ChatGPT nie przewidział papieża Leona XIV (ale większość ludzi też nie)
Przegapiony, ale mimo to interesujący. Kardynałowie wybrali nowego papieża 8 maja 2025. Kiedy zmarł papież Franciszek, próbowaliśmy zapytać ChatGPT o prognozę: była błędna. Ludzie natomiast też nie wyobrażali sobie Leona XIV.

Zdjęcie: Freepik
Dnia 8 maja 2025 r. kardynałowie zebrani na konklawie wybrali na papieża Leona XIV, który naprawdę nazywa się Robert Francis Prevost. Amerykanin, urodzony w Chicago, osiągnął godność kardynała-biskupa 25 lutego 2025 r., wyniesiony przez papieża Franciszka w ostatnich miesiącach życia. Dla kościoła katolickiego, a także dla komentatorów i bukmacherów, którzy zamieniają wszystko w grę losową, wybór Leona XIV był prawdziwym zaskoczeniem.
Kiedy zmarł papież Franciszek, poświęciliśmy artykuł prognozie ChatGPT. Nie była to wyrocznia ani nowa wersja horoskopu, ale test zdolności maszyny do rozumowania na podstawie danych dostępnych w sieci. Chat GPT wskazał kilku faworytów i zaproponował kilka scenariuczy, wymieniając plusy i minusy każdego kandydata, a następnie w oparciu o nie tworząc prognozę, którą zamieszczamy poniżej:
· Niespodziewany kompromis (≈ 20%): pojawia się mniej omawiane nazwisko (Hollerich, Pizzaballa, Grach...) wybrani podczas 6-8 głosowań, kiedy głosy zaczynają się przemieszczać
· Scenariusz łagodnej ciągłości (≈ 40%): Parolin lub Zuppi, w zależności od tego, czy potrzeba będzie postrzegana jako dyplomatyczna, czy duszpasterska
· Scenariusz „papieża z Południa” (≈ 25%): Tagle (Azja) lub Turkson (Afryka), jeśli elektorzy zechcą odzwierciedlić globalną demografię.
· Scenariusz konserwatywny (≈ 15%): Erdő lub Sarah zyskują na przedłużającym się impasie.
ChatGPT wziął również pod uwagę fakt, że Kościół Katolicki, na podstawie dostępnych w sieci informacji, chciałby szybciej odnawiać papieży, zatem byłby skłonny wybrać starszego papieża. Nic z tego się nie sprawdziło: Robert Francis Prevost nie był ani na shortliście ani na longliście Chatu GPT, nowy papież ma 69 lat— co jest młodym wiekiem w obecnym kontekście. Papież Franciszek został powołany w wieku 76 lat, podczas gdy Benedykt XVI w wieku 79 lat.
Najwyraźniej prognozy były błędne. Ale ludzie nie poradzili sobie lepiej.
Zaskakujący wybór?
Jak napisaliśmy w naszym pierwszym artykule na ten temat, ChatGPT portrafi rozumować, ale nie wymyśla. Jeżeli nie podał nazwiska Prevosta, to dlatego, że mało kto z ludzi wcześniej to zrobił. Dla wielu jego wybór był zaskoczeniem. Nie pojawiał
się często w rozmowach i nie był szeroko komentowany w mediach. Na kontrowersyjnej stronie Polymarket, któa pozwala obstawianie niemal każdego aspektu rzeczywistości ichwalącej się zdolnością przewidywania przyszłości dzięki inteligencji zbiorowej, Prevost prawie nie istniał, w porównaniu z Luisem Antonio Tagle, który wydawał się być faworytem. Nawet jego brat powiedział agencji AP, że był w szoku.
To właśnie New York Times przedstawił sylwetkę Prevosta, wskazując go, jako potencjalnego papieża. W tym sensie wpisywał się on w analizę przedstawioną przez ChatGPT w scenariuszu łagodnej ciągłości, ale zamiast nazwiska Parolina, podano nazwisko Prevosta. To właśnie zdaniem kardynałów nadało tempo temu wnioskowi. Według kardynałów był to główny temat na konklawe: Leon XIV nie powinien odbiegać od papieża Franciszka. Jego wybór, jako kontynuacja dotychczasowego tonu wypowiedzi papieskich, dla niektórych kardynałów był oczywisty (potrzeba było tylko czterech tur głosowania, żeby go wybrać).
Innymi słowy, ChatGPT nie widział nadchodzącego Prevosta, ale nie miał wystarczających informacji kontekstowych w dniu śmierci papieża Franciszka, aby wyobraźić sobie coś innego — nawet artykuł New York Timesa jest nowszy, bo z 2 maja 2025 roku.
Dział: Wydarzenia
Autor:
Julien Cadot | Tłumaczenie: Jakub Galant — praktykant fundacji: https://fundacjaglosmlodych.org/praktyki/