2022-12-26 10:30:24 JPM redakcja1 K

CERVANTES I SHAKESPEARE NIE UMARLI TEGO SAMEGO DNIA

W każdym niemal podręczniku powtarzano, że historycznym zbiegiem okoliczności dwaj najwięksi geniusze literaccy w historii, Szekspir i Cervantes, "zmarli tego samego dnia". Konkretnie 23 kwietnia 1616 r. Dlatego właśnie w tym dniu obchodzony jest Światowy Dzień Książki. Nie jest jednak prawdą, że zginęli oni tego samego dnia.

Okazuje się, że w tym czasie Anglia używała jeszcze starego kalendarza juliańskiego, natomiast Hiszpania przeszła już na kalendarz gregoriański. Kalendarz ten, stworzony przez papieża Grzegorza XIII w 1582 roku, posługiwał się miarą liczby dni w roku, która różni się od liczby dni w kalendarzu juliańskim. Kalendarz ten wprowadził Juliusz Cezar w 46 roku p.n.e. (przed Chrystusem), wprowadzając lata przestępne (366 dni w roku), aby dostosować się do faktu, że Ziemia nie okrąża całej liczby razy w roku. W rzeczywistości rok trwa nieco więcej niż 365 dni, co wyjaśniliśmy w tym dziale w numerze 61 Punto y Coma.

Kalendarz gregoriański jest znacznie dokładniejszy od kalendarza juliańskiego, ponieważ kalendarz juliański miał błędne ustawienie wynoszące 11 minut na rok. W 1582 roku niedopasowanie wynosiło więc już 10 dni, a równonoc marcowa (wiosna na półkuli północnej) miała miejsce 11 marca zamiast 21 marca. Kalendarz gregoriański różni się od juliańskiego tym, że nie każdy rok będący wielokrotnością 4 jest rokiem przestępnym, z wyjątkiem lat kończących się na 00, które nie są latami przestępnymi, jak np. rok 1200. Równonocy to momenty, w których orbita Ziemi przecina płaszczyznę ekliptyki. Marzec to punkt, w którym biegun północny przechodzi z sześciomiesięcznej nocy na sześciomiesięczny dzień, czyli po 1582 roku Hiszpania używała już innej miary liczby dni w roku niż Anglia, bo Anglia nadal używała kalendarza juliańskiego. W 1616 roku istniała więc znaczna luka w liczeniu dni rzeczywistych między Anglią a Hiszpanią. I tak, gdy w Anglii zapisuje się, że Szekspir zmarł 23 kwietnia 1616 roku, w rzeczywistości według kalendarza gregoriańskiego zmarł 3 maja tegoż roku.

Na dodatek niedawno odkryto, że Cervantes zmarł dzień wcześniej, 22 kwietnia 1616 roku, a 23 kwietnia był właściwie dniem jego pochówku. Encyklopedie prostują dawny błąd i dziś poprawnie odnotowują 22 kwietnia jako faktyczną datę śmierci geniusza literatury hiszpańskiej.

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Wymagane zalogowanie

Musisz być zalogowany, aby wstawić komentarz

Zaloguj się

INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE