2023-06-18 20:13:42 JPM redakcja1 K

Dzbany z dynastii Qing kupione za 25 dolarów w sklepie z używanymi rzeczami przyniosły ponad 74 000 dolarów

Para dzbanów zakupionych jako część partii ceramiki z londyńskiego sklepu z rzeczami używanymi za 20 funtów (25 dolarów) została sprzedana za prawie 3000 razy więcej po tym, jak okazało się, że pochodzą z czasów dynastii Qing.

Dwa cesarskie chińskie dzbany doucai "lotos i chryzantema", które zostały wyprodukowane w XVIII wieku, przyniosły 59 800 funtów (74 500 dolarów) w domu aukcyjnym Roseberys w Londynie.

Doucai to technika malowania porcelany. Została ona wykorzystana we wcześniejszej dynastii Ming, w której wzory są obrysowywane na niebiesko przed szkliwieniem, powiedział CNN przed sprzedażą Bill Forrest, zastępca dyrektora i szef działu sztuki chińskiej, japońskiej i południowo-wschodniej Azji w Roseberys.

"Zdecydowanie mają prezencję, którą trudno wyjaśnić" - powiedział wówczas Forrest. "Naprawdę dobry kawałek cesarskiej porcelany jest tak dobrze wyprodukowany, tak dokładnie wyprodukowany z takimi umiejętnościami i starannością, że emanuje obecnością, którą bardzo trudno wytłumaczyć".

Roseberys Fine Art Auctioneers & Valuers, Technika malowania używana na słoikach nazywa się "doucai".

Chińska porcelana cesarska jest "rzadka" i nie pojawia się często, ponieważ została zamówiona tylko na dwór cesarski, powiedział Forrest.

Delikatnie malowane słoiki o średnicy 11,5 cm (4,5 cala) przedstawiają kwitnące główki chryzantem i wijące się liście lotosu w żywej emaliowanej czerwieni, żółci i zieleni z niebieskim szkliwem.

Chociaż prototyp tego konkretnego projektu nie został znaleziony, wzór ten jest rozpoznawany na misach, które zostały wydobyte z cesarskich pieców Ming, zgodnie z listą.

Według Forresta, sprzedawca słoików, którego nazwiska nie podano, jest "zapalonym kolekcjonerem" przedmiotów ceramicznych. Zobaczyli te przedmioty w sklepie z rzeczami używanymi w zeszłym roku i po prostu "musieli je nabyć", nie znając nawet ich wartości.

"Myślę, że każdy, kto znajdzie się w obecności cesarskiej chińskiej porcelany, niezależnie od doświadczenia, poczuje do niej pociąg na pewnym poziomie" - powiedział Forrest.

Dopiero gdy sprzedawca zbadał napis znaleziony na etykiecie u podstawy jednego ze słoików - "Qianlong" - zdał sobie sprawę z potencjalnego znaczenia porcelany. Następnie zabrał przedmioty do domu aukcyjnego w celu inspekcji. Obie podstawy są opatrzone sześcioznakową pieczęcią.

Roseberys Fine Art Auctioneers & Valuers, Pieczęcie "Qianlong" na podstawie słojów.

"Serce mi się kraje, gdy czytam o chińskich przedmiotach sprzedawanych przez organizacje charytatywne za grosze" - powiedział Forrest. Dodał jednak, że chińska porcelana jest bardzo wyspecjalizowaną dziedziną, a biorąc pod uwagę darowizny otrzymywane przez organizacje charytatywne, można wybaczyć pracownikom organizacji charytatywnych, że je przeoczyli.

Powiedział jednak, że sprzedawca przekaże "znaczną część" zysków na rzecz organizacji charytatywnej, która była właścicielem sklepu z używanymi rzeczami, chociaż nie podano dokładnej kwoty.

Słoiki z tym samym wzorem były sprzedawane na poprzednich aukcjach. Para wraz z pokrywkami została sprzedana w Sotheby's London za 277 200 funtów (około 347 000 dolarów) w listopadzie 2021 roku.

 

 

Dział: Wydarzenia

Autor:
Hafsa Khalil, CNN | Tłumacz: Jagoda Pyrzanowska

Żródło:
https://edition.cnn.com/style/article/thrift-store-qing-dynasty-jars-gbr-intl-scli/index.html

Udostępnij
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.
Treść wiadomości jest wymagana.


INNE WIADOMOŚCI


NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE