalszych działań związanych z projektem”.
Kalkulacje polityczne
Porzucenie projektu przez stan New Jersey jest „naprawdę godne ubolewania”, powiedziała rzeczniczka Jersey City, która obiecuje kontynuować rozmowy ze swoimi partnerami, „aby sprawdzić, czy istnieje możliwe rozwiązanie”. Miasto przypisuje decyzję stanu kalkulacjom politycznym: celem jest zmuszenie burmistrza Steve'a Fulopa do zapłacenia za wycofanie swojego poparcia dla kandydatury żony gubernatora, Tammy Murphy, na miejsce w Senacie USA. Wycofanie się z umowy jest również wynikiem krytyki ze strony lokalnych radnych republikańskich, którzy wystawili podatnikom rachunek w wysokości 200 milionów dolarów. Nowojorskie partnerstwo miało być piątym dużym i pierwszym na kontynencie amerykańskim dla Centre Pompidou, które użyczyło już swojej nazwy centrom sztuki w Maladze, Szanghaju i Brukseli. Położone na zachodnim brzegu rzeki Hudson, naprzeciwko Manhattanu, Jersey City jest dawnym miastem przemysłowym, które od lat 80. przechodzi poważną transformację i gentryfikację. Nowy Jork szczyci się już dwoma głównymi muzeami sztuki współczesnej, MoMA i Whitney, uzupełnionymi ofertą sztuki współczesnej Metropolitan Museum i Guggenheim. W ostatnich latach Jersey City przyciąga coraz większą liczbę artystów, ponieważ czynsze w Nowym Jorku wzrosły. Ministerstwo Kultury, z którym skontaktowała się agencja AFP, nie udzieliło natychmiastowej odpowiedzi.
Dział: Wydarzenia
Autor:
Le Figaro | Tłumaczenie: Ewa Matczak - praktykantka fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/
Źródło:
https://www.lefigaro.fr/culture/centre-pompidou-son-projet-d-antenne-aux-etats-unis-annule-20240703